Far Cry Odkupienie

Autor: Urban Waite

Okładka wydania

Far Cry Odkupienie


Dodatkowe informacje

 • Autor: Urban Waite
 • Tytuł Oryginału: Far Cry. Absolution
 • Gatunek: Fantasy & SF
 • Język Oryginału: Angielski
 • Przekład: Jakub Radzimiński
 • Liczba Stron: 296
 • Rok Wydania: 2019
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 140x205 mm
 • ISBN: 9788366071650
 • Wydawca: Insignis
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Kraków
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Drumslove

Książki na podstawie gier komputerowych od kilku lat zdobywają listy bestsellerów i zapełniają półki graczy. Często tworzą świetny dodatek do danej kolekcji gier i pozwalają poznać naszych bohaterów od innej - książkowej strony. Gracze z całego świata zaczytują się w powieściach Oliwera Bowdena innych pisarzy tego gatunku. Swoich sił spróbował Urban Waite w powieści Far Cry Odkupienie -- prequelu do gry Far Cry 5, jak mu to wyszło? Zapraszam do przeczytaniu recenzji.

 

Kilka słów na początek. Niezwykle ciężko jest stworzyć powieść na podstawie czegoś co już istnieje, a jeszcze ciężej jest napisać powieść na podstawie gry z otwartym światem. Tam to gracz podejmował decyzję, co i w pierwszej kolejności zrobi -- tutaj to autor musiał przejąć nad nim kontrolę i poprowadzić go przez poszczególne ,,misje".

 

Hrabstwo montana to raj dla wolnych i odważnych, ale także kraina zdominowana przez kult zagłady lub potocznie znany Kościół Bram Edenu. Wpływy sekty bardzo udzieliły się zamiekszującym miejscowość i przez kilka lat większa część mieszkańców zdążyła zasilić jego szeregi służąc wiernie charyzmatycznemu przywódcy Kultu. W powieśći mamy doczynienia z klasyczną Fabułą. Postać, która straciła wszystko, a władze - zdominowane przez przeciwnika - odmawiają pomocy. Głównej bohaterce nie zostało nic innego, jak wziąć sprawy w swoje ręce. Mary May dobrze wie, że w starciu z dużo liczniejszym i groźniejszym przeciwnikiem nie ma zbyt duzych szans, ale niespodziewana interwencja Willa Boyda wszystko zmienia. Fabuła wydaje się być prosta i dobrze wszystkim znana... Tylko z pozoru. Tutaj sprawy nabierają wyjątkowo szybkiego obrotu. Nasi bohaterowie nie mają chwili wytchnienia i co chwile autor daje im wszelakie zadania. Od polowania po pościgi. Tak naprawdę w powieści nie ma miejsca na nudę, czyta się ją jednym tchem.

 

Dla mnie jako gracza najbardziej istotny jest duch powieści i klimat, który w niej panuje. Tutaj dostajemy wszystko to, co fani Far Cry'a lubią najbardziej. Mroczny klimat przenikający z amerykańskim humorem i dobrą zabawą. Bez chwili odpoczynku przemierzamy hrabstwo stawiając czoła silniejszemu przeciwnikowi, ale czy zdołamy go pokonać? By uniknąć spoilerów ujmę pewną rzecz krótko. Powieść wyjaśnia i kontynuuje - a w zasadzie - rozpoczyna pewne wątki, z którymi mamy doczynienia w grze. Autor zrobił kawał dobrej roboty serwując nam to, czego przemierzając świat w grze musieliśmy się domyślać.

 

Postacie są napisane na miarę książki na podstawie gier. Są dobre, ale do ideału wiele im brakuje. Dla przeciętnego czytelnika nie będzie to problemem, dla mnie jednak jest. Delikatnie bym je zmienił.

 

Powieść przetłumaczona jest dobrze. Nie zauważyłem błędów w tłumaczeniu, ani przekreśleń lub zbędnych makaronizmów.

 

Warto zawrócić uwage na okładkę. Moim zdaniem jest genialna, tajemnicza intrygująca i zachęcająca do sięgnięcia po powieść.

 

Książkę mogę polecić wszystkim, nie tylko graczom. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Zarówno fani powieści sensacyjnej jak i osoby czytające wszystko, co mają pod ręką. To naprawdę dobrze napisana powieść. Czyta się ją podobnie, jak ogląda hollywoodzki film - wciąga od pierwszej kartki i trzyma do ostatniego słowa.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!