Witaminy, Czy I Dlaczego Pomagają, Kiedy Bezpiecznie Je Stosować

Autor: Ulrich Strunz

Okładka wydania

Witaminy, Czy I Dlaczego Pomagają, Kiedy Bezpiecznie Je Stosować


Dodatkowe informacje

 • Autor: Ulrich Strunz
 • Tytuł Oryginału: Vitamine: Aus der Natur oder als Nahrungsergänzung – wie sie wirken, warum sie helfen Extra: Die fatalen Denkfehler der Vitamin–Gegner
 • Gatunek: Poradniki
 • Język Oryginału: Niemiecki
 • Liczba Stron: 312
 • Rok Wydania: 2019
 • Numer Wydania: I
 • ISBN: 9788365846860
 • Wydawca: Vital
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Białystok
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Literanka

Szlachetne zdrowie, chyba każdy w obecnych czasach zastanawia się, jak je chronić, abyśmy mogli cieszyć się długim i pełnym życiem. Mniej więcej znamy ogólne zalecenia, które każą uprawiać sport i zdrowo się odżywiać, jednak w gąszczu teorii, programów żywieniowych i diet, trudno się odnaleźć. Zdrowe odżywianie dla każdego znaczy coś innego, chociaż nie znam diety, która kazałaby ograniczać owoce i warzywa, zawierających bogactwo witamin potrzebnych naszym organizmom do prawidłowego funkcjonowania. Dr Ulrich Strunz napisał o tym książkę – „Witaminy – czy i dlaczego pomagają. Kiedy i jak bezpiecznie je stosować?”. To nie było moje pierwsze spotkanie z tym autorem, dlatego spodziewałam się przyjemnej lektury, dzięki lekkiemu pióru, ale też zaskakujących, nieoczekiwanych zaleceń żywieniowych, nie do końca zgodnych z popularnymi obecnie wskazówkami.

 

Głównym celem, jaki postawił sobie autor, jest wykazanie nierzetelności całej masy badań nad witaminami i błędnych wniosków, do których one prowadzą. Nieprawidłowo prowadzone badania przywiodły ich twórców do szkodliwych konkluzji, zgodnie z którymi witaminy mogą powodować raka i inne choroby, skracać życie, szkodzić. Dr Strunz obala wszystkie tezy dotyczące witamin, które w ostatnich czasach pojawiły się w niemieckich mediach. Te ostatnie również oskarża o budowanie złej sławy tym substancjom, bo dziennikarze nie szukają prawdy, tylko krzykliwych i groźnie brzmiących haseł i tytułów, dzięki którym rośnie oglądalność oraz nakłady wydawnictw.

 

Czym są tak naprawdę witaminy i jaka jest ich rola w naszym organizmie? Są to organiczne związki chemiczne, bardzo zróżnicowane w budowie, działaniu i właściwościach. Okazuje się, że są niezbędne do utrzymania prawidłowego zdrowia i dobrego samopoczucia. Mimo, że nie stanowią źródła energii ani budulca, pełnią rolę wspomagającą w procesach przemiany materii i poprawiają działanie innych substancji – enzymów i białek katalizujących. Niektóre witaminy są rozpuszczalne w wodzie, inne w tłuszczach. Większość z nich musimy dostarczyć wraz z pokarmem, tylko witaminę D możemy wytworzyć sami, pod wpływem promieni słonecznych (ściślej mówiąc promieniowania UV). Niestety, produkowana obecnie żywność zawiera tych substancji coraz mniej, ze względu na to, że w uprawach stosowane są pestycydy, które likwidują szkodniki i choroby roślin, przez co nie muszą one same z nimi walczyć, więc gromadzą mniej witamin. Z kolei zwierzęta hodowlane są karmione niskowartościową paszą, co również odbija się na składzie chemicznym produktów zwierzęcych – mięsa, mleka i jaj. Obróbka cieplna żywności też nie sprzyja jej prozdrowotnym właściwościom.

 

Czy w związku z tym powinniśmy dostarczać organizmowi witaminy syntetyczne? Autor zyskał moje zaufanie dzięki temu, że przyznał, że niekoniecznie. Tylko wtedy, jeśli w kompleksowych badaniach krwi okaże się, że mamy niedobory. Jeśli zatem mamy problemy z krzepliwością krwi, słabymi włosami i paznokciami, kiepskie samopoczucie, jesteśmy podatni na urazy kostno-stawowe, pogorszył się nasz wzrok lub spadła ogólna odporność, warto sprawdzić, czy nie jest to kwestia awitaminozy. Każda witamina została w książce dokładnie opisana, jej właściwości, wpływ na organizm, źródła pozyskiwania i zalecane dawki.

 

Okazuje się, że nasza poczciwa witamina C, którą zaleca się przyjmować w każdym przeziębieniu, ma udowodnione zdolności powstrzymania rozwoju niektórych nowotworów, jeśli poda się ją w odpowiednio wysokiej dawce. Warto wiedzieć więcej o witaminach, bo może to nam pomóc uniknąć naprawdę wielu kłopotów. W mojej opinii książka Ulricha Strunza jest bardzo dobrym źródłem wiedzy, bo demaskuje fałszywe opinie o witaminach, a jednocześnie rzeczowo wyjaśnia, jak wiele procesów zachodzących w naszych organizmach te substancje regulują. Warto zgłębić ten temat, by nie dać się omamić tak zwolennikom, jak i przeciwnikom suplementacji.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!