Ogród Świateł

Autor: Anna Klejzerowicz

Okładka wydania

Ogród Świateł


Dodatkowe informacje

 • Autor: Anna Klejzerowicz
 • Gatunek: Kryminał
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 266
 • Rok Wydania: 2018
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 150x230 mm
 • ISBN: 9788381176507
 • Wydawca: Edipresse
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  4/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Anena

,,Ogród świateł” to druga część śledztw prowadzonych przez Felicję Stefańską rzeczniczkę prasową Urzędu Gminy Kryszewo. W pierwszym tomie zatytułowanym ,,Królowa śniegu” ambitna i nieco ekscentryczna kobieta zajęła się sprawą zamarzających ludzi w lasach i na bezdrożach małego miasteczka pod Gdańskiem. Stefańska musiała zmierzyć się z bezwzględnym mordercą, który wcielał się w baśniową postać, by zrealizować plan okrutnej zemsty.

 

Tym razem lubiąca kryminalne zagadki i niemalże dziennikarskie śledztwo rzeczniczka zostaje poinformowana przez swoją przyjaciółkę o brutalnym morderstwie całej rodziny znanego przedsiębiorcy. Wszystkie ślady wskazują, że mężczyzna, z jakiś nieznanych powodów, pozabijał żonę i dzieci, a następnie odebrał sobie życie. Jednakże prawda okazuje się dużo bardziej złożona, a Stefańska będzie musiała zmierzyć się ze zmową milczenia, bowiem odkrywanie sekretów z przeszłości sprawi, że znajdzie się w ogromnym niebezpieczeństwie.

 

Początkowo powieść wydaje się niezbyt skomplikowaną zagadką kryminalną, która zostanie szybko rozwiązana skoro Stefańska blisko (i to w dosłownym znaczeniu tego słowa) współpracuje z miejscowym policjantem, dzięki któremu ma dostęp do większości informacji o śledztwie. Niestety okazuje się, że sprawa nie jest tak prosta jakby się mogło wydawać, a rzeczniczka napotka na rosnący opór. Komuś zależy bowiem, żeby sprawa nie została rozwiązana, a morderca pozostawał na wolności. Kobieta odkrywa również wspólne cechy morderstwa rodziny z podobną sprawą sprzed lat. Czyżby plotki o mafijnych powiązaniach obu rodzin były prawdziwe? Odpowiedzi na te pytania czytelnik będzie poszukiwał wraz z główną bohaterką.

 

Powieść Anny Klejzerowicz to dość nietypowy kryminał osadzony w małym miasteczku. Autorce udaje się doskonale oddać klimat miejscowości turystycznej, w które mimo, że wszyscy doskonale się znają, to jednak są bardzo uprzedzeni w stosunku przyjezdnych. Zamordowana rodzina właśnie należała do tej grupy i w dodatku epatowała swoją doskonałą kondycją materialną, czego przykładem był właśnie przesadnie, niemalże kiczowato oświetlony ogród zwany przez sąsiadów ,,ogrodem świateł”. To właśnie ten stale jarzący się obiekt widoczny z daleka. Dopiero moment zgaszenia ogrodowych świateł stał się jakby zwiastunem nieszczęścia. I tak też się dzieje, bowiem do wymordowania całej rodziny doszło po uprzednim wyłączeniu oświetlenia.

 

Znaczącym elementem tej powieści jest również nawiązanie do pamięci, a właściwie do kategorii nie-pamieci i zapominania, które okazuje się charakterystyczne dla małych miejscowości i niektórych kręgów społecznych, np. politycznych. Wśród mieszkańców miasteczka panuje swoista zgoda na przemilczanie, celowe ,,zapominanie” makabrycznych wydarzeń z przeszłości, uznawanie niektórych wydarzeń za sprawę tabu, o której nie wolno mówić pod żadnym pozorem, gdyż może to spowodować nieoczekiwane konsekwencje. I poniekąd tak się dzieje, ponieważ nawet mała wzmianka o przeszłości może sprawić, że życie straci ktoś żyjący w teraźniejszości.

 

Ten kryminał miał niezwykle duży potencjał, jednakże mniej więcej w połowie powieści wydaje się jakby autorka straciła pomysł na dalsze rozwijanie zaczętych wątków. Wprowadzone zostają sceny ,,wolniejsze”, pozbawione nakładu emocji i nadające fabule pewnej senności. Pisarka za bardzo skupia się na intymnej relacji Stefańskiej z policjantem oraz , często przesadzonym, podkreślaniu dzielącej ich różnicy wieku. Rozterki sercowe rzeczniczki prasowej wydają się dominować kryminalną fabułę, co sprawia, że oczekiwanie na rozwiązanie zagadki staje się nieco męczące. Muszę przyznać, że momentami miałam problemy z określeniem czasoprzestrzeni, ponieważ autorka za często stosowała przeskok czasowy.

 

Na szczęście ten stan nie trwa długo, ponieważ akcja znów schodzi na właściwe tory, a przyzwyczajony do szybkiego tempa akcji czytelnik może obserwować wręcz szaleńczą pogoń za mordercą. Niestety zakończenie przychodzi zbyt szybko i pozostawia pewien niedosyt, a biorąc pod uwagę zniecierpliwienie czekaniem na finał, okazuje się to bardzo nie fair w stosunku do odbiorcy.

 

Jednakże, mimo tych kilku zastrzeżeń, ,,Ogród świateł” to wciągający kryminał, który powinien spodobać się miłośnikom polskiej współczesnej prozy tego rodzaju. Podobać się może zawiłość kryminalnej intrygi i specyficzna bohaterka, która zyskuje dopiero po bliższym poznaniu.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!