Wybuchowe Związki Małżeństwo Z Pakistańczykiem

Autor: Sylwia Kaźmierczak Ali

Okładka wydania

Wybuchowe Związki Małżeństwo Z Pakistańczykiem


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 3 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Sylfana

Wybuchowe związki. Małżeństwo z Pakistańczykiem Sylwii Kaźmierczak – Ali to malutka książka zawierająca luźne, ale bardzo ciekawe refleksje na temat zderzenia się skrajnie różnych, odmiennych kultur, tradycji i religii. Jest w tej książce coś, co mnie bardzo urzekło – prostolinijność, rzeczowe mówienie o konfliktach narodowościowych i potrzeba próby pokazania, że każdy z nas może być dobrym człowiekiem, bez względu na pochodzenie.

 

Ogromnym plusem jest to, że kobieta nie przedstawia swojego męża i jego kultury zachowania i zwyczajów jako coś całkowicie krystalicznego i wspaniałego. Ma swojemu partnerowi mnóstwo do zarzucenia – nie podoba jej się dziwna zażyłość z jego rodziną, pozwalanie na traktowanie siebie jak przysłowiowej „skarbonki” dla najbliższych, którzy mieszkają w Pakistanie. Problemy też krystalizują się w różnicach w podejściu do tematyki rodziny, roli kobiety w domu i społeczeństwie oraz dzieci. Twórczyni tego niezwykłego manifestu o tolerancję pokazuje, że pomimo różnic w myśleniu, można się dotrzeć – potrzebny jest jednak wzajemny szacunek i chęć zrozumienia drugiej strony.

 

Autorka tego zbiorku felietonów nie opisuje jedynie kultury, z której wywodzi się jej mąż, a opisuje jego osobę w kontekście rzeczywistości polskiej i europejskiej. Polska dla niej samej, co zresztą nie mija się daleko z prawdą, jest krajem mocno nietolerancyjnym – a wyzwiska typu „brudas”, „ciapaty” padające pod adresem jej partnera bywały normą. Im dalej na zachód, tym jest odrobinę bardziej spokojnie i liberalne, jednak przykre lub dziwne sytuacje zdarzają się praktycznie wszędzie. Autorka z jednej strony rozumie dystans i obawę Europejczyków przed nacjami wyznającymi islam, jednak nie pozwala na mentalne ganienie poszczególnych jednostek, tylko ze względu na wyznawaną wiarę i kolor skóry.

 

Zauważyłam, że właściwie pisarka ma bardzo neutralne podejście do kwestii innych kultur – chce je poznawać, jednak nie ma zamiaru zmieniać swojego życia i przyzwyczajeń. Swojemu mężowi już na samym początku wyperswadowała, że nie będzie przeprowadzała sama na sobie zabiegów przeobrażenia poglądów, zachowań i swojej ugruntowanej niezależności. Całkowicie wyklucza ona wyjazd na stałe do Pakistanu – ale nie ze względu na obawy przez mężem, ale jego rodziną, której, delikatnie mówiąc, nie lubi – z ich strony boi się próby wykorzystania finansowego, wiecznego „siedzenia na głowie”, braku prywatności i intymności. Druga sprawa oscyluje już w temat traktowania kobiet w tamtych rejonach świata – te standardy relacji kompletnie nie odpowiadają autorce. W tym kontekście podane jest także tłumaczenie męża, który twierdzi, że pakistańskie kobiety siedzą w domu i zajmują się dziećmi, gdyż ich pozycja jest ważniejsza niż mężczyzn – dlatego właśnie nie muszą pracować i dbać o komfort finansowy rodziny. Mimo tych sprzecznych poglądów, wybuchowość relacji tej pary opiera się na normalnych, codziennych sprawach, a w tych najbardziej fundamentalnych dochodzi do głosu rozsądek i szacunek do siebie nawzajem, jak i do swojego ogólnego światopoglądu.

 

Bardzo dobrze czytało mi się tę książkę – rozjaśniła mi ona trochę umysł, uspokoiła obawy na temat skrajnych zasad życia osób wyznających islam. Cieszy fakt, że autorka podeszła do tematu racjonalnie, nie „wybieliła” żadnej strony – pokazała przywary zarówno Pakistańczyków, jak i Polaków, czy Europejczyków. Całość napisana jest potocznym, ale miłym dla oka językiem – ma się wrażenie, że rozmawia się „twarzą w twarz” z twórczynią tej książki. Zdecydowanie polecam, pozycja warta poznania.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!