Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Wysłów Się!

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 3 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 90.33% - 3 votes
Polecam: 100% - 5 votes

Polecam:


Podziel się!

Wysłów Się! | Autor: Agnieszka Olszewska

Wybierz opinię:

Hiril

Wysłów się! Ćwiczenia dla osób z afazją, niepełnosprawnością intelektualną i trudnościami w komunikacji językowej to bardzo cienka książeczka - ma zaledwie 78 stron. Jednak jest ona w całości, od początku do końca poświęcona ćwiczeniom, nie ma tam rozważań, debat czy nawet przydługich instrukcji. Jest konkretnie i zrozumiale co przy takich ćwiczeniach, skierowanych do tej grupy odbiorców jest wielkim atutem tej pozycji.

 

Książka będzie użyteczna dla logopedów, nauczycieli, rodziców oraz terapeutów wspierających zarówno dzieci, młodzież jak i dorosłych mających problemy z komunikacją językową czy też cierpiących na afazję lub niepełnosprawność intelektualną. W ćwiczeniach skupiamy się na słowotwórstwie, zarówno w kontekście słownictwa czynnego jak i biernego oraz na poprawnym tworzeniu i zrozumieniu słów. Jednocześnie podczas zadań możemy rozwijać umiejętności właściwego stosowania zasad gramatyki czy fleksji.

 

Jeśli chodzi o wydanie to jest ono proste, bardzo czytelne i czarno-białe. Początkowo pomyślałam (w swej naiwności), że szkoda, że nie jest ono nieco barwniejsze, przyjemniejsze w odbiorze. Później jednak zdałam sobie sprawę z dwóch spraw - po pierwsze podejrzewam, że część osób, zwłaszcza dorosłych dotkniętych tego typu problemami, może mieć dość zdziecinniałego traktowania. Takie barwne ćwiczenia mogą ich zniechęcać do pracy, bo skoro nawet terapeuci nie traktują ich jak dorosłych, to jak mogą uwierzyć, że ktoś jeszcze kiedykolwiek tak ich potraktuje. Po drugie, na początku, autorka załączyła informację, że ćwiczenia można kopiować i traktować jako karty pracy lub sprawdziany. Kserowanie barwnych kart nie jest tym co większość instytucji lubi najbardziej i zwykle wychodzi to dosyć nieczytelnie jest więc to kolejny argument za utrzymaniem surowej konwencji.

 

Materiał jest też bardzo praktycznie skonstruowany - nie zawiera na tym etapie słownictwa szczególnie skomplikowanego, a takie, które używamy każdego dnia. To kolejny plus tej pozycji, bowiem odbiorca czyli osoba z problemami potrzebuje, zwłaszcza na początku, ćwiczeń praktycznych w życiu, takich, które efekty będzie mogła wykorzystać od zaraz, a nie przy stosownej okazji, uroczystości okolicznościowej etc. Wszystkie 63 ćwiczenia skupiają się właśnie na słowach praktycznych, choć czasami można się zdziwić jak bardzo - prawdę mówiąc jest to słownictwo tak podstawowe, że już zapomniałam, że kiedyś nie wiedziałam co znaczy, że ktoś jest sprytny albo że coś jest kosztowne. Nie pamiętałam jak dopasowywałam rodziny wyrazów albo dopisywania czasowników do nazw narzędzi etc. Jednak patrząc na te zadania naprawdę widzę ich moc sprawczą, bo nawet ja od razu czuję jak rzeczy w głowie mi się porządkują, jak doskonale wszystko jest dopasowane.

 

Dodatkowo w zadaniach nie ma złośliwych pułapek, z którymi czasami spotykam się w ćwiczeniach dla dzieci. Co mam na myśli pisząc o złośliwych pułapkach? Na przykład - mamy za zadanie dopasować wyrazy z ramki tak aby stworzyć rodziny wyrazów. Spotkałam się już kilkukrotnie z sytuacją, w której kilka wyrazów miało pozostać niedopasowanych - nie należały do żadnej z podanych rodzin. To wymagające zadanie i na pewno nie sprawdzi się u osób, którym i tak jest bardzo ciężko przyswoić tę wiedzę lub muszą nabyć ją na nowo dlatego bardzo się cieszę, że nie spotkała się z takimi ćwiczeniami w książce pani Agnieszki Olszewskiej.

 

Pani Olszewska wykazuje się nie tylko umiejętnościami językowymi, ale przede wszystkim terapeutycznymi i to daje się wyczuć. Polecenia są skonstruowane w sposób bardzo prosty, krótki i przejrzysty, a zadania nie kończą się na zdaniach w stylu "skoro Ala ma kota to kot ma..." tylko są to naprawdę zdania na wyższym poziomie językowym.

 

Świetna pozycja – polecam specjalistom, rodzicom i opiekunom!

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial