Okładka wydania

Kariera Nikodema Dyzmy

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Kariera Nikodema Dyzmy | Autor: Tadeusz Dołęga Mostowicz

Wybierz opinię:

Morrigan

O niektórych ludziach mówi się, że mają więcej szczęścia niż rozumu, że wszelkie odnoszone przez siebie sukcesy zawdzięczają nie inteligencji, talentowi czy pracowitości, ale uśmiechowi fortuny. Taką opinię bez wahania można by wyrazić o tytułowym bohaterze (choć wziąwszy pod uwagę wszystkie jego postępki, wypada nazwać go raczej antybohaterem) powieści autorstwa Tadeusza Dołęgi-Mostowicza "Kariera Nikodema Dyzmy".

 

Nikodem jest prostym człowiekiem o niewybitnym intelekcie i wiecznie pustym portfelu. Poznajemy go w chwili, gdy próbuje uzyskać posadę fordansera w jednym z warszawskich lokali. Jego starania nie przynoszą oczekiwanego efektu - wszystko wskazuje na to, że nieszczęśnik pójdzie spać z pustym żołądkiem.

 

Kiedy Dyzma podnosi z ulicy zgubione przez posłańca zaproszenie na bankiet, organizowany przez premiera, myśli tylko o tym, że oddając je prawowitemu właścicielowi, może zarobić kilka złotych. Ponieważ jednak pod wypisanym na kopercie adresem nie zastaje nikogo, postanawia sam wybrać się na przyjęcie - w nadziei, że zdąży się najeść, zanim ktoś odkryje oszustwo i go wyrzuci. Przybywszy do Hotelu Europejskiego, mężczyzna zaczyna realizować swój plan, jednak w pewnej chwili ktoś nieumyślnie wytrąca mu z ręki talerz z sałatką. Dyzma nie waha się zrugać nieznajomego, dzięki czemu zyskuje sobie szacunek wysoko postawionych osobistości. A to dopiero początek jego sukcesów.

 

Tadeusz Dołęga-Mostowicz stworzył jedną z najbardziej odpychających postaci literackich, z którymi zetknęłam się do tej pory. Początkowo Dyzma budzi współczucie, a nawet sympatię jako może niezbyt zaradny, ale całkiem przyzwoity człowiek o niewygórowanych ambicjach. Szybko okazuje się jednak, że pod niepozorną powierzchownością kryje się bezduszny kakierowicz, który nie cofnie się przed niczym, by utrzymać zdobyte przypadkiem wpływy, który wręcz upaja się swoją pozycją, uważa gorzej sytuowanych ludzi za mniej wartościowych niż on sam i pozwala im to odczuć. Dyzma wierzy we własny geniusz - to czyni go nieposkromionym i naprawdę trudnym do polubienia, a jednocześnie każe z wielkim zainteresowaniem śledzić jego losy, bo trudno nie być ciekawym, jak daleko posunie się i jak skończy ktoś, kto ma tak wysokie mniemanie o swoich umiejętnościach.

 

Autor jest bez wątpienia doskonałym satyrykiem, zręcznie i bez cienia litości kpi z przedstawicieli tak zwanych wyższych sfer, a przy okazji pokazuje, jak zgubny wpływ może wywrzeć na człowieka posiadanie władzy - zwłaszcza jeśli ów człowiek należy do istot kompletnie niezdolnych do autokrytycyzmu. "Kariera Nikodema Dyzmy" nie stanowi jednak wcale - przynajmniej dla mnie - lekkiej, zabawnej komedii, okazji do pośmiania się z cudzej głupoty i naiwności, to raczej gorzka, pełna ironicznego humoru opowieść o tym, jak łatwo manipulować ludźmi, jak gładko sami wmawiamy sobie pewne rzeczy, interpretujemy fakty tak, by pasowały do naszych opinii, byśmy nie musieli przyznawać się do błędu. W każdym razie ja w książce Dołęgi-Mostowicza znajduję właśnie takie przesłanie i wcale nie jest mi do śmiechu, ale jak zwykle w przypadku spotkania z tym autorem, podziwiam jego literacki kunszt.

 

Zapewne wiele osób miało okazję poznać Nikodema Dyzmę za sprawą serialu z 1980 r. z Romanem Wilhelmim w roli głównej. Przyznaję, że sama jak dotąd nie oglądałam tej produkcji, ale musiałaby być prawdziwym arcydziełem, żeby przebić powieść, dlatego zdecydowanie zachęcam do lektury. Jeśli jeszcze nie znacie tej książki, warto jak najszybciej to nadrobić.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto