Czytajcie, Co Jest Wam Pisane

Autor: Jakub Tabaczek

Okładka wydania

Czytajcie, Co Jest Wam Pisane


Dodatkowe informacje

 • Autor: Jakub Tabaczek
 • Gatunek: Opowiadania
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 164
 • Rok Wydania: 2018
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 150x210 mm
 • ISBN: 9788365795366
 • Wydawca: Mamiko
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Nowa Ruda
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 5 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 4 votes
Postacie: 100% - 9 votes
Styl: 100% - 5 votes
Klimat: 100% - 10 votes
Okładka: 100% - 7 votes
Polecam: 100% - 4 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Sosnowa Igiełka

By stworzyć takie dzieło, jak „Czytajcie, co jest wam pisane”, trzeba być geniuszem groteskowego surrealizmu. Jakub Tabaczek w swoim zbiorze opowiadań wielokrotnie dochodzi do granic możliwości, po czym przemyka przez nie niezauważony, wciągając za sobą niczego nieświadomego czytelnika. Opowiada o życiu w pełnej krasie, nieuchronnym przemijaniu i śmierci, a na tej szali zdecydowanie najwięcej waży przemijanie. Rozbudowane i pękające w szwach od ironii opowiadania nie dają o sobie zapomnieć przez długie godziny. Zresztą, już w czasie lektury dosłownie chwytają za rozum i trzęsąc nim niczym gruszą, sprawiają, że refleksje spadają jedna za drugą jak dojrzałe owoce.

 

W książce „Czytajcie, co jest wam pisane” wydanej przez Mamiko znajduje się dwanaście urzekających opowiadań. Część z nich ukazała się wcześniej w czasopismach lub zdobyła wyróżnienia w konkursach. Autor odważnie kusi się na różnorodną tematykę, której zakres jest na tyle szeroki, że praktycznie każdy może tu znaleźć coś dla siebie (i o sobie). We wszystkich historiach mamy do czynienia z ciętym językiem, ripostującymi, często będącymi pointą, podsumowaniami, a także ze skomplikowanym szeregiem niedomówień. Przechodząc od irytacji do zaciekawienia, nie można nie pogratulować Jakubowi Tabaczkowi pomysłu na zmuszenie czytelnika do myślenia o jego twórczości. Niektóre opowiadania są na tyle otwarte, że mogłyby doczekać się kontynuacji losów swoich bohaterów. Sporo uwagi poświęcono detalom, niby nieistotnym, a jednocześnie ważnym szczegółom, które mają w sobie coś metaforycznego i inspirującego rozmyślanie. Autor za każdym razem stosuje odrobinę inną konstrukcję tekstu, sprawiając, że czytelnik do ostatniego zdania zostaje utrzymany w napięciu i oczekiwaniu na wyjaśnienia. Czy je dostaje? To już inna kwestia. W budowanych historiach emocje nawarstwiają się i przechodzą falami o różnej sile. Zadziwiające, że w tym niewielkim zbiorze znalazło się tak wiele uczuć, od radosnej euforii, poprzez całą skalę lęku, gniew i miłość. W każdej historii zostało zamknięte coś innego. Nie ma tu nudy i powtarzalności. W opowiadaniu „Jakby ważka jakaś święta” zaprezentowana została gonitwa myśli, poruszająca refleksja nad przemijaniem i niezrealizowaniem siebie, za którą trudno nadążyć. Chwilę później, czytając „Wszyscy zbieraliśmy nakrętki dla Adama”, można dosłownie pęknąć ze śmiechu, jednocześnie współczując głównemu bohaterowi. Prawdziwy rollercoaster wrażeń! Autor zniekształca rzeczywistość, a ona poddaje mu się i plastycznie nagina do jego potrzeb. Coś na pograniczu snu, abstrakcji, nieporozumienia. Podobne uczucia, towarzyszyły mi podczas lektury „Procesu” Kafki. To odrealnienie miejsca i czasu sprawia, że akcja równie dobrze może dziać się wszędzie i nigdzie. Mistrzostwo absurdu Jakub Tabaczek osiąga w opowiadaniu o człowieku, który publicznie przyznaje się, że nienawidzi rodzynek. Nie wiadomo: śmiać się, czy płakać, widząc tragikomiczne losy tego bohatera.

 

Historie przedstawione w „Czytajcie, co jest wam pisane” raz bawią, a raz przejmują do szpiku kości, jak w przypadku opowieści o małym chłopcu, Arno i jego uznanej za zwariowaną, umierającej ciotce. Autor nie stroni od trudnych tematów: śmierci, przemijania, stereotypów, rozstań, braku spełnienia. Bohaterami swoich opowiadań czyni niedoszłego samobójcę, ratownika basenowego, słynnego gitarzystę, zakochanego hipochondryka czy trenera boksu. Muszą oni zmierzyć się z różnymi przeciwnościami losu, niezrozumiałymi zagadnieniami, paraliżującymi myślami lub wykluczeniem społecznym. Interpretacja zawartego w tych opowieściach przesłania należy do czytelnika, który sam decyduje o tym, co odnajdzie w przeczytanych historiach.

 

Książka „Czytajcie, co jest wam pisane” to warta uwagi, wyjątkowa publikacja. Nie służy wyłącznie rozrywce, ale podjęciu głębszych rozważań na temat natury człowieka. Choć nie jest łatwą lekturą i wymaga wysiłku intelektualnego, zdecydowanie wpływa na światopogląd i zostawia trwały ślad w umyśle i duszy czytelnika.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!