Okładka wydania

Ina Benita Za Wcześnie Na Śmierć

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Ina Benita Za Wcześnie Na Śmierć | Autor: Piotr Gacek

Wybierz opinię:

Primulka

Niezmiernie rzadko sięgam po biografie. Najczęściej, gdy dowiaduję się więcej o życiu lubianego przeze mnie pisarza bądź aktora, przestaję go darzyć sympatią. Z ambiwalentnym więc stosunkiem zaczęłam czytać dzieło Piotra Gacka, dziennikarza i autora książki Kalina Jędrusik. Muzykalność na życie (1994) i Kalina. Jestem jaka jestem (drugie wydanie z 2010).

 

Muszę przyznać, że im bardziej zagłębiałam się w opowieść o życiu Iny Benity, wielkiej gwiazdy przedwojennego kina i kabaretu, tym bardziej podobała mi się lektura. Autor potrafi pisać barwnie i ciekawie. Dzięki temu postacie, przede wszystkim Ina Benita jest jak żywa. Błyszczała na dużym ekranie w popularnych komediach u boku Bodo, Dymszy i Żabczyńskiego, zagrała też dramatyczną rolę w jednym z pierwszych filmów Aleksandra Forda, ale przede wszystkim występowała w różnych teatrach.

 

Im więcej się o niej dowiadywałam, tym większą zaczynałam ją darzyć sympatią. Jej dziecięca radość, śmiech, lekkie zwariowanie powtarzało się w przytaczanych wypowiedziach osób, które ją znały, i między wierszami w opisach jej zachowań oraz kolejnych perypetiach.

 

W czasie wojny aktorka została potępiona przez Polskie Państwo Podziemne za granie w teatrach jawnych. Potem aresztowało ją Gestapo i ciężarną uwięziono na Pawiaku za romans z oficerem Wehrmachtu. W tamtym czasie bowiem taka miłość była zakazana. Karano gorzej niż za kontakty czysto seksualne. Po zwolnieniu dzień przed wybuchem powstania warszawskiego zaginęła. Nie wiadomo, jak i gdzie zginęła; czy w Polsce, czy może wyemigrowała i co się stało z jej dzieckiem.

 

Piotr Gacek przez piętnaście lat podążał tropem Iny Benity, biorąc pod uwagę każdą plotkę. Udało mu się dotrzeć do ostatnich świadków epoki i osób, które znały aktorkę. Dzięki temu rozwikłał wiele tajemnic, którymi owiany był życiorys Iny.

 

Trzeba przyznać, że autor wykonał kawał dobrej roboty. Praca obfituje w szereg detali, wypowiedzi i informacji historycznych. Dodatkowo dołączono bogaty zbiór zdjęć oraz fotosów z filmów. Mankamentem, który wynika najprawdopodobniej z nieprzemyślenia redakcji bądź wydawnictwa, jest umieszczenie zdjęcia na dwóch stronach i przez zgięcie część ilustracji jest niewidoczna. A wielokrotnie na zgięciu znajduje się akurat Ina Benita… Za to odejmuję jeden punkt z oceny końcowej.

 

Każdemu, kto zastanawia się nad tym, czy sięgnąć po biografię dziennikarza, z czystym sercem mogę ją polecić. Jest to najlepsza biografia, jaką przeczytałam w życiu. Ponad 300 stron czyta się bardzo szybko, kolejne części właściwie połykałam, ciekawa co wydarzyło się potem. Styl autora jest prosty, dzięki czemu trafia do czytelnika. W sposób charakterystyczny dla publikacji reporterskich opisuje kolejne dzieje Iny Benity, uwielbianej przez większość życia, a odrzuconej pod koniec i zapomnianej po śmierci. Gacek stara się zrehabilitować aktorkę, ukazując, że nic nie jest czarno-białe i nie można tak szafować wyrokami. Jest to więc nie tylko opowieść o życiu jednej osoby, ale również uniwersalna historia, która przynosi refleksje i może inspirować innych do zmian.

 

Ina Benita. Za wcześnie na śmierć to niezwykłe dzieje niepospolitej kobiety, która brała z życia wielkimi garściami. Daje nam lekcję, że warto słuchać przede wszystkim głosu swojego serca, a nie podszeptów ludzi wokół nas. A Benita miała odwagę, by to robić każdego dnia.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial