Kompendium Zdrowego Odżywiania

Autor: Florian ÜberallAndrea Überall

Okładka wydania

Kompendium Zdrowego Odżywiania


Dodatkowe informacje

 • Autor: Florian ÜberallAndrea Überall
 • Tytuł Oryginału: Ess-Medizin für dich: Der eigene Weg zur richtigen Ernährung
 • Gatunek: PoradnikiZdrowie
 • Język Oryginału: Angielski
 • Przekład: Maria Stożek
 • Liczba Stron: 272
 • Rok Wydania: 2019
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 145x205 mm
 • ISBN: 9788381680189
 • Wydawca: Vital
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Białystok
 • Ocena:

  4/6

  2/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Kozel

Właściwie tytuł mówi wszystko o treści. „Kompendium zdrowego odżywiania. Jak wybrać swój indywidualny sposób uzdrawiającego odżywiania?” to poradnik poświęcony przede wszystkim zagadnieniu uzdrawiania jedzeniem. Autorski duet: prof. dr Florian Überall i dr Andrea Überall kontynuują charakterystyczne dla swojej pracy badawczej wątki, opowiadając zarówno o samej idei zdrowego odżywiania i mitach z nią związanych, jak i proponując gotowe ścieżki do wytyczenia swojego własnego planu odżywiania.

 

W pierwszej części książki autorzy koncentrują się na współczesnej kondycji człowieka postrzeganego jako bezrefleksyjny połykacz tabletek. Proponują zastąpienie farmakologii mocą, jaką można czerpać z roślin. W rozdziale drugim przechodzą do omówienia najczęściej powielanych mitów związanych ze zdrowym odżywianiem. W krótkiej, przystępnej formie obalają bezrefleksyjne i modne przekonania. Możemy dowiedzieć się tu, dlaczego smoothie niekoniecznie jest dobrym pomysłem na śniadanie, że diabeł wcale nie tkwi w glutenie, a antyoksydanty nie są cudowną terapią na każdą dolegliwość. Wszystkie odpowiedzi przedstawione są w sposób bardzo klarowny i poparte prostymi rozwiązaniami tych dylematów.

 

Kolejne rozdziały książki poświęcone są jelitom - newralgicznemu z punktu widzenia zdrowia i dobrego samopoczucia organowi. Bardzo drobiazgowo wyjaśniony jest sposób ich działania oraz czynniki, które mogą powodować ewentualne zakłócenia. Autorzy sugerują także gotowe triki: drobne modyfikacje codziennego funkcjonowania znacznie mogą wspomóc pracę tego istotnego organu. Wskazują na konieczność picia wody, wykorzystanie mocy skrobi opornej czy ziół alpejskich.

 

Dalsza część „Kompendium zdrowego odżywiania” przedstawia drogę do stworzenia indywidualnego planu żywieniowego. Zamysł autorów wykorzystuje ideę pięciu żywiołów i trzech energii ciała. Także ta teoria wyłożona jest w sposób klarowny i zrozumiały nawet dla laika. Drogą do opracowania własnej diety jest także specyfika naszego organizmu, bardzo łatwa do ustalenia poprzez wykonanie testu znajdującego się w książce.

 

Hasło „uzdrawianie dietą” może kojarzyć się negatywnie i sugerować podejmowanie bardzo radykalnych działań. Florian i Andrea Überall udowadniają, że ich teoria niekoniecznie zbliża się do skrajności, a drobne zmiany w codziennym funkcjonowaniu wprowadzić może każdy z nas. Do poszczególnych typów ludzkich przyporządkowane zostały konkretne produkty oddziałujące korzystnie. Autorzy wymienili również te, których powinno się unikać. Zabrakło mi trochę przykładowych jadłospisów dopasowanych do poszczególnych osób, co stanowiłoby duże ułatwienie dla wielu czytelników. Myślę, że ja także sięgałabym przynajmniej po niektóre z nich, tym bardziej, że autorzy nacisk kładą na dietę bezmięsną.

 

Najważniejsze dla mnie jednak jest to, że każdy postulat poparty jest dokładną analizą procesów zachodzących w ludzkim organizmie i objaśnieniem tych uwarunkowań czytelnikowi. Wiedza przedstawiana przez autorów, pomimo licznych odwołań do filozoficznych, wschodnich nurtów, przedstawiona jest w sposób przystępny i łatwo przyswajalny. Poszczególne objaśnienia są zresztą bliskie także naszemu, europejskiemu sposobowi myślenia.

 

Podsumowując, „Kompendium zdrowego odżywiania” Floriana i Andrei Überall to dobra propozycja dla osób, które zagadnieniami dietetycznymi się interesują, chętnie sięgają po nowinki i nowe teorie, a także lubią poeksperymentować w temacie jedzenia. Całość została uzupełniona licznymi ciekawostkami, takimi jak przykładowe zajęcia jogi dla jelit czy odczarowanie cholesterolu. Autorzy przekonani są, że siła każdego organizmu pochodzi właśnie z jelit i wytyczają jasną ścieżkę wsparcia ich pracy. Książka rozprawia się także z większością modnych mitów na temat glutenu czy fruktozy, a dzięki logicznej analizie procesów zachodzących w organizmie, ma szansę przekonać przynajmniej niektórych.

Justyna

„Kompendium zdrowego odyżwiania. Jak wybrać swój indywidualny sposób uzdrawiającego odżywiania” prof. Dr Floriana Überall i dr Andrei Überall to kolejna propozycja o wydawnictwa VITAL Gwarancja zdrowia. Tym razem na tapetę wzięto temat odżywiania. Dzisiaj ludzie marzą o tym, żeby ciało było zdrowe, a cały organizm perfekcyjnie funkcjonował. Zdarza się, że dążenie do tego stanu jest silną motywacją do zmian – odpowiedzą są wyrastające jak grzyby po deszczu trendy, którymi mniej lub bardziej chętnie się poddajemy.

 

Überall są znani ze światowego bestsellera „Uzdrawianie żywnością”. Jak deklarują autorzy nowa książka ma otworzyć świeży rozdział w księdze odżywiania. Ma zapewnić garść skutecznych wskazówek oraz wyjaśnić proste schematy i strategie jak postępować. Co ciekawe zapewniają i podkreślają, że „Kompendium zdrowego odżywiania” nie zastępuje porady lekarskiej i dokładnego zbadania dolegliwości. To bardzo ważny głos, bo aż 16,5 mln Polaków deklaruje, że w internecie szuka informacji o zdrowiu i obserwowanych u siebie "chorobach", a aż 45% badanych przyznaje, że na podstawie zdobytych w sieci informacji próbowało stawiać sobie lub bliskim diagnozę. To niepokojące dane.

 

Autorzy skupili się na obalaniu mitów. Nie chcę zdradzać szczegółów, zachęcam do lektury. Na tapetę wzięto tutaj np. rozrzedzanie krwi i stosowanie popularnej Aspiryny, fruktozę (jedz jabłka ze skórą!), smoothie, lemoniadę, weganizm czy gluten. Mówią co jest złe, ale radzą też co zrobić żeby np. smoothie było zdrowe i jak zastąpić popularną lemoniadę. Ważne znaczenie przypisują roli jelit, zdrowe jelita = zdrowy organizm. Uświadamiają, że jelito rozpoczyna się już w jamie ustnej.

 

W poradniku sporo jest przykładów, opowieści, przypowieści i nawiązania do rzeczywistych wydarzeń. Ułatwia to czytanie, w pewnym sensie ma za zadanie uwiarygodnienie przekazywanej treści. Na pewno powoduje, że lektura się nie nudzi, wiadomo że trudniej się czyta kiedy strony naszpikowane są suchymi faktami, medycznym nazewnictwem i nic nieznaczącymi nakazami i zakazami „jak żyć”.
Druga część książki opisuje teorię, która bazuje na wewnętrznym porządku pięciu elementów – ziemia, woda, ogień, powietrze, przestrzeń. Ta część poradnika nie spodoba się tym, którzy twardo stąpają po ziemi – mamy tu nawiązanie do elementów tybetańskich wierzeń. W moim odczuciu trzeba naprawdę wierzyć, żeby zrozumieć i stosować. Mnie to do końca nie przekonuje.

 

Minusem jest to, że wśród tekstu przemycają product placement – np. sami stworzyli super-zdrowy napój, do którego zakupów zachęcają. Czu taka powinna być rola ogólnodostępnego poradnika? Rozumiem, że jako autorzy mają do tego pełne prawo. Dla mnie taka forma reklamy jest nie do zaakceptowania.

 

„Kompendium” to kolejna pozycja, która próbuje sprzedać sposób na życie. Myślę, że gdyby dobrze poszukać to można znaleźć 365 takich sposobów, każdy inny. Który jest dobry, który najlepszy? Pewne elementy tutaj zawarte są spójne z ogólną wiedzą (choćby teoria o zdrowych jelitach), pozostała część to własna wyobraźnia autorów, teoretycznie nawiązująca do dawnych wierzeń. Czy warto korzystać z tego typu książek? Na pewno warto włączyć zdrowy rozsądek, a lekturę poddać głębokiej analizie. Należy pamiętać, że ludzie są różni i to daje dobre rezultaty u jednego, może nie sprawdzić się u kolejnej osoby. Zdobyta wiedza powinna być kluczem do opracowania zbilansowanej i indywidualnej diety. Lepiej niech będzie inspiracją czy elementem pomysłu na życie, a nie jedynym wyznacznikiem.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Komentarze  

0 # Jade 2020-02-15 03:07
I for all time emailed this blog post page to all my friends, for the reason that if like to read
it afterward my friends will too.

Stop by my page; pick 3 lottery illinois [https://triberr.com/xosodaicat: https://triberr.com/xosodaicat]
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi

Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!