Okładka wydania

Zabawki Diabła

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Anna Kańtoch
 • Gatunek: Fantasy i S F
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 416
 • Rok Wydania: 2019
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 135x205 mm
 • ISBN: 9788364384943
 • Wydawca: Powergraph
 • Oprawa: Twarda
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  6/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 3 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 3 votes

Polecam:


Podziel się!

Zabawki Diabła | Autor: Anna Kańtoch

Wybierz opinię:

Krakowska Wiedźma

Zabawki diabła są drugim tomem przenoszącym czytelnika do świata magii, tajemnic oraz zagadek kryminalnych. Ten tom ma w sobie sześć chronologicznych opowiadań, a spoiwem łączącym jest główny bohater Domenic Jordan.

 

W pierwszym tomie Domenic Jordan jest bardzo tajemniczą i skrytą osobą. W tych opowiadaniach dowiadujemy się co nieco o jego korzeniach rodzinnych oraz historii. Główny bohater jest z wykształcenia medykiem, ale kocha zagadki kryminalne oraz magiczne i demoniczne. Fascynują go sprawy z tamtego świata oraz ludzka psychika. Jest niesamowicie inteligenty, bystry i sprytny. Do tego nie pokazuje swoich uczuć i po mistrzowsku powstrzymuje emocje w nim panujące.

 

Pierwsze opowiadanie wciąga nas do czasów młodzieńczych Domenica. Dwoje braci, ojciec tyran i kuzynka dotknięta łaską Boga do tego Strażnik ich domostwa. Jeden silny, energiczny i niecierpliwy a drugi opanowany, spokojny i milczący. Każdy z nas ma cierpliwość, granice bólu. Jednakże kiedyś ta granica zostanie przekroczona, a wtedy dochodzi do tragedii i zniszczenia nie tylko bliskich osób, a także rodziny i szczęścia. W tym opowiadaniu Domenic Jordan natychmiast dorośleje i to go kształtuje na dalsze lata życia. To w tej historii staje się tym, kim jest jako dojrzały mężczyzna. Jedno wydarzenie, jedna tragedia, jedna śmierć i jedno morderstwo kształtuje go na całe życie.

 

Drugie opowiadanie przenosi nas w czasie. Odwiedzamy rodzinny dom Domenica kilkanaście lat po wydarzeniach w pierwszej historii. Znów spotykamy jego brata i kuzynkę, ale całkowicie odmienionych. Domenic musi podjąć walkę nie tylko ze swoim bratem, ale też z opiekunem ich domu zwanym Strażnikiem Nocy. Przez pychę, chciwość i zazdrość swojego brata Strażnik Nocy rośnie w siłę, a dumny ród zostaje zniszczony. Tę rodzinę czeka kolejna tragedia i walka o życie. W kolejnych opowiadaniach spotykamy bratanicę Domenica, pragnąca zdobyć nieśmiertelność i urodę. Główny bohater proszony jest o rozwiązanie tajemniczych zaginięć dzieci z miasteczka w tym siniaków na ciele bratanicy. Potem przenosimy się do zakładu dla obłąkanych. Główny bohater staje przed kolejną mroczną i magiczną zagadką do rozwiązania. Musi ją szybko rozwiązać, aby uratować mieszkańców Cierni. Spotyka się tam z wieloma przypadkami obłędu, psychozy czy mani albo załamania psychicznego. Wtedy sam sobie zadaje pytanie, czy nie popadł w obsesję rozwiązywania zagadek, poszukiwania demonicznych rozwiązań czy magicznych. Ostatnie opowiadanie jest zakończeniem historii z pierwszych dwóch, a jednocześnie początkiem całkowicie nowych wydarzeń jeszcze nieprzedstawionych w żadnym tomie. Znów spotykamy brata, kuzynkę i Dominica. Następuje kumulacja i szczyt historii. Trzy zagadki mrocznych zbrodni, trzy osoby niezwiązane ze sobą, trzy historie, które łączy jedna osoba.

 

Świat, stworzony przez Annę Kańtoch jest pełen zagadek i niejasnych sytuacji oraz wydarzeń. W tym świecie pomieszano różne wierzenia w bóstwa, demony, chrześcijański Bóg, anioły i diabły. Główny bohater stara się zagłębić i dowiedzieć jak najwięcej o drugiej stronie jego świata. Pragnie dowiedzieć się, co tam jest, kto albo co. Opowiadania są napisane prostym językiem, ale wyjaśnienia terminów medycznych powodują, że styl staje się trudniejszy. Każda zagadka nie ma oczywistego zakończenia ani czytelnik nie może przewidzieć wydarzeń. Dialogi mają w sobie nutę sarkazmu i cynizmu. Autorka głównego bohatera obdarzyła bardzo osobliwym charakterem, z mrocznym poczuciem humoru, co dodaje kolorytu w i tak już mrocznych opowiadaniach.

 

Niniejsza książka jest dla tych czytelników, którzy przeczytali pierwszy tom i chcą dalej śledzić losy głównego bohatera. Książka jest dla lubiących nietypową fantastykę oraz uwielbiają mrok, tajemnice i kryminały. Ten zbiór opowiadań też jest dla osób chcących przeżyć przygodę z grozą, strachem i niespotykanymi oraz zaskakującymi historiami.

Bacha85

Zachwycona „Diabłem w maszynie” Anny Kańtoch szybko postanowiłam nadrobić zaległości w postaci dwóch pierwszych tomów. W „Diable na wieży” poznajemy Domenica Jordana oraz jego sposób działania, jednak wciąż nad jego przeszłością wisi tajemnica w postaci licznych blizn na plecach i niechęcią do rodzinnego Mandracourt. Rozwiązanie tej zagadki znaleźć można w drugim tomie cyklu zatytułowanym „Zabawki diabła”.

 

W książce znajdziemy kolejnych sześć opowiadań, których akcja osadzona jest zarówno w Alestrze, jak i w okolicznych, prowincjonalnych miejscowościach. Tu jednak w kreacji świata pojawia się znacznie więcej elementów nadprzyrodzonych. Kult licznych świętych został rozebrany na czynniki pierwsze a ich nieludzka moc została zarysowana w całym swym nieludzkim wymiarze. Ponadto pojawia się sporo stworzeń, o których ciężko powiedzieć, by pochodziły ze znanego świata. Istoty przedostające się przez pęknięcia w okowach rzeczywistości mają swoje cele i konsekwentnie do nich dążą. Niektóre z nich są zbliżone do tych, jakie znamy z literatury inne zaś zupełnie różne. Nie dowiadujemy się o nich zbyt wiele, pozostają obce, groźne, odległe i nieludzkie, przez co niezrozumiałe.

 

Tym, co jest najciekawsze w tej części to przybliżenie wydarzeń w Mandrecourt, które sprawiły, że Domenic Jordan stał się tym, kim jest. Zaprezentowana została cała jego tragiczna przeszłość, która ukształtowała jego oraz Linusa i Alais – starszego brata i kuzynkę obdarzoną bożą łaską. Niełatwe rodzinne relacje przewijają się przez kilka opowiadań aż do finału, którego pełne wyjaśnienie znaleźć można w „Diable w maszynie”. Poznajemy szereg wydarzeń, które wpłynęły i ukształtowały bohatera, potęgując jego przyrodzone zdolności i emocjonalną ułomność. Ponownie w pobliżu Domenica pojawiają się kobiety, w tym takie, które ceni i szanuje, jednak z żadną nie łączy go bliższa więź i po raz kolejny widać całą jego ułomność w tworzeniu normalnie funkcjonujących relacji.

 

Jest to zdecydowanie najmroczniejszy z wszystkich trzech tomów. Podobnie, jak w pozostałych dwóch, tak i w tym mamy do czynienia ze zbrodnią, jednak w tym jest ona najbardziej niepokojąca i najmniej ludzka. Sceneria większości opowiadań wiążę się z ponurymi listopadowymi wieczorami, i nawet te osadzone latem nie mają w sobie nic z beztroską. W każdej historii, gdzie podskórnie czai się zło i choć Domenic twierdzi, że jest absolutnie odporny na przeczucia, to jednak niejednokrotnie w ich wyniku podejmuje całkowicie zracjonalizowane decyzje.

 

„Zabawki diabła” czyta się równie dobrze jak pozostałe dwie części przygód Domenica. Jednak tym razem mrok i nastrój grozy został tak umiejętnie wpleciony w opowieści, że nie sposób się od niego uwolnić. Jest on dawkowany dyskretnie, ale konsekwentnie i w każdym z tekstów następuje punkt zwrotny. Kumulacja podczas której wyjaśnia się prawie wszystko i przychodzi czas by zmierzyć się z mrokiem.

 

Drugi tom serii o Domenicu Jordanie Anny Kańtoch wydał mi się najciekawszy z całej trylogii. Jest najbardziej mroczny, najwięcej w nim fantastyki, ale wciąż pozostaje zbiorem sześciu niezwykłych kryminalnych historii, w których możemy podziwiać geniusz protagonisty. To w końcu kwintesencja budowania osobowości Domenica, zaprezentowana za pomocą wydarzeń z przeszłości i teraźniejszości, jego kontaktów z rodziną i ludźmi oraz nieludźmi, których spotyka na swojej drodze.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

 • Stwórz Konto