Okładka wydania

Czołgi Stulecie Broni Pancernej

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Oscar E. GilbertRomain Cansiere
 • Gatunek: Historyczne
 • Język Oryginału: Francuski
 • Liczba Stron: 216
 • Rok Wydania: 2018
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 125x195 mm
 • ISBN: 9788377739242
 • Wydawca: RM
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  4/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Czołgi Stulecie Broni Pancernej | Autor: Oscar E. GilbertRomain Cansiere

Wybierz opinię:

Don Centauro

Czołgi – pojazdy pancerne, która większości z nas, zwłaszcza tych odrobinę starszych, kojarzy się z „Rudym” i jego dzielną załogą i psem Szarikiem na dokładkę. Inni niewątpliwie stwierdzą, iż jest to potężna broń, zdolna rozstrzygać bitwy na swoją korzyść samą obecnością. Bo rzeczywiście, obserwując losy dzielnych czołgistów z serialu „Czterej pancerni i pies” czy spoglądając na zdjęcia nowoczesnych Abramsów czy Leopardów można odnieść wrażenie, iż są to najmocniejsze pionki rozstawione na wojennej szachownicy. Ale – czy tak jest naprawdę?

 

Oscar Guilbert i Romain Cansiere w opisanej przez siebie historii rozwoju broni pancernej na przestrzeni stu lat (pierwszy, nieporadny czołg zbudowano w 1916-tym roku) udowadniają, iż teza o wielkiej przewadze czołgu na polu bitwy niekoniecznie jest prawdziwa. Co gorsza – mimo nieustannego rozwijania pancernych konstrukcji co i rusz powstaje broń, której zadaniem jest zniszczenie pancernej broni przeciwnika. W dodatku broń ta jest tańsza i coraz skuteczniejsza, co niweluje przewagę sił pancernych przeciwnika.

 

Autorzy przedstawiają nie tylko rozwój czołgu od pierwszych lat jego powstania, ale także jego wady i zalety. Tych pierwszych jest zaskakująco dużo. O ile można je zrozumieć w pierwszym rozdziale, w którym obserwujemy powstanie i rozwój pancernych maszyn i szukanie rozwiązań, by wyeliminować słabsze elementy konstrukcji (na przykład drewniane koło pędne), następne rozdziały pokazują, iż mimo nieustannego rozwoju problemy pojawiały się i pojawiają nadal, wpływając na wykorzystanie czołgów na polu bitwy.

 

Kłopoty sprawiały, o dziwo, nie tylko wady wczesnych czołgów. Przez pierwsze dekady problemem było odpowiednie wykorzystanie broni pancernej, spowodowane różną taktyką armii poszczególnych krajów, brakiem koncepcji strategicznych i taktycznych a przede wszystkich wysoką awaryjnością czołgów. O ile podczas okresu I wojny światowej, która była debiutem broni pancernej na arenie wojennych zmagań, oraz okresu międzywojennego, podczas którego poszczególne kraje wybrały własne ścieżki rozwoju pojazdów można to było zrozumieć, kolejny globalny konflikt był prawdziwym testem dla pancernych armii. I właśnie drugiej światowej wojnie poświęcony jest najdłuższy rozdział.

 

Autorzy zadbali o to, by radość z lektury odczuł nie tylko miłośnik historii, ale również zwykły czytelnik. Dla pierwszego przygotowano opisy poszczególnych czołgów – silniki, wieżyczki, kaliber lufy, trochę specyfikacji – drugi natomiast zagłębi się w poszczególnych arenach działań dowiadując się o taktyce i strategii poszczególnych armii. Szczególnie widoczne jest to zwłaszcza właśnie w rozdziale poświęconym drugiej wojnie światowej. Ciekawostką dla czytelnika będzie spora część tego rozdziału poświęcona azjatyckiemu teatrowi zmagań, a co za tym idzie, dalekowschodniej broni pancernej.

 

Wojny i konflikty na mniejszą skalę trwają niemal cały czas od zakończenia II wojny światowej. Jest to pole do popisu dla konstruktorów i użytkowników coraz nowocześniejszej broni pancernej. W kolejnych rozdziałach autorzy opisują metody dopasowania strategii do lokalnej areny działań. Nietrudno oprzeć się wrażeniu, zagłębiając się w kolejne rozdziały, iż czołgi są pojazdami wyjątkowo kapryśnymi. Wysoka awaryjność, konieczność współpracy z piechotą (tak naprawdę najwyższą skuteczność czołg osiąga jako wóz wsparcia piechoty) wysokie koszty produkcji i wbrew pozorom podatność na ataki wroga, nawet słabo uzbrojonego. Doskonałym przykładem jest wspomniany przez autorów atak rosyjskich czołgów na Grozny na przełomie lat 1994-95. Atak ok. 250 pojazdów pancernych na stolicę Czeczenii zakończył się utrata około 80% pojazdów, mimo iż naprzeciwko czołgów stanęli słabo uzbrojeni cywile. Zabrakło planu ataku, wsparcia piechoty, koordynacji...

 

Mimo, iz rozwój czołgów trwa już ponad sto lat, nadal mnożą się koncepcje budowy i powstania pojazdu, który byłby uniwersalny na placu boju. W dodatku coraz lepiej rozwinięta jest broń przeciwpancerna, która jest znacznie tańsza w produkcji i coraz efektywniejsza. Choć jest to nadal – kapryśna, bo kapryśna – jednak potężna siła na polu walki, coraz łatwiej się przed nią bronić. Pomysłów na rozwój broni pancernej jest wiele i choć autorzy w ostatnim rozdziale przedstawiają kierunki, w których rozwój broni pancernej może podążyć, tak naprawdę kolejne miesiące mogą zaowocować zupełnie nowym pomysłem. Niestety, konflikty zbrojne trwały i będą trwać nadal, a umiejętnie wykorzystana broń pancerna to potężny argument, by rozstrzygnąć starcie na swoją korzyść.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial