Okładka wydania

Inna Polska? 1918-2018: Alternatywne Scenariusze Naszej Historii

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Witold M. Orłowski
 • Gatunek: Historyczne
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 328
 • Rok Wydania: 2018
 • Numer Wydania: I
 • ISBN: 9788380624207
 • Wydawca: Rebis
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Poznań
 • Ocena:

  5/6

  4/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Inna Polska? 1918-2018: Alternatywne Scenariusze Naszej Historii | Autor: Witold M. Orłowski

Wybierz opinię:

Pani M

W listopadzie zeszłego roku obchodziliśmy 100-lecie niepodległości. Po 123 latach nieobecności na mapach Europy i świata powróciliśmy, czego nie udało się zrobić przed nami wielu państwom. Jednak co stałoby się, gdyby bolszewicy wygrali bitwę pod Warszawą, gdyby we wrześniu 1939 roku nie napadli na nas Niemcy, gdyby powstańcom warszawskim udało się wyzwolić stolicę przed wkroczeniem Armii Czerwonej albo gdyby polska transformacja załamała się na początku lat 90. ubiegłego wieku? Niespecjalnie przepadam za alternatywną historią pokazywaną w powieściach. Kiedy wiem, co się wydarzyło w przeszłości, nie umiem wkręcić się w nową wersję historii. Nie przeczytałam zbyt wiele książek, które przedstawiają alternatywną wersję wydarzeń. Dlaczego więc zdecydowałam się na przeczytanie tej publikacji? Przede wszystkim dlatego, że to nie jest powieść, a analiza potencjalnych wydarzeń, które mogły mieć miejsce.

 

W szkole nigdy nie mówi się o tym, co ewentualnie mogłoby się wydarzyć. Dostajemy podaną na tacy niemalże idealną wersję historii. Nie mówi się nam o naszych ewentualnych wpadkach. A przecież nie wszystko zawsze szło po myśli Polaków.

 

Witold M. Orłowski pokazuje alternatywne scenariusze naszej historii. Niekoniecznie dla nas pozytywne. I to nie jest tak, że fantazjuje na ten temat. Rzuca ot tak sobie poszczególne wersje, nie popierając ich w żaden sposób faktami. Nie, to bardzo dobrze opracowane opowieści. Autor pokazuje, że było tak i tak, a mogło się wydarzyć coś innego, ponieważ były ku temu możliwości. Jakie? O tym już musicie przekonać się sami. Nie będę wam streszczać całej publikacji, bo będzie się to mijało z celem. W każdym razie jeśli zastanowicie się nad jego słowami i zaczniecie je analizować, być może dojdziecie do wniosku, że te alternatywne wersje historii mogły faktycznie mieć miejsce.

 

Plusem publikacji jest to, że najpierw jest przedstawiona wersja historii, którą znamy dobrze ze szkoły. A przynajmniej powinniśmy ją znać, bo z dotarciem do wydarzeń, które miały miejsce po I wojnie światowej, bywa już różnie. Znamy bardzo dobrze historię starożytną, a o swojej wiemy niewiele, tak nawiasem mówiąc. W każdym razie, jeśli nie jesteście zbyt dobrze obeznani z tematem, autor wam to wyjaśni. I nie musicie obawiać się tego, że zrobi to w niezrozumiały sposób. Moim zdaniem wykonał świetną robotę i przedstawił najważniejsze informacje w dość przyjaznej formie. Ja w każdym razie nie czułam się zasypana zbędnymi informacjami ani nie utonęłam w potoku dat, choć tego się obawiałam. Po wprowadzeniu do historii właściwej, następuje opis alternatywnych wydarzeń. Także nie musicie martwić się, że obie wersje się wam pomieszają. Są one od siebie odgraniczone.

 

Nie wiedziałam właściwie, czego mam się spodziewać po tej publikacji. Nieco bałam się tego, że to będzie toporna lektura, z którą będę się męczyć przez parę dni. Nie było jednak tak źle. Może i nie była to jakoś bardzo porywająca książka, ale moim zdaniem daje do myślenia. Jak już wspomniałam, wizje Witolda M. Orłowskiego mogły mieć miejsce. Jednak zrządzeniem losu stało się inaczej i możemy cieszyć się niepodległością.

 

Jeśli chcecie przekonać się, jakie wydarzenia mogły mieć wpływ na zmianę naszej historii, odsyłam was do tej publikacji. Mam nadzieję, że i wam Witold M. Orłowski da do myślenia i sprawi, że nieco inaczej spojrzycie na naszą historię.

