Okładka wydania

Iluzja

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Marta Malinowska
 • Gatunek: Fantasy i S F
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 320
 • Rok Wydania: 2019
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 135x210 mm
 • ISBN: 9788365836151
 • Wydawca: SQN
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Kraków
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 3 votes
Polecam: 100% - 3 votes

Polecam:


Podziel się!

Iluzja | Autor: Marta Malinowska

Wybierz opinię:

Groteska

Wydawnictwo Sine Qua Non udostępniło niedawno darmowego e-booka zatytułowanego „Fantastycznie nieobliczalni”. Jest to antologia opowiadań różnych polskich autorów, zarówno bardziej popularnych (Aneta Jadowska, Jakub Ćwiek), jak i tych stawiających pierwsze kroki na rynku literackim. W drugiej grupie znalazła się Marta Malinowska z opowiadaniem „Noże”. Może zastanawiacie się, dlaczego o tym piszę, skoro recenzja ma dotyczyć innej książki. Otóż „Fantastycznie nieobliczalni” to swoisty zbiór zwiastunów zapowiadających debiutanckie powieści autorów opowiadań, między innymi „Iluzję”. Akcja wspomnianych „Noży” rozgrywa się w tym samym świecie co wydarzenia przedstawione w „Iluzji”, dlatego stanowi ciekawy prolog, z którym warto się zapoznać przed lekturą powieści.

 

Potężne północne imperium Diogoria prowadzi śmiałą ekspansję, stopniowo podbijając królestwa południa. Jeńcy wojenni zmuszani są do katorżniczej pracy w więzieniach, z których najcięższym jest Zielony Kamieniołom. To właśnie w nim zaczynają się losy trzech głównych bohaterów – Very, Rena oraz Jorga. Pierwsza z nich jest Widzącą, co oznacza, że dostępuje wizji związanych z przyszłością. Zdolność do jasnowidzenia występuje tylko wśród kobiet pochodzących z południowych królestw i pozostaje niedostępna dla obywatelek Diogorii. Widzące nie są jednak w stanie same poradzić sobie z wizją, dlatego pomagają im Przewodnicy – specjalnie wyszkoleni w południowych klasztorach mężczyźni zdolni przeprowadzić wieszczkę przez trans. Właśnie takim Przewodnikiem okazuje się być uwięziony w kamieniołomie Ren. Król Diogorii postanawia wykorzystać umiejętności Very i Rena w swoich politycznych rozgrywkach, a odpowiedzialność za jeńców powierza Jorgowi – żołnierzowi oraz alchemikowi, który przy pomocy mikstur stara się wpłynąć na umysł Widzącej. Vera, Ren, Jorg oraz żołnierz Hornak z polecenia króla opuszczają kamieniołom i wyruszają do starożytnego miasta Urta.

 

Już od pierwszych stron książki wiedziałam, że mam do czynienia z kawałem dobrej fantastyki. To wrażenie, nie licząc krótkiego momentem zwątpienia, towarzyszyło mi aż do końca. „Iluzję” charakteryzuje dynamizm oraz oryginalny pomysł. Wizja kobiet obdarzonych mocą i mężczyzn, którzy są w stanie tę moc kontrolować stwarza nie tylko podwaliny niepowtarzalnej fabuły, ale jest również ciekawa pod względem ideologicznym. Widząca nie jest w stanie przeżyć wizji bez Przewodnika, a Przewodnik bez Widzącej pozostaje zwykłym człowiekiem. Doznanie objawienia jest możliwe tylko dzięki współpracy. Pierwiastek męski i żeński są równie ważne w świecie „Iluzji” i żadna z płci nie jest faworyzowana, co bardzo przypadło mi do gustu.

 

Ciekawe jest również luźne nawiązanie do historii. Diogoria to zimny kraj zamieszkiwany przez białoskórych ludzi o surowych obliczach. Nie znają oni magii, za to bardzo dobrze opanowali technologię i strategię. Vera i jej rodacy mają natomiast ciemną skórę, wierzą w siłę żywiołów i obdarzeni są magicznymi zdolnościami. Nietrudno skojarzyć Diogorczyków z Europejczykami, a mieszkańców południowych królestw z ludami zamieszkującymi te części świata, które niegdyś Europejczycy brutalnie sobie podporządkowali. Autorka odświerza w swojej powieści znany konflikt pomiędzy technologią, a magią, opowiadając go w nowym stylu.

 

Do opisów w „Iluzji” mam stosunek dość ambiwalentny. Autorka świetnie ubiera w słowa stany emocjonalne, podczas gdy inne zjawiska pozostają jakby niedopracowane. Myśli i rozterki bohaterów są bardzo złożone i dzięki temu wydają się nam prawdziwe. Również świetne opisy transów, przez które przechodzi Vera prowadzona przez Rena, pozwalają czytelnikowi odczuć mistycyzm, surrealizm, a także bardzo subtelny erotyzm, jakimi charakteryzują się te wizje. Z drugiej strony niewiele wiemy o wyglądzie niektórych miejsc i bohaterów, a także o zwierzątku, które w pewnym momencie przygarnęła Vera. Możliwe, że autorka celowo pozostawiła wolną przestrzeń dla wyobraźni. Pomimo małych niedociągnięć „Iluzja” jest jednak zdecydowanie udanym debiutem i solidną powieścią fantasy, która sądząc po zakończeniu, otworzy interesujący cykl książek.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

 • Stwórz Konto
 • Zobacz Mini Tutorial