Sztuka Słyszenia Bicia Serca

Autor: Jan Philipp Sendker

Okładka wydania

Sztuka Słyszenia Bicia Serca


Dodatkowe informacje

 • Autor: Jan Philipp Sendker
 • Tytuł Oryginału: Das Herzenhören
 • Gatunek: Obyczajowe
 • Język Oryginału: Niemiecki
 • Przekład: Adrian Tomczyk
 • Liczba Stron: 312
 • Rok Wydania: 2019
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 135x205 mm
 • ISBN: 9788380756014
 • Wydawca: Filia
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Poznań
 • Ocena:

  6/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 3 votes
Akcja: 100% - 3 votes
Wątki: 100% - 3 votes
Postacie: 100% - 3 votes
Styl: 100% - 3 votes
Klimat: 100% - 4 votes
Okładka: 100% - 3 votes
Polecam: 100% - 3 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Hiril

Sztuka słyszenia bicia serca to jedna z tych książek, o których powinno być głośno, na świecie było, ale w Polsce jakoś tak mniej niż bym oczekiwała. Istnieje jednak możliwość, że moje oczekiwania wynikały z moich uczuć po lekturze, która zrobiła na mnie rzeczywiście duże wrażenie.

 

Pewnego dnia Julia przybywa do Birmy w poszukiwaniu prawdy. Kiedy wchodzi do herbaciarni w poszukiwaniu czegoś do picia przysiada się do niej starszy mężczyzna i zaczyna wyjątkową opowieść, której niezwykłość trudno przeoczyć gdy nigdy wcześniej nie byłaś w tej części świata, pierwszy raz widzisz tego człowieka na oczy, a on zwraca się do Ciebie po imieniu. I tak naprawdę w tym miejscu moje krótkie streszczenie książki się skończy tak aby wszystkie niespodzianki zostawić Wam na czas lektury, bo nie mam wątpliwości, że to pozycja, którą naprawdę warto przeczytać i to z wielu powodów.

 

Pomimo tego, że zwiedzimy i USA, i Birmę, i oba te miejsca są dla większości z nas egzotyczne choć być może na różne sposoby, wszyscy bohaterowie będą całkowicie z krwi i kości, a my będziemy czuli ich zakłopotanie, zadumę, niepokój, radość, miłość czy żal prawie tak samo jakby to były nasze własne emocje. Tutaj według mnie objawia się pierwszy (i nie ostatni!) talent pana Jana-Phillippa Sendekra. To pisanie emocjami faktycznie robi wrażenie, a jednocześnie sprawia, że naprawdę bardzo ciężko oderwać się od lektury!

 

Kolejnym atutem, którym autor nas całkowicie uzależni jest snucie opowieści. To niesamowite jak mądrze, czasem nawet filozoficznie, a jednocześnie przyjemnym i zrozumiałym językiem, Jan-Philipp Sendker wciąga nas w tę baśń o Julii, Birmie, tajemniczym mężczyźnie z herbaciarni, Mi Mi, Tin Winie... Robi to tak wspaniale, że nie mogłam uwierzyć, że to książka z gatunku literatury współczesnej, a nie pięknej.

 

W dodatku cała opowiedziana historia jest nie tylko piękna, ale także dosyć nietypowa, bo nie otrzymujemy wbrew pozorom ckliwej historii miłosnej, co tytuł być może sugeruje. Wręcz przeciwnie, to co widzimy, słyszymy i czujemy to opowieść o niełatwym życiu pełnym wyzwań, głębokich doświadczeń i naprzemiennych radościach i smutkach. Książka wiele razy nas zaskakuje, przy czym zakończenie mnie osobiście zadziwiło najbardziej. Z jednej strony miałam to rozwiązanie z tyłu głowy, ale z drugiej jego nieodwołalność uderzyła we mnie ze zdwojoną siłą. Przemówiła do mnie ta historia, choć chwilami miałam wrażenie, że jest mocno surrealistyczna... Jednak mimo wszystko ma w sobie coś takiego, że po prostu nie da się przejść obok niej obojętnie. Jakby tego było mało czytało się ją tak szybko i gładko, że pochłonęłam ją ją dosłownie w jeden wieczór.

 

Kolejną wartą odnotowania rzeczą jest język jakim posługuje się autor, a doskonale dopełnił tłumacz - lekki choć czasami tematy są ciężkie lub filozoficzne, często naładowany emocjami, piękny, ale przy tym bardzo przyjemny do czytania. 

 

Wreszcie literatura współczesna w wersji pięknej może nie mieć 500 stron! Na istniejących 300 otrzymujemy historię bardzo pełną i barwną, ale pozbawioną nadmiaru opisów, co w moich oczach jest wielką zaletą, a jednocześnie stanowi zabieg nietypowy w czasach gdy wiele książek dosłownie wydłuża się na siłę.

 

Tutaj otrzymujemy świetną, wspaniale napisaną i nad wyraz zgrabnie wydaną pozycję, po którą istotnie warto sięgnąć.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!