Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Sfora Tom 2 Ukryty Wróg

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Sfora Tom 2 Ukryty Wróg | Autor: Erin Hunter

Wybierz opinię:

Uleczkaa38

"MIASTO ŻARU" - pod tym intrygującym tytułem kryje się niezwykle emocjonująca, barwna i widowiskowa powieść fantasy, autorstwa Jeanne DuPrau! Powieść, oferująca swoją fabułą piękne spotkanie z ciepłą, wypełnioną przygodą i magią historią dla młodego czytelnika, który odnajdzie w niej nie tylko wspaniałą rozrywkę i moc niezwykłych wrażeń, ale także i piękną lekcję życia o tym, co w nim jest i co być powinno najważniejsze... Książka tu ukazała się w naszym kraju nakładem Wydawnictwa Nowa Baśń!

 

Lektura opowieści przenosi nas swoimi stronami do fascynującego, ale w pewnej mierze także i przerażającego świata podziemnej rzeczywistości - tytułowego Miasta żaru. Miasta, które oparte na mechanice, elektryczności i wieloletniej technologii, zapewnia bezpieczeństwo, spokój i szansę na przetrwanie żyjącym tam ludziom. W tym oto świecie poznajemy dwójkę naszych młodych, głównych bohaterów - Linę i Doona, którzy to na wskutek pewnego zwrotu okoliczności, staną w obliczu niezwykle trudnej misji ocalenia Miasta żaru przed nadchodzącą katastrofą. Katastrofą, którą zwiastują z jednej strony kończące się zapasy, z drugiej zaś coraz częstsze awarie mechanizmów miasta...

 

Niniejsze dzieło Jeanne DuPrau, zaprasza nas sobą do świata literackiej fantastyki spod znaku steampunku z jednej strony, z drugiej zaś mrocznej post apokalipsy. Oto bowiem dane jest nam odkryć tu niezwykłą, podziemną i w pełni zmechanizowaną rzeczywistość niezwykłego miasta, które wedle pradawnych przekazów, miało okazać się jedyną szansą na ocalenie tych, którzy przetrwali zagładę. Tyle tylko, że nawet najlepszy schron nie może działać wiecznie i kiedyś przyjdzie czas na to, by zadać sobie pytanie, co dalej...? O tym opowiada ta książka, którą wypełnia wielka przygoda, poruszające emocje, szczypta przedniego humoru oraz niepowtarzalny klimat, o którym to nie sposób jest zapomnieć przez bardzo długi czas...

 

Pod kątem fabularnym książka ta prezentuje się bardzo okazale, oferując nam barwną, wypełnioną akcją i do tego dopracowaną w każdym względzie opowieść. Oto poznajemy podziemny świat oraz jego prawa i mieszkańców, z naszą parą bohaterów na czele. Następnie następuje dzień, który już na zawsze odmienia ich codzienność, stawiając oto przed wyborem pomiędzy utratą życia, a ryzykowną misją w nieznane. Jak nietrudno się domyślić, wybierają tę drugą z możliwości, rozpoczynając swoją niezwykłą podróż ku przeznaczeniu, prawdzie, ale także i szansie na lepsze życie. Dzieje się tu bardzo wiele, nieustanie nas coś zaskakuje, zaś całość wieńczy spektakularny finał, będący także zapowiedzią ciągu dalszego!

 

"Miasto żaru", to powieść dla młodzieży, dlatego też i jej główni bohaterowie mają po kilkanaście lat. Chłopiec i dziewczyna - wielcy przyjaciele, którzy muszą na sobie bezgranicznie polegać, gdyż tylko w ten sposób mają szansę na przeżycie. Zarówno Linę i Doona cechuje wielka inteligencja, odwaga, ciekawość świata, jak i przede wszystkim umiejętność odnajdywania się w absolutnie każdej sytuacji, choćby spod znaku tych najbardziej bez wyjścia. Już od pierwszych chwil lubimy ich, darzymy wielką sympatią i życzymy im powodzenia w ich misji. Świetne przy tym jest także to, że każdy nastoletni czytelnik odnajdzie w nich bardzo szybko swoją bratnią duszę, a co za tym idzie będzie mógł się z nimi także i identyfikować. Myślę, że trudnej byłoby o lepszą parę dwojga głównych bohaterów dla tej książki, aniżeli właśnie ta niniejsza!

 

Słów zachwytu nie może zabraknąć tu również pod adresem kreacji miejsca akcji tej książki - Miasta Żaru. To podziemny, dość ponury, duszny, wypełniony mechaniką i setkami zagadkowych korytarzy świat, w którym to wiedzie swoje życie pokaźna grupa ludzi. Nie jest to miejsce piękne - tak pod katem swojej fizyczności, jak i też praw oraz zwyczajów tam panujących, które to przypominają coś na wzór totalitarnego koszmaru. Niemniej, szczegółowość opisu, kreowanie mrocznego klimatu oraz potęgowanie napięcia związanego ze zbliżaniem się do odkrycia tajemnic podziemnego miasta sprawiają, że chcemy przebywać w nim jak najdłużej! To z pewnością fascynująca rzeczywistość, która ma nam sobą bardzo wiele do zaoferowania...

 

Lektura powieści Jeanne DuPrau niesie nam przednią zabawę, moc niezwykłych wrażeń i pokaźną porcję pięknych emocji, wobec których to nie sposób jest przejść obojętnym. To intrygująca historia o ponurym świecie, dramacie żyjących tam ludzie, ale też i wspaniałej nadziei na lepszą przyszłość, której to los warzy się w rękach dwunastoletnich bohaterów. Tym samym też jestem w pełni przekonana o tym, że każdy młody czytelnik odnajdzie w tej książce wszystko to, czego tylko od młodzieżowej odsłony fantastyki, mógłby tylko oczekiwać. Do tego warto wspomnieć tu o pięknym wydaniu książki przez Nową Baśń, a zwłaszcza niezwykle malowniczej okładce, która oczarowuje nas sobą już od pierwszego spojrzenia.

 

Nie pozostaje mi zatem nic innego, aniżeli zachęcić wszystkich do sięgnięcia po powieść "Miasto żaru", tym bardziej i stanowi ona sobą dopiero pierwszą odsłonę cyklu "Kroniki żaru", którego to kolejne odsłony ukażą się wkrótce także i w naszym kraju!

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial