George I Tajny Klucz Do Wszechświata

Autor: Stephen HawkingLucy Hawking

Okładka wydania

George I Tajny Klucz Do Wszechświata


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Morrigan

Z czego składa się Układ Słoneczny? W jaki sposób rodzą się i umierają gwiazdy? Czym są egzoplanety? Co wiadomo na temat czarnych dziur? Jest mnóstwo książek, zawierających odpowiedzi na wymienione wyżej pytania, ale jak znaleźć wśród nich publikację, która objaśni tajemnice kosmosu tak, by zrozumiały je dzieci? To proste - wystarczy rozejrzeć się za powieścią "George i tajny klucz do wszechświata", która powstała w wyniku współpracy trzech osób - angielskiej pisarki i dziennikarki Lucy Hawking, jej ojca, wybitnego naukowca, Stephena Hawkinga oraz Christophe'a Galfarda - francuskiego fizyka, autora niedawno wydanej w Polsce książki "Wszechświat w twojej dłoni".

 

Freddie - urocza, choć nieco niesforna świnia, którą tytułowy bohater dostał niegdyś od babci - bezprawnie opuszcza swoje podwórko. Poszukiwania zbiegłego zwierzaka doprowadzają George'a do tajemniczego Domu Obok, gdzie chłopiec poznaje nieco roztargnionego naukowca Erica i jego rezolutną córeczkę Annie. Dzięki nowym przyjaciołom, w tym genialnemu komputerowi znanemu jako Kosmos, George ma okazję dowiedzieć się, jak funkcjonuje Wszechświat, a nawet odbyć podróż w przestrzeń kosmiczną. Jednak wkrótce okazuje się, że ktoś pragnie przejąć Kosmosa i wykorzystać go do własnych celów. George, Annie i Eric muszą zrobić wszystko, aby temu zapobiec.

 

Autorzy książki niewątpliwie wiedzą, w jaki sposób przyciągnąć uwagę dzieci. Opowiadana przez nich historia ma w sobie mnóstwo emocji, pojawia się w niej wiele niespodziewanych wydarzeń oraz problemów, które można przezwyciężyć jedynie inteligencją i sprytem. Pozytywni bohaterowie są godni naśladowania pod każdym względem, a czarne charaktery to wcielone zło. Wiadomo, że w prawdziwym życiu raczej rzadko mamy do czynienia z tak wyraźnym podziałem, ale w tej historii sprawdza się on całkiem dobrze.

 

Przygody George'a i Annie na pewno nie pozostaną obojętne małym czytelnikom. Dzieci będą mogły z łatwością wczuć się w położenie bohaterów, wyobrazić sobie, że wraz z nimi eksplorują kosmos i walczą przeciw złu. Żartobliwe ostrzeżenie widniejące na obwolucie: "Uwaga! Wciąga jak czarne dziury" zupełnie trafnie podsumowuje tę fascynującą opowieść.

 

Wiedza podawana jest tu w formie przystępnej dla małych odbiorców, zgrabnie wpleciona w ciekawą fabułę. Razem z George'em, który początkowo wie o wszechświecie bardzo niewiele, czytelnicy poznają tajemnice atomów, gwiazd i planet. Wartym uwagi elementem są zdjęcia satelitarne, dzięki którym dziecko, a przy okazji również dorosły, ma szansę poczuć się tak, jakby patrzyło w niebo przez teleskop, może obejrzeć z bliska największe księżyce Jowisza, Kometę Halleya czy Mgławicę Andromedy. Nie rozumiem tylko, dlaczego na stronie 99. komputer informuje George'a, że gdyby człowiek znalazł się w przestrzeni kosmicznej, nie mając na sobie odpowiedniego skafandra, natychmiast by zamarzł. W rzeczywistości chyba raczej straciłby przytomność z powodu utraty tlenu z organizmu, a potem umarł na skutek zatrzymania akcji serca.

 

Na uznanie zasługują świetny, lekki styl i okraszone humorem dialogi, a dodatkowy atut stanowią ładne, czarno-białe ilustracje autorstwa Garry'ego Parsonsa. Kolorowa obwoluta również prezentuje się zachęcająco. Po taką książkę dzieci bez wątpienia będą sięgać z prawdziwym entuzjazmem.

 

"George i tajny klucz do wszechświata" to wspaniała propozycja dla wszystkich rodziców, którzy chcą podsuwać swoim pociechom publikacje, łączące walory edukacyjne i rozrywkowe. Jeśli nie wiedzieliście, w jaki sposób przybliżyć dziecku tak skomplikowane zagadnienie jak kosmos, odpowiedzią jest właśnie ten tytuł. Na pewno warto mieć go na półce.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!