Okładka wydania

Nieuprzejmość

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Nieuprzejmość | Autor: Katarzyna Kochmańska

Wybierz opinię:

Literanka

Gdy ktoś zarekomenduje mi książkę, która będzie dotyczyła psychologicznych gierek pomiędzy dorosłymi ludźmi, z pewnością po nią sięgnę. Tak się stało z powieścią Katarzyny Kochmańskiej pod tytułem „Nieuprzejmość”, która miała opowiadać o sztuczkach, które stosujemy wobec innych, aby nagiąć ich do swoich wymagań, o tym nieokreślonym rodzaju przemocy, która nie objawia się fizycznie, a jednak skutecznie działa na nasze zachowania.

 

Bohaterką i narratorką książki jest Maria – samotna trzydziestolatka, uwikłana w dość trudne przyjaźnie z innymi kobietami, ale też żyjąca w rodzinie, z którą niewiele ją wiąże, no może poza troską o matkę. Maria opowiada o swoim życiu, rozterkach, stosunkach z koleżankami, które wykorzystują ją do swoich celów, wymuszają jej uwagę, litość. Całe otoczenie czegoś od niej oczekuje, chce ją ukształtować według własnego schematu, stawia wymagania. Julia, która pocięła sobie żyły przez Andrzeja, chce jej współczucia, poświęcenia czasu, wysłuchania, przebywania razem z nią. Drugą przyjaciółką, która odgrywa ważną rolę w życiu Marii jest Karolina – lesbijka, której, mimo braku pieniędzy, udaje się korzystać z uroków życia i przyjemności oferowanych przez miasto. Również Andrzej, przez którego Julia upozorowała samobójstwo, jest bliskim znajomym naszej bohaterki, a przy tym człowiekiem infantylnym, nieodpowiedzialnym, który, mimo życia w związku, nie przepuszcza żadnej okazji na skok w bok. Jego dziewczyna przymyka oczy na wszystkie jego zdrady, uważając przy tym, że kontroluje sytuację.

 

Największym problemem, jakiemu poświęcona jest książka jest wywieranie wpływu. Główna bohaterka w każdej relacji wciągana jest w manipulacje, które mają wzbudzić w niej współczucie dla swoich przyjaciół, albo zająć jej czas. Jedyną obroną przed nachalnością otoczenia jest słowotok, Maria mówi, kiedy tylko wyczuwa, że rozmowa zmierza w kierunku narzekania, pretensji do niej, stara się nie dopuścić do rozwinięcia tematu.

 

Przez wszystkie strony książki przewija się temat feminizmu. Maria stara się być samodzielna, nie potrzebuje rodziny ani mężczyzny po to, aby móc żyć, zapewnia sobie środki na wszystko, czego potrzebuje. Mimo wszystko spotyka się ze złośliwymi komentarzami ze strony rodziny, przede wszystkim ojca, ale też brata, bo nie potrafią oni zrozumieć, że kobiety też tak mogą – radzić sobie same.

 

Katarzyna Kochmańska stworzyła w swojej powieści obraz współczesnych trzydziesto-, czterdziestolatków, którzy są puści, pozbawieni uczuć, skupieni na sobie, pozbawieni empatii, niezdolni do życia zgodnego z wartościami, bo tych wartości również pozbawieni. Główna bohaterka miota się w tym świecie, nie poddaje ogólnym trendom, czyta, sili na intelektualne dyskusje, dąży do rozwoju. Nie znajduje jednak partnera do takiego stylu życia, rozpaczliwie stara się utrzymać na powierzchni, a jednocześnie nie skazać na samotność. Tytułowa nieuprzejmość to wszystkie działania, które mają umożliwić zachowanie własnej tożsamości, nieulegania wpływom.

 

W warstwie treściowej książka jest bardzo ciekawa, jej tematyka frapująca, niestety forma mnie nie porwała. Bezustanna gadanina, którą Maria traktuje jako ratunek przed manipulacją dla czytelnika jest męcząca, sprawia, że traci się sens. Jeśli potraktować to jako specjalny zabieg, mający sprawić, że lepiej wczujemy się w sytuację bohaterki, to Kochmańską należy uznać za pisarkę genialną. Jednakże dla mnie książka okazała się przez to przegadana, niełatwa, a jej wymowa trudna do uchwycenia.

 

Podsumowując, autorka stworzyła w swojej powieści autentyczne postaci z psychologiczną wnikliwością i przedstawiła relacje między nimi precyzyjnie ukazując mechanizmy sprawiające, że są one tak toksyczne i obciążające. Książce do ideału zabrakło tylko formy, bo według mnie, to ona utrudnia odbiór tej mądrej, starannie wymyślonej historii.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial