Okładka wydania

Basil

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Wilkie Collins
 • Tytuł Oryginału: Basil
 • Gatunek: Obyczajowe
 • Język Oryginału: Angielski
 • Przekład: Joanna Wadas
 • Liczba Stron: 450
 • Rok Wydania: 2018
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 145×205 mm
 • ISBN: 9788377794142
 • Wydawca: Wydawnictwo MG
 • Oprawa: Twarda
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  5/6

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Basil | Autor: Wilkie Collins

Wybierz opinię:

Sylfana

Do moich rąk trafiła ostatnio publikacja o tytule Basil, autorstwa Wilkie Collinsa. Tak jak przy pierwszej książce od niego, którą czytałam, miałam swoiste opory, gdyż nie jest to powieść współczesna, a już typowo historyczna. Przyznam szczerze, że nie przepadam za tym gatunkiem powieści obyczajowej, bądź kryminalnej, osadzonej w poprzednich wiekach, jednak kilka odrębnych tytułów w tej dziedzinie pozytywnie mnie zaskoczyło. Mam na myśli między innymi Kobietę w bieli tego samego autora. Książka ta była napisana lekkim, przystępnym językiem, poruszała ciekawe tematy, a cała fabuła była porywająca i interesująca. W Basilu utrzymany jest właściwie ten sam poziom, co więcej ma się wrażenie, że z każdą kolejną książką Collinsa, bardziej się do niego przekonuję.

 

Basil, w przeciwieństwie do Kobiety w bieli, nie jest typowym, klasycznym kryminałem. Odebrałam tę powieść jako historię miłosno – obyczajowo – przygodową, z elementami kryminału, który jednak tu nie przeważa. Znów z początku obawiałam się wstępu do całej fabuły i rzeczywiście był on nieco przydługawy – zanim zapoznamy się z aktualnie wydarzającymi się sytuacjami, zostaje, nam czytelnikom, przybliżona każda ważna postać z życia bohatera – narrator skupia się właściwie na rodzinie, opisie pieleszy domowych, w których został wychowany. Nadrzędną postacią w tych rozważaniach jawi się jego ojciec, człowiek, którego główny bohater, wydaje się, nie darzy, sympatią, a co dopiero większymi uczuciami. Właściwie ten swoisty wstęp ma znaczenie do całości rozgrywającej się akcji, dlatego też można powiedzieć, że jego wprowadzenie było słusznym i właściwym zabiegiem literackim.

 

Właściwa akcja fabularna rozpoczyna się od pierwszego spotkania tytułowego Basila z tajemniczą kobietą, która później okazuje się być córką jednego z kupców. Bohater bez pamięci zakochuje się w dziewczynie i robi wszystko, aby ją poślubić. Postanawia sprzeciwić się ojcu, zgadza także na warunki postawione z drugiej strony – przez okrągły rok mężczyzna nie będzie mógł Margaret traktować jak swojej pełnoprawnej małżonki. Wcześniej spokojny, ułożony młodzieniec, odkrywa w sobie naturę buntownika, wykrystalizowana miłość daje mu motywację do całkowitej zmiany swojego zachowania. Wszystko to ma jednak swoje duże, drastyczne konsekwencje.

 

Całość stylu powieści jest typowo „wiktoriańska” i nie każdemu przypadnie do gustu. Autor zwraca w powieści szczególną uwagę na dobór słów, kontaminację znaczeń, długie i opływowe opisy. Zwracają uwagę czytelnika przede wszystkim te fragmenty tekstu opisujące uczucie bohatera do wspomnianej kobiety – jego słowa są w tym kontekście bardzo liryczne, pompatyczne, iście poetyckie. Nadaje to jednak całości pewnego smaczku, podkreśla to historyczny wymiar całej opowieści.

 

Zabrakło mi w opisie postaci szczególnego potraktowania samej Margaret – została ona jakby tylko wpisana w całą fabułę, bo była potrzebna jako… swoisty element dekoracyjny. Jej charakter przedstawiony jest w książce bardzo ogólnikowo, zabrakło opisów miłosnych i refleksyjnych z jej strony. Choć w sumie ciężko byłoby to technicznie rozwiązać, gdyż mamy tu do czynienia z narracją pierwszoosobową. Niektóre źródła podają, że jest to właściwie autobiografia Wilkie Collinsa, która została objęta w ramy powieści obyczajowej.

 

Niezmiernie zastanawia mnie fakt, dlaczego Margaret nie została jako jedna z postaci głównych bardziej przybliżona czytelnikowi. Być może wynikało to z chęci nastawienia odbiorcy na osobiste refleksje narratora i jego osobę, wszystkie inne kreacje stanowiły tylko i wyłącznie kontekst dla niego samego – to wytłumaczenie wydaje mi się być najbardziej prawdopodobne.

 

Książkę tę mogę polecić osobom lubującym się w długich, wysublimowanych opisach przyrody, postaci i uczuć. Jeśli ktoś nie obawia się nieco zaszłej i mało aktualnej fabuły, również znajdzie w niej coś dla siebie. Ja jestem zdecydowanie na „tak”!

Bacha85

Gdy kilka lat temu zupełnie przypadkiem trafiłam na powieść „Księżycowy kamień” Wilkie Collinsa, wiedziałam, że będzie to jeden z tych autorów, na których najnowsze wydania oczekuję z wielką niecierpliwością. Szczęśliwym trafem jego powieści trafiły do planów wydawniczych oficyny MG, co po raz kolejny pozwoliło mi cieszyć się niezwykle wciągającą lekturą obnażającą dusze mieszkańców Londynu końca dziewiętnastego wieku.

 

„Basil” to pisana z pierwszoosobowej narracji opowieść o bogatym drugim synu starego brytyjskiego rodu. Bohater wskutek własnych działań znajdujący się w kryzysowej sytuacji musi snuje swoją historię przybliżając czytelnikowi szczegóły swojego upadku. Przez opowieść przewijają się postaci jego brata, siostry i ojca oraz wspomnienie dawno zmarłej matki. Kolejnymi osobami, które wywarły na tytułowego bohatera ogromny wpływ są Margaret, jej ojciec pan Sherwin oraz jego sekