Okładka wydania

Żelazny Kruk Tom 2 Szalony Mag

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Żelazny Kruk Tom 2 Szalony Mag | Autor: Rafał Dębski

Wybierz opinię:

Uleczkaa38

Jesienią ubiegłego roku mieliśmy przyjemność poznać pierwszą odsłonę powieściowego cyklu fantasy "Żelazny kruk", autorstwa Rafała Dębskiego. Cyklu, przedstawiającego barwne i intrygujące losy młodego chłopca - Evaha, który chcąc pomścić zabitego ojca i odnaleźć porwaną matkę, udaje się w długą i niebezpieczną podróż ku siedzibie przywódcy najeźdźców rodzinnej wioski - tytułowego Żelaznego Kruka. Dziś oto mamy sposobność poznać dalsze losy tego bohatera za sprawą lektury książki "Szalony mag", która to ukazała się właśnie nakładem Wydawnictwa Jaguar.

 

Evah, po dramatycznym finale pierwszego tomu cyklu i wynikających z niego zaskakujących okolicznościach, może podjąć wreszcie dalszą wędrówkę ku wypełnieniu swojego przeznaczenia - konfrontacji z Żelaznym Krukiem. Wędrówkę, w której to oprócz poznanego wcześniej Kellana, będą towarzyszyć mu także nowi kompani - uzależniony od alkoholu książę, tajemniczy i nieodgadniony kat, jak i wreszcie pewna bardzo charakterna niewiasta... To właśnie ta grupa obierze sobie za cel daleką górską krainę, w której ma żyć Szalony Mag - osoba, znająca miejsce pobytu Żelaznego Kruka. Jednak zanim nasi śmiałkowie tam dotrą, to przeżyją po drodze moc niezwykłych i dramatycznych wydarzeń...

 

Najnowsze dzieło Rafała Dębskiego kontynuuje sobą barwną i jakże klimatyczną opowieść o losach jej głównych bohaterów, którym przyjdzie zmierzyć się tak z dziwami i magicznymi emanacjami tego niezwykłego świata, jak i też własnymi słabościami. Opowieść, wpisującą się swoim charakterem w ramy klasycznego ujęcia literackiej fantasy dla młodego czytelnika, która z jednej strony niesie mu sobą przygodę, przyjemność i przednią zabawę, z drugiej zaś piękną narrację o tym, co w życiu jest i co być powinno najważniejszym. Nietuzinkowi bohaterowie, inteligentny układ wydarzeń, umiejętnie potęgowane napięcie oraz szczypta świetnego humoru - to wszystko wypełnia sobą ponad 300 stron tej książki, których to odkrywanie nie pozwoli nam się nudzić choćby przez krótką chwilę!

 

Pod względem fabularnym powieść ta przedstawia się bardzo efektownie, oferując nam bardzo dynamiczną, zaskakującą i wypełnioną wielką przygodą narrację. Głównym jej motywem jest podróż grupy bohaterów przez poszczególne krainy tego literackiego świata, podczas której to przyjdzie zmierzyć się im zarówno ze złymi ludźmi, jak i też nadprzyrodzonymi tworami tej rzeczywistości. Oprócz efektownych scen akcji, przychodzi nam tu także poznawać w coraz to większym stopniu bohaterów  - tak tych już nam znanych, jak i tych zupełnie dla nas nowych, co jak się szybko okaże, będzie mieć wielkie znaczenie dla odbioru całości tej opowieści. Przygody, docieranie do niezwykłych miejsc, spotkania z przedziwnymi postaciami i odkrywanie kolejnych sekretów tego świata - wszystko to stanowi preludium finałowych scen, czyli spotkania z tytułowym Szalonym Magiem, które okaże się wielce efektownym, ale też i zaskakującym w kontekście odbioru całości cyklu...

 

Autor zafundował nam tu także bardzo interesujące spotkanie z niezwykłymi postaciami tej opowieści. Tak, jak Evaha i Kellana już znamy i wiemy, że są to bardzo inteligentni, zaradni, choć różniący się wielce młodzieńcy, tak niezwykłym staje się dla nas spotkanie z pozostałą częścią grupy. Jakub jawi się nam jako bardzo mądry, doświadczony życiem, opanowany, ale też i kryjący wiele tajemnic wojownik, który przy okazji jest najprawdziwszym katem. Maveran jest z kolei zadufanym w sobie, myślącym przede wszystkim o własnych korzyściach, a przy tym także i lubującym się w ciętej ripoście szlachcicem, który to jednak z każdym kolejnym dniem staje się coraz to bardziej rozsądnym i przede wszystkim porządnym człowiekiem. I wreszcie Rovilla - urodziwa, acz niezwykle charakterna i zmienna w nastrojach panna, która kryje swoje własne tajemnice, a przy tym daje się mocno we znaki męskiej części wyprawy. To barwni, intrygujący i naprawdę ciekawi bohaterowie!

 

Wraz z lekturą powieści odkrywamy także kolejne sekrety niezwykłego świata, w jakim się ona rozgrywa. Świata, który na pozór wydaje się średniowieczną krainą z magią, jako jedną ze swych naturalnych cech, aczkolwiek wraz z poznawaniem kolejnych losów naszych bohaterów, teza ta wydaje się być coraz bardziej wątpliwą... Z pewnością zachwyca nas rozmach tego obrazu, a przy tym szczegółowość opisów codzienności życia, wierzeń, czy też choćby politycznych zależności. To także piękne opisy natury, miast i miejsc, które z miejsca budzą nasz strach i przerażenie. Najważniejsze wydaje się to, że Rafał Dębski stworzył tu dla nas bardzo interesującą rzeczywistość, którą chce się poznawać w jak największym stopniu, zaś przebywanie w niej u boku bohaterów, sprawia nam wielką przyjemność. 

 

Lektura powieści "Szalony mag", to gwarancja niezwykłych doznań, przeżyć i emocji, która rozbudzają naszą wyobraźnię do czerwoności. Trudno, by było inaczej, gdy oto autor zaoferował nam tu logiczną, spójną w każdym względzie, a do tego wypełnioną akcją i przygodą narrację, która niesie sobą wszystko to, co zachwyciło nas podczas spotkania z pierwszym tomem tego cyklu, tyle tylko, że w podwójnej dawce. Otóż wszystkiego wydaje się być tutaj więcej, od postaci począwszy, poprzez zakres podróży po tym niezwykłym świecie, a na ilości scen akcji, walki i konfrontacji z potworami, skończywszy. Jeśli zatem ktoś uwielbia literacką fantasy dla młodzieży z najwyższej póki, niechaj bez wahania sięga po niniejsze dzieło!

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto