Okładka wydania

Witaminy, Czy I Dlaczego Pomagają, Kiedy Bezpiecznie Je Stosować

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Ulrich Strunz
 • Tytuł Oryginału: Vitamine: Aus der Natur oder als Nahrungsergänzung – wie sie wirken, warum sie helfen Extra: Die fatalen Denkfehler der Vitamin–Gegner
 • Gatunek: Poradniki
 • Język Oryginału: Niemiecki
 • Liczba Stron: 312
 • Rok Wydania: 2019
 • Numer Wydania: I
 • ISBN: 9788365846860
 • Wydawca: Vital
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Białystok
 • Ocena:

  5/6

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Witaminy, Czy I Dlaczego Pomagają, Kiedy Bezpiecznie Je Stosować | Autor: Ulrich Strunz

Wybierz opinię:

Literanka

Szlachetne zdrowie, chyba każdy w obecnych czasach zastanawia się, jak je chronić, abyśmy mogli cieszyć się długim i pełnym życiem. Mniej więcej znamy ogólne zalecenia, które każą uprawiać sport i zdrowo się odżywiać, jednak w gąszczu teorii, programów żywieniowych i diet, trudno się odnaleźć. Zdrowe odżywianie dla każdego znaczy coś innego, chociaż nie znam diety, która kazałaby ograniczać owoce i warzywa, zawierających bogactwo witamin potrzebnych naszym organizmom do prawidłowego funkcjonowania. Dr Ulrich Strunz napisał o tym książkę – „Witaminy – czy i dlaczego pomagają. Kiedy i jak bezpiecznie je stosować?”. To nie było moje pierwsze spotkanie z tym autorem, dlatego spodziewałam się przyjemnej lektury, dzięki lekkiemu pióru, ale też zaskakujących, nieoczekiwanych zaleceń żywieniowych, nie do końca zgodnych z popularnymi obecnie wskazówkami.

 

Głównym celem, jaki postawił sobie autor, jest wykazanie nierzetelności całej masy badań nad witaminami i błędnych wniosków, do których one prowadzą. Nieprawidłowo prowadzone badania przywiodły ich twórców do szkodliwych konkluzji, zgodnie z którymi witaminy mogą powodować raka i inne choroby, skracać życie, szkodzić. Dr Strunz obala wszystkie tezy dotyczące witamin, które w ostatnich czasach pojawiły się w niemieckich mediach. Te ostatnie również oskarża o budowanie złej sławy tym substancjom, bo dziennikarze nie szukają prawdy, tylko krzykliwych i groźnie brzmiących haseł i tytułów, dzięki którym rośnie oglądalność oraz nakłady wydawnictw.

 

Czym są tak naprawdę witaminy i jaka jest ich rola w naszym organizmie? Są to organiczne związki chemiczne, bardzo zróżnicowane w budowie, działaniu i właściwościach. Okazuje się, że są niezbędne do utrzymania prawidłowego zdrowia i dobrego samopoczucia. Mimo, że nie stanowią źródła energii ani budulca, pełnią rolę wspomagającą w procesach przemiany materii i poprawiają działanie innych substancji – enzymów i białek katalizujących. Niektóre witaminy są rozpuszczalne w wodzie, inne w tłuszczach. Większość z nich musimy dostarczyć wraz z pokarmem, tylko witaminę D możemy wytworzyć sami, pod wpływem promieni słonecznych (ściślej mówiąc promieniowania UV). Niestety, produkowana obecnie żywność zawiera tych substancji coraz mniej, ze względu na to, że w uprawach stosowane są pestycydy, które likwidują szkodniki i choroby roślin, przez co nie muszą one same z nimi walczyć, więc gromadzą mniej witamin. Z kolei zwierzęta hodowlane są karmione niskowartościową paszą, co również odbija się na składzie chemicznym produktów zwierzęcych – mięsa, mleka i jaj. Obróbka cieplna żywności też nie sprzyja jej prozdrowotnym właściwościom.

 

Czy w związku z tym powinniśmy dostarczać organizmowi witaminy syntetyczne? Autor zyskał moje zaufanie dzięki temu, że przyznał, że niekoniecznie. Tylko wtedy, jeśli w kompleksowych badaniach krwi okaże się, że mamy niedobory. Jeśli zatem mamy problemy z krzepliwością krwi, słabymi włosami i paznokciami, kiepskie samopoczucie, jesteśmy podatni na urazy kostno-stawowe, pogorszył się nasz wzrok lub spadła ogólna odporność, warto sprawdzić, czy nie jest to kwestia awitaminozy. Każda witamina została w książce dokładnie opisana, jej właściwości, wpływ na organizm, źródła pozyskiwania i zalecane dawki.

 

Okazuje się, że nasza poczciwa witamina C, którą zaleca się przyjmować w każdym przeziębieniu, ma udowodnione zdolności powstrzymania rozwoju niektórych nowotworów, jeśli poda się ją w odpowiednio wysokiej dawce. Warto wiedzieć więcej o witaminach, bo może to nam pomóc uniknąć naprawdę wielu kłopotów. W mojej opinii książka Ulricha Strunza jest bardzo dobrym źródłem wiedzy, bo demaskuje fałszywe opinie o witaminach, a jednocześnie rzeczowo wyjaśnia, jak wiele procesów zachodzących w naszych organizmach te substancje regulują. Warto zgłębić ten temat, by nie dać się omamić tak zwolennikom, jak i przeciwnikom suplementacji.

Uleczkaa38

WITAMINY - niezbędne, ważne i konieczne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu elementy, które pomogą nam cieszyć się zdrowiem i dobrą formą fizyczną! Wszyscy o tym wiemy, ale gorzej ma się rzecz ze szczegółami, czyli m.in. wpływem danych witamin na nasze ciało, bezpiecznym ich stosowaniem, objawami niedoboru, czy też chociażby źródłami ich występowania. Na szczęście ten głód wiedzy pozwoli zaspokoić nam w pełni poradnik Urlicha Strunza pt. "Witaminy – czy i dlaczego pomagają. Kiedy i jak bezpiecznie je stosować", który to ukazał się w naszym kraju nakładem Wydawnictwa Vital.

 

Jako słowo się rzekło, książka ta odsłania przed nami sekrety świata witamin i ich wpływu na nasze zdrowie. To właśnie tu znajdziemy szereg informacji na temat rodzajów witamin, ich właściwości, roli w procesie funkcjonowania naszego organizmu, jak i wreszcie skutków ich niedostatku. Co więcej, autor porusza tu także trudny i kontrowersyjny temat współczesnych badań nad witaminami, wedle których ich wpływ na nasze zdrowie nie jest wcale tak pozytywny, a może prowadzić nawet do występowanie szeregu chorób. Oczywiście,  dr Urlich Strunz obala te teorie, udowadniając nam tym samym, że witaminy to skarb dla naszego zdrowia.

 

Książka została podzielna tu na kilka głównych części, z których to każda porusza odrębny aspekt wpływu witamin na nasz organizm. Pierwsza z nich - "Witaminy i życie", skupia się na wyjaśnieniu roli witamin w procesie funkcjonowanie naszego organizmu, podejmując m.in. kwestię zapotrzebowania na witaminy, samego procesu działania witamin, czy też chociażby konsekwencji ich braku w naszym ciele. To także intrygująca analiza czynników powodujących niedobór witamin w naszym organizmie.

 

Druga rozdział - "Witaminy - temat kontrowersyjny", skupia naszą uwagę na kwestii prowadzonych badań nad witaminami i ich wynikami. Tu autor opisuje rodzaje badań, współczesny trendy w zakresie ich rodzajów, jak i też rezultaty, które często są bardzo mylące. Mylące z uwagi m.in. na błędne wnioski, czy też chociażby na niewłaściwe podejście do tej sztuki, obejmujące m.in. badania pojedynczych witamin, co wedle Urlicha Strunza jest procesem absolutne bezcelowym. Ponadto znajdziemy tu też szereg informacji na temat suplementów witamin, które najogólniej rzecz ujmując, nie zawsze są dla nasz korzystne...

 

Trzecia część tej książki nosi tytuł "Przecież ich potrzebujemy!", i obejmuje ona swoją treścią już samą charakterystykę poszczególnych witamin - od rodzajów witaminy B począwszy, poprzez C, D, A, K i E. To właśnie tu znajdziemy wiele informacji na ich temat, czyli działania na nasze ciało, źródeł występowania, skutków i objawów niedoboru, jak i ich nadmiaru. Ta część wydaje się najbardziej konkretną, szczegółową i wnoszącą najwięcej do naszego codziennego życia.

 

Lektura niniejszej pozycji jest ciekawa, intrygująca, jak i przede wszystkim przystępna dla każdego czytelnika. To prosty język, przyjemny ton narracji, brak trudnych i skomplikowanych pojęć, czy też chociażby pouczycia zagubienia w gąszczu informacji. Autor zadbał tu bowiem o to, by także i zupełni laicy mogli czerpać z tej książki jak najwięcej i bez żadnych ograniczeń, co z kolei przekłada się na lekkość i atrakcyjność naszego spotkania z tym tytułem. Tytułem, który oprócz treści, zachwyca nas także i efektownością swojego wydania, czyli min. piękną okładką, bogactwem rożnego rodzaju grafik, czy też choćby przejrzystym układem treści.

 

Reasumując - poradnik "Witaminy – czy i dlaczego pomagają. Kiedy i jak bezpiecznie je stosować" to książka, która ma nam sobą wiele do zaoferowania, która poszerza naszą wiedzę na temat witamin, jak i też zmienia optykę postrzegania tego zagadnienia w kontekście obecnego trendu badań nad ich wpływem na nasze zdrowie. Polecam - myślę, że każdemu z nas przyda się spotkanie z niniejszym dziełem dr Urlicha Strunza.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial