Początek Koniec I Hot-Dogi

Autor: Kacper Kotulak

Okładka wydania

Początek Koniec I Hot-Dogi


Dodatkowe informacje

 • Autor: Kacper Kotulak
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 218
 • Rok Wydania: 2019
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 125×195 mm
 • ISBN: 9788395133305
 • Wydawca: Gmork
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Wrocław
 • Ocena:

  6/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Chris

Czy tytuł może zachęcić czytelnika do sięgnięcia po książkę? Zdecydowanie tak. Czy opisy na tylnej okładce mogą zachęcić czytelnika do sięgnięcia po książkę? Również zdecydowanie tak. Wspominam o tym gdyż to właśnie te dwa elementy zachęciły mnie do sięgnięcia po książkę autora, którego twórczości wcześniej nie miałem okazji poznać. Po lekturze jestem w stanie stwierdzić, że nie tego się spodziewałem. Zdecydowanie książka nie miała niczego czego mógłbym się spodziewać. I to zdecydowanie jej ogromny atut.

 

Większość amerykańskich filmów katastroficznych, których akcja dzieję się w kosmosie ma bardzo zbliżone do siebie koncepcje. Nadciągająca wizja zagłady, zbieranie super ekipy, która zajmie się misją, podróż i kolejny raz Stany Zjednoczone uratowały Ziemię. W książce Kacpra Kotulaka jest zupełnie na odwrót. Jak większość, a być może praktycznie wszystko co dzieję się w książce. Rozpoczyna się od wielkiej katastrofy czyli zniszczenia naszej planety, a jednie parze amerykańskich kosmonautów udało się uratować na statku, który dotychczas zajmował się sprzedażą tytułowych hot dogów w centrum Nowego Jorku. Jak wspomniałem wcześniej nie tylko to jest w tejże książce zupełnie odwrotne od tego co możemy poznawać dzięki hoollywodzkim produkcjom. Potraficie na przykład wyobrazić sobie, że Czterej Jeźdźcy Apokalipsy swoją firmę wprowadzają na giełdę oraz organizują „luźne piątki” podczas których obowiązującym strojem są pstrokate szorty i humorystyczne krawaty? To tylko jeden z przykładów abstrakcji ukazanej w książce Kacpra Kotulaka. Powracając jednak do głównego wątku książki, głównymi bohaterami jest wspomniana wcześniej para amerykańskich kosmonautów, która niestety zawodzi w ostatniej ziemskiej misji i nie udaje im się zapobiec zagładzie naszego globu. To jednak dopiero początek ich przygody, a dokładniej rzecz biorąc tylko jednego z nich gdyż jedynie Nabuchodonozor Wilkins pozostaje przy zdrowych zmysłach. Wraz z dwójką kosmitów poznanych podczas ostatnich chwil istnienia Ziemi przemierza cały wszechświat poznając coraz to bardziej głębsze tajemnice, a jednocześnie zdając sobie sprawę z maleńkości swojego dotychczasowego domu. Przeżywając wraz z nim wszelakie przygody towarzyszy nam przede wszystkim niebanalne poczucie humoru autora.

 

Praktycznie każde zdanie, każda przedstawiona postać czy też trwający właśnie wątek zawiera w sobie nutkę ironii i prześmiewczości. Dodaje to książce oczywiście niezwykłej lekkości dzięki czemu jednym tchem czytamy „Początek, koniec i hot-dogi”. Moim zdaniem dodatkowym atutem jest, jak na skromne rozmiary ksiązki, szybkość i różnorodność akcji towarzyszącej bohaterom. Bardzo często wraz z Nabem przenosimy się niespodziewanie z miejsca na miejsce, poznajemy nowe cywilizacje czy też nawet przenosimy się w czasie. Z pewnością nie ma tu miejsca na nudę.

 

Nigdy nie będąc wielkim fanem science fiction czy też space opery postanowiłem jednak sięgnąć po książkę Kacpra Kotulaka z którego twórczością miałem przyjemność po raz pierwszy, a mam nadzieję, że nie ostatni. Wraz z ostatnią stroną zacząłem poszukiwać informacji nie tylko na temat samej książki, ale przede wszystkim jej autora. Oprócz takich kategorii jak „science fiction” czy też „space opera” znalazłem również takie określenia jak „funfiction”, „parodia”, „absurd”. Moim zdaniem „Początek, koniec i hot dogi” ma w sobie z każdego trochę, a razem daje nam to niezwykle interesującą lekturę, którą polecam wszystkim chcącym przeżyć zabawną, niezapomnianą, a przede wszystkim niebanalną przygodę w kosmosie.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!