Okładka wydania

Między Nami Chaos

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 3 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Między Nami Chaos | Autor: Samuel Miller

Wybierz opinię:

Puchata Sówka

Literatura młodzieżowa bardzo często określana jest jako ta, która porusza trywialną tematykę, skupia się na pierwszych miłostkach i pozwala na odprężenie. Po przeczytaniu „Między nami chaos” muszę stwierdzić, że te stereotypy niezwykle krzywdzą ten gatunek. Czym więc jest debiut Samuela Millera?

 

Głównym bohaterem jest osiemnastoletni Arthur, którego dotychczasowy świat legł w gruzach. Z tego też powodu ojciec wysyła go do wujostwa, mając nadzieję na poprawę zachowania syna. Tam Arthur odnajduje dziennik swojego dziadka, słynnego pisarza, który nie żyje od pięciu lat. Jednak zanim umarł, wyruszył w tajemniczą podróż, której celu nie znał nikt z rodziny. Chcąc odkryć sekrety skrywane przez zmarłego, nastolatek wyrusza w podróż jego śladami.

 

Trzeba przyznać, że tym, co przyciąga wzrok czytelnika do tej książki i zachęca do jej przeczytania to wspaniała okładka. Kolorowa, niebanalna i, co można stwierdzić dopiero po lekturze, niezwykle symboliczna. Jednak oprócz wspaniałej oprawy graficznej, „Między nami chaos” skrywa piękne wnętrze – opowieść o bólu i poszukiwaniu siebie. Ta historia będzie idealna dla miłośników prozy Johna Greena i bardzo popularnego ostatnimi czasy na polskim rynku wydawniczym Adama Silvery.

 

Niezwykle twórcza i dobrze zrealizowana jest koncepcja całej powieści i jej kompozycja. Historia dzieli się, można powiedzieć, na trzy części: historia Arthura, zapiski z jego pamiętników i wiersze dziadka. Te trzy elementy łączą się i przeplatają, tworząc spójną całość. Taki zabieg kompozycyjny z pewnością nie jest łatwy, gdyż dosyć łatwo można się pogubić i w efekcie otrzymać miszmasz niemający sensu. W przypadku „Między nami chaos” na szczęście rezultat wypada jak najbardziej pozytywnie. Warto jednak dodać, że poezja zawarta w tej powieści nie jest oczywista, a już na pewno niełatwa do zinterpretowania osobom, które nie parają się wierszami. Nie znaczy to jednak, że nie można wtedy sięgnąć po tę historię, gdyż wraz z rozwojem fabuły wszystko zaczyna stawać się bardziej klarowne.
W książce tej odnaleźć można nawiązania historyczne, przy czym widać, że są one poparte wiedzą merytoryczną samego autora. Co ważne, zrozumieją je nie tylko osoby interesujące się tematem tj. zamieszki przeciwko wojnie w Wietnamie, ale także te niezaznajomione z tą kwestią. Poruszenie wątku, nazwijmy to, realistycznego w połączeniu z fikcją sprawia, że powieść staje się w oczach czytelnika jeszcze bardziej ciekawa i absorbująca.

 

„Między nami chaos” to historia, dla której duże znaczenie ma motyw podróży. W przypadku książki Samuela Millera, tak jak w przypadku wielu innych książek poruszających ten wątek, wędrówka bohatera w sensie dosłownym staje się pretekstem do rozpoczęcia podróży w głąb siebie. Arthur odkrywając kolejne miejsca Ameryki, które wcześniej na potrzeby powieści odwiedził sam autor, odkrywa także odpowiedzi na nurtujące go pytania, co, mimo że jest dosyć często wykorzystywane w powieściach, nie przestaje intrygować.

 

Arthur, główny bohater powieści, także może wzbudzić ciekawość czytelnika. Pełen tajemnic, zamknięty, zmagający się w wieloma problemami nastolatek intryguje i skłania do refleksji. Autor wyjątkowo dobrze kreśli rys psychologiczny tej postaci, czyniąc ją skomplikowaną i niejednoznaczną – a przecież takie są najlepsze! Chociaż nie jest to opisane wprost, można wysnuć wniosek, że Arthur niemal z desperacją poszukuje pomocy i chce rozwiązać problemy, z którymi się boryka. Dlatego też go polubiłam – mimo przeciwności, jest zdeterminowany osiągnąć swój cel i robi to wyjątkowo dobrze.

 

„Między nami chaos” jest historią niesztampową, wyróżniającą się na tle innych, a już zdecydowanie nieprzystającą do gatunku, do którego teoretycznie należy, czyli powieści młodzieżowej. Niezwykle przejmująca, angażująca i pozostawiająca po sobie tytułowy chaos książka o bólu, odkrywaniu tajemnic, poznawaniu siebie i pogodzeniu ze śmiercią. Jeśli to jest debiut Samuela Millera, to ja czekam już na jego kolejną powieść.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial