Okładka wydania

Zakażenie

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Scott Sigler
 • Tytuł Oryginału: Contagious
 • Gatunek: Kryminał
 • Język Oryginału: Angielski
 • Przekład: Marek Pawelec
 • Liczba Stron: 572
 • Rok Wydania: 2015
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 145x205 mm
 • ISBN: 9788394100049
 • Wydawca: Gmork
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Wrocław
 • Ocena:

  5,5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Zakażenie | Autor: Scott Sigler

Wybierz opinię:

Uleczkaa38

Jak długo funkcjonuje literacki gatunek powieściowej postapokalipsy, tak długo towarzyszy mu motyw ogólnoświatowej infekcji, siejącej żniwo śmierci, bądź też zamieniającej ludzi w przerażające potwory... I choć takich książek były już dziesiątki, jeśli nie setki, to jednak wciąż intrygują i fascynują nas kolejne wizje ów koszmaru! Nie inaczej ma się rzecz także i z książką Scotta Siglera pt. "Zakażenie", która stanowi sobą drugą odsłonę cyklu "Infekcja", i która to ukazała się w naszym kraju nakładem Wydawnictwa Gmork!

 

Fabuła książki przenosi nas ponownie do pogrążanej w epidemiologicznej wojnie Ameryki, gdzie oto ludzkość prowadzi walkę z wciąż mutującym i niedającym się poskromić wirusem, który zamienia człowieka w krwiożerczą i żadną mordu maszynę. Walkę, w której nasz gatunek przegrywa, zaś ostatnią linią obrony wydaje się być zespół naukowców pod wodzą byłego agenta CIA - Dewa Philips oraz wybitnej epidemiolog -  doktor Margaret Montoyą. Ich najcenniejszą bronią okazuje się zaś byłą gwiazda futbolu amerykańskiego - Perry Dawsey, który jako jedyny pokonał obecnego w swoim ciele pasożyta, a następnie posiadł zdolność identyfikowania zainfekowanych osób. Kłopot jednak w tym, że nie łatwo jest namówić Perry'ego do współpracy, a ponadto na horyzoncie jawi się kolejne, nowe i bardzo zaskakujące zagrożenie...

 

Niniejsze dzieło Scotta Siglera, kontynuuje swoją efektowną, porywającą i fascynującą opowieść o walce ludzi z przerażającą infekcją. Opowieść, wypełnioną walką, pościgami i nieustającą przygodą z jednej strony, z drugiej zaś emocjonującym śledztwem względem tego, skąd, albo raczej z czyjej inicjatywy, powstał ów koszmar. I tak oto poznamy tu nietuzinkowych bohaterów, przeżyjemy u ich bok całą moc barwnych wydarzeń, przemierzymy kolejne obszary pogrążonej w chaosie Ameryki, jak i wreszcie uświadczymy niezwykłych emocji, wobec których to nie sposób przejść obojętnie. To perfekcyjne połączenie literatury science-fiction, grozy i sensacji w jedną spójną całość, której lektura porywa nas sobą od pierwszej, do ostatniej strony...

 

Fabułę książki tworzą krótkie, nacechowane akcją i wielką dynamiką rozdziały, które wiążą się tak z wątkiem naszej trójki głównych bohaterów, jak i postaciami z drugiego planu, które to w pośredni, a z czasami i bezpośredni sposób, wiążą się z najważniejszą osią wydarzeń. Dzięki temu lektura tej naprawdę obszernej powieści (572 strony) upływa nam w błyskawicznym tempie, co jest także zasługą licznych zwrotów akcji, częstych zmian lokacji, czy też chociażby zaskakującej intrygi, którą wieńczy naprawdę mocny i spektakularny finał. Dzieje się tu bardzo wiele, nie ma mowy choćby o chwili nudy, a do tego przez cały czas mamy poczucie tego, że mimo fantastycznego charakteru tej opowieści, cały czas cechuje ją logika i wielki realizm - chociażby w kontekście postępowanie bohaterów.

 

Dzieło to zaskakuje z pewnością swoim konceptem, a dokładniej rzecz biorąc przebiegiem epidemii, obrazem jej działania na umysł i ciało człowieka, jak i wreszcie źródłem pochodzenia, które naprawdę nas tu mocno zaskakuje. To wszystko cechuje swoisty powiew świeżości oraz swego rodzaju odkrywczość i nowe spojrzenie na ten literacki motyw, który z pozoru ma wiele wspólnego z innymi książkami, ale tak naprawdę różni się od nich w każdym względzie. To bardzo ważny aspekt tej opowieści, gdyż dzięki temu jej odkrywanie stanowi dla nas wielką niewiadomą, ponieważ absolutnie nie możemy być pewni tego, czym zaskoczy nas kolejny z rozdziałów. Dobrze się stało, że Scott Sigler poszedł tu swoją własną drogą, nie inspirując się klasykami tego gatunku.

 

Wiele dobrego możemy powiedzieć o kreacji bohaterów tej książki, jak i też miejsca jej akcji. Co do postaci, to są to charakterni, intrygujący i mający nam wiele do zaoferowania bohaterowie, których od początku darzymy sympatią. Począwszy od silnego, świetnie radzącego sobie w każdej sytuacji i nie znającego strachu Dewa Philipsa, poprzez niezwykle inteligentną, bystrą i zachowującą zimną krew w tym koszmarze dr Margaret Montoyę, a kończąc na nieokrzesanym, nieprzewidywalnym w swych zachowaniach i irytująco krnąbrnym osiłku w osobie Perry'ego Dawsey'a - każdy z nich jest jakiś, autentyczny w swej roli i przekonujący nad do tego, by mu uwierzyć. 

 

Podobnie ma się rzecz z całą tą literacką rzeczywistością, czyli Ameryką w czasie swoistej wojny z apokaliptyczną epidemią. Chaosu, który ze skrzętnie skrywanego i kontrolowanego, przemienia się w najprawdziwszy armagedon, który już pociąga wiele ofiar, a może wkrótce znacznie więcej. To także stricte amerykańska codzienność, objawiająca się chociażby w bardzo specyficznym podejściu do życia, umiejętności wykrzesywania z siebie żartów w najbardziej skomplikowanych i niebezpieczniejszych chwilach, czy też choćby w jedynym w swoim rodzaju byciu "cool", którego to my Europejczycy możemy im tylko pozazdrościć;)

 

Dla kogo jest ta książka...? Myślę, że dla każdego miłośnika dobrej, efektownej i nieprzewidywalnej literatury akcji - tak tych, którym bliżej do fantastyki, ale też i tych twardziej stąpających po ziemi. Najważniejsze wydaje się tutaj bowiem to, że spotkanie z powieścią "Zakażenie" gwarantuje nam przednią zabawę i świetną czytelniczą rozrywkę, a o to w literaturze przecież chodzi. Nie pozostaje mi zatem nic innego, aniżeli polecić sięgnięcie po tę pozycję każdemu sympatykowi mocnych wrażeń, co też i niniejszym czynię!

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

 • Stwórz Konto