Literanka

Kiedy natknęłam się na książkę Witolda Orłowskiego „Inna Polska. 1918-2018 Alternatywne scenariusze naszej historii” obudziła się we mnie ogromna ciekawość. Rozważania na temat tego, co by było, gdyby… czasami wydają się bezcelowe, bo nie jesteśmy w stanie przewidzieć przyszłości. Jednak nauki ekonomiczne dostarczają narzędzi, które pozwalają symulować niektóre sytuacje i w pewnym przybliżeniu opisać, jaki los mógłby spotkać nasze państwo i naród, gdyby wydarzenia historyczne potoczyły się odrobinę inaczej, niż to było w rzeczywistości. Przyznam, że takie przewidywania mogą być bardzo ciekawe.

 

W książce autor analizuje cztery scenariusze i przedstawia wersje wydarzeń, które miałyby miejsce, gdyby w 1920 roku w bitwie nad Wisłą zwyciężyli bolszewicy, gdyby Polacy skapitulowali przed Rzeszą Niemiecką w 1939 roku i związali się z nią sojuszem, gdyby wkroczenie Armii Czerwonej na polskie ziemie nastąpiło o rok później oraz gdyby w latach 90-tych nie doszło do pokojowego wyzwolenia się spod dominacji Związku Radzieckiego. Każda epoka poprzedzona jest bilansem otwarcia, w którym autor wymienia i omawia silne i słabe strony sytuacji, w której znajdowała się Polska w aspekcie społecznym, gospodarczym i z punktu widzenia stosunków międzynarodowych.

 

Tak naprawdę wszystkie te scenariusze ktoś już odegrał. Kraje Bałtyckie zostały wcielone do Związku Radzieckiego, gdzie zostały wyeksploatowane, zniszczone, nie mówiąc o skutkach społecznych. Wywalczona niepodległość dla części kraju spowodowałaby podział na dwa państwa, co było udziałem choćby Niemiec, co zaowocowało głębokimi różnicami i traumatycznym zjednoczeniem. Współpraca z Niemcami, którzy ostatecznie ponieśli porażkę w II wojnie światowej dała efekty takie, jak w Rumunii, nieudana transformacja ustrojowa w latach dziewięćdziesiątych to z kolei przykład państw powstałych po rozpadzie Jugosławii. Mamy więc współcześnie przykłady tego, na jakim etapie moglibyśmy się znajdować, gdyby nasza historia potoczyła się inaczej. Wygląda przy tym na to, że mimo wszystko wychodziliśmy z wszelkich opresji obronna ręką. Nasza historia, mimo że dramatyczna, była najlepszą, jaka mogła się wydarzyć.

 

Ostatecznie Profesor Orłowski stawia tezę, że losy naszego państwa w ostatnim stuleciu były tragiczne, ale wiele wydarzeń historycznych mogłoby mieć lepszy dla nas bilans, gdybyśmy jako naród potrafili współpracować, odrzucić podziały, które tak chętnie między sobą budujemy i zaczęli współdziałać dla lepszej przyszłości. Umiejętność współpracy mimo różnic w sytuacjach kryzysowych nie wystarcza, aby zbudować silne, stabilne państwo, czego potwierdzeniem jest obecna sytuacja na rodzimej scenie politycznej, wyraźne osłabienie pozycji międzynarodowej i spowalniająca gospodarka jako rezultat naszej podatności na wpływy ścierających się poglądowo sił.

 

Snucie teorii o alternatywnej przyszłości w efekcie mówi dużo o nas współczesnych, ale też o tym, że przez ostatnie sto lat nie zmieniliśmy się ani na jotę. Jako społeczeństwo nie uczymy się na błędach, wyciąganie nauki z przeszłości nie należy do naszych mocnych stron.

 

Samą książkę czyta się dość dobrze. Autor włożył dużo wysiłku w stworzenie rzetelnego źródła wiedzy historycznej wraz z interesującymi wnioskami i interpretacjami. Scenariusze, które się nie wydarzyły, zostały wyróżnione innym tłem, więc łatwo je wyłowić. Ponadto nie brakuje również fotografii przedstawiających historyczne wydarzenia i ich uczestników. Lektura książki jakoś nawet podnosi na duchu. Mamy tendencję jako naród do martyrologii, podkreślenia wszystkich plag, które na nas spadały, a tu się okazuje, że może jednak te cierpienia miały sens, po przyniosły efekt w postaci dość dobrej kondycji kraju w perspektywie ostatniego stulecia. Wniosek jest pokrętnie optymistyczny – mogło być gorzej. Obyśmy tego nie zmarnowali.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial