Okładka wydania

Pawilon Szósty

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Pawilon Szósty | Autor: Antoni Czechow

Wybierz opinię:

Nikxxon

Tego pana chyba nie trzeba nikomu przedstawiać, ale dla tych, którzy jakimś przedziwnym zbiegiem okoliczności nigdy o nim nie słyszeli- Antoni Czechow, klasy literatury rosyjskiej i światowej. Znany ze swoich mistrzowskich opowiadań, podejmuje tematykę obyczajową i diagnozuje zjawiska obecne w społeczeństwie XIX wieku.

 

„Pawilon szósty” to zbiór nowel, w skład którego wchodzą: tytułowy „Pawilon szósty”, „Pojedynek”, „Wrogowie” i „Przykrość”. We wszystkich opowiadaniach główne role odgrywają ludzie wykształceni- lekarze i urzędnicy. Ludzie światli, pełni rozterek, którzy oczekują od życia czegoś więcej niż kawałka chleba i ciepłego kąta.

 

Zbiór rozpoczyna tytułowe opowiadanie, którego bohaterem jest doktor Andriej Jefimycz Ragin. Objął on w zarząd tragicznie prosperujący szpital, co stało się dla niego swego rodzaju wyzwaniem. Cudem byłoby wyprowadzić go z tego obrzydliwego stanu, w jakim się znalazł, dlatego zapał doktora znacznie przygasł w konfrontacji z rzeczywistością. „Pawilon szósty” to opowieść, w której wyraźnie można zaobserwować wypalenie zawodowe i poczucie bezsensu towarzyszące człowiekowi w jego codziennej walce ze światem i przeciwnościami, jakie mu ten świat każdego poranka gotuje. Czujemy, że doktor Ragin jako lekarz powinien troszczyć się o swoich pacjentów i mieć w sobie pewną wrażliwość właściwą ludziom walczącym o czyjeś życie. Niestety Andriej Jefimycz nie czuje właściwie nic i obojętnieje z każdym dniem coraz bardziej- do tego stopnia, że nie interesuje go krzywda jaka jest wyrządzana pacjentom w jego własnym szpitalu. Jego życie odmieni poznanie Iwana Dmitrycza Gromowa. Doktor czuł się samotny, więc z radością przyjął inteligentnego rozmówcę do grona swoich znajomych. Do czego go to doprowadziło nie zdradzę, powiem natomiast, że doktor dostanie porządną nauczkę od losu za swoje zaniedbania. Czechow w tym opowiadaniu zauważa, że jesteśmy obojętni na krzywdę innych, dopóki sami podobnej nie doświadczymy. Okazuje się też, że czasami jest już za późno na zmianę postępowania, ponieważ pewnych uchybień nie można naprawić.

 

„Pojedynek” przenosi nas w świat skomplikowanych relacji damsko-męskich. Iwan Andreicz Łajewskij wdaje się w romans z zamężną Nadieżdą Fiodorowną. By być razem decydują się uciec od męża kobiety i szukać szczęścia na Kaukazie. Mieszkają w niewielkiej mieścinie, w której od początku swojej bytności sieją zgorszenie. Jednak co innego okazuje się być dla dwojga kochanków największym wyzwaniem, mianowicie wspólne życie. Łajewskij jest osobą inteligentną i wykształconą, czemu zawdzięcza swoją pozycję w Ministerstwie Skarbu. Mając umysł o wielkich możliwościach mężczyzna kompletnie go marnotrawi poprzez zaniedbywanie pracy, niemoralne oraz pozbawione celu i jakichkolwiek śladów wartości życie. Jego postawa rzutuje na relację z Nadieżdą i pogrąża ją w coraz większym rozkładzie. „Pojedynek” to obraz życia, które nie jest oparte na żadnych ideałach, główni bohaterowie nie wiedzą czym jest uczciwość i pracowitość, nie znają moralności, ale mają za to przygotowaną nieskończoną ilość wymówek, które tylko czekają, by z nich skorzystać.

 

Pozostałe dwa opowiadania są zdecydowanie krótsze od poprzednich i pogłębiają obraz istoty ludzkiej. „Wrogowie” prezentują dramat lekarza, który chwilę po stracie syna zostaje wezwany, by ratować czyjeś życie. Zostawi zrozpaczoną żonę i ruszy na ratunek czy zostanie i pogrąży się w rozpaczy? Co jest ważniejsze- własne nieszczęście czy życie drugiego człowieka? Gdzie są granice obowiązku? Czy można go porzucić w obliczu osobistej tragedii? Na te pytania Czechow nie daje nam oczywistej odpowiedz, ale mówi nam za to, że człowiek nieszczęśliwy staje się egoistyczny i nic poza własnym dramatem się dla niego nie liczy. I z taką właśnie optymistyczną myślą nas zostawia.

 

Doktor Owczynnikow w akcie ostatecznej złości i bezsilności uderza felczera w twarz i pełen poczucia winy chce zapłacić za wyrządzoną mężczyźnie krzywdę. Wraz z nim w „Przykrości” będziemy poszukiwać w świecie sprawiedliwości, by odnaleźć w nim tylko ogromną nierówność społeczną, którą znamy również z dzisiejszego świata.

 

Czechow zapisał swoje spostrzeżenia dotyczące ludzi jemu współczesnych- ludzi XIX wieku. Co stanowi o jego prawdziwej wielkości to to, że wszystkie te prawdy są aktualne do dzisiaj. Każda z przedstawionych postaci znalazłaby dzisiaj swojego godnego naśladowcę. Każda bez wyjątku. Obojętność i znieczulica, które były zauważalne w zachowaniu doktora Ragina nie tylko trwają nadal, ale również uległy znacznemu pogłębieniu- żyjemy w świecie zamkniętych drzwi, w którym coraz częściej udajemy, że nic zza nich nie słychać. W świecie, który boi się reagować na krzywdę. W świecie, który sam siebie jeszcze za to ukarze. Iwan Andreicz Łajewskij za swoim biurkiem jest odbiciem współczesnych pracowników administracji publicznej. Któż z nas nigdy, choćby w myślach, nie zarzucał urzędnikom opieszałości w wypełnianych obowiązkach? Jest także uosobieniem pewnego zepsucia obyczajowego- kryzysu instytucji małżeństwa, niestałości uczuć i braku odpowiedzialności za swoje czyny. Dylematy Kiryłowa i niesprawiedliwość wyłaniająca się z każdej strony “Przykrości” również nie są dla nas niczym nowym. Patrząc na to wszystko można z czystym sercem umieścić Czechowa wśród klasyków literatury światowej, a jego ponadczasowy “Pawilon szósty” za dzieło godne polecenia, które każdy powinien poznać.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto