Okładka wydania

Mars Room

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Mars Room | Autor: Rachel Kushner

Wybierz opinię:

Justyna

W 2018 roku w Polsce siedemnaście osób zostało skazanych na dożywocie. Żeby złagodzić brzmienie słowa skazani mówią na to „dożywotka”. W praktyce oznacza to, że w więzieniu będzie się przebywać co najmniej 25 lat. Skazanych na dożywocie osadza się w celach wieloosobowych, z więźniami o krótkich wyrokach. Na początku odbywania kary jest faza buntu, później dożywotni się po prostu przystosowuje.
Powieść Rachel Kushner „Mars Room” w 2018 roku była nominowana do Nagrody Bookera, a nawet znalazła się w ścisłym finale. To gorzka opowieść o życiu kilku kobiet osadzonych w więzieniu, w miasteczku Stanville w Kalifornii. Główna bohaterka Romy Hall zostaje skazana na podwójne dożywocie. Od teraz jest numerem W314159. Poznajemy ją gdy razem z innymi skazanymi jest przewożona więziennym autobusem do zakładu. Miejsca, który od teraz stanie się jej domem, który zamyka bramę do dawnego życia. Już od samego początku Kushner serwuje nam cały kalejdoskop postaci, skrajnie różnych, pod kątem wyznania, orientacji seksualnej, charakteru, siły woli, łączy je jedno: wyrok.

 

Kushner nie od razu odkrywa karty. Nie wiemy dlaczego Romy Hall została skazana, nie wiemy co oznacza tytułowe Mars Room. Romy pochodzi z San Francisco, od początku mocno wpasowana w rytm miasta, ze wszystkimi jego dobrymi i złymi cechami. Trochę taki niepokorny duch. Poznała ludzi żyjących w stadach, czasem na granicy, gdzie podczas imprez zaciera się granica między jawą i snem, nocą i dniem. Gdzie narkotyki pozwalają na chwilę zapomnienia i przenoszą w lepsze miejsce. Była świadkiem gdzie mieszają się rasowo społeczności, po to by walczyć z innymi, ale i by toczyć walkę wewnątrz siebie. Romy Hall matką zostaje przez przypadek, bardziej zainteresowana karierą tancerki w nocnym klubie, dumna z tego, że "przekroczyła siódmą klasę".

 

„Mars Room” to prosta opowieść. Wszystko jest klarowne, choć nie do końca od początku jasne i uporządkowane. Specyficzny język powieści sprawia, że trzeba wgryźć się w historię (przyznaję, że było mi ciężko przez pierwsze kilkadziesiąt stron). Mnogość nazwisk, wydarzeń, przeskakiwanie w historii sprawia, że trzeba skupić się na lekturze.

 

To nie jest powieść stricte więzienna. Choć wyrok determinuje dalsze życie i ogranicza wybory, autorka próbuje dokonać rachunku i rozprawić się z podziałami w społeczeństwie, które nie do końca są sprawiedliwe. Nie ma tu oceny, czy podziału na winni/niewinni. Nawet nie ma tu jednoznacznej oceny. To obraz życia, które nie daje wielu szans, daje za to różne scenariusze i od nas zależy, który wybierzemy. To też świat przepełniony stagnacją, gdzie ludzie nie mają ani nadziei ani planów. Można być pewnym jednego, że gdy jesteś skazanym, nie ma nic do stracenia, bo wszystko co możliwe już zostało utracone.

 

„Chcesz czytać o świecie, który znasz nie tylko o takim, którego nie znasz.”

 

„Mars Room” czyta się zadziwiająco spokojnie. Choć dotyka ważnych i trudnych spraw, nie ma tu dramatycznych scen, rozdzierających emocji czy spektakularnych zwrotów akcji. Powieść ma swój rytm, który utrzymuje się do samego końca. Choć nie jest to książka wybitna, na pewno jest inna. Wyróżnia się tematyką, ale także siłą i spokojem. Silne tu są kobiety, które muszą stawić czoła temu co złe i nie końca wymarzone. Które jednocześnie przyjmują ze spokojem, to co przyniósł los, bóg czy inne fatum. To powieść do bólu prawdziwa, duża zasługa dla zmysłu obserwatorskiego Kushner. Nie ma tu lukru, pudru i zbędnego upiększania rzeczywistości. Jest życie.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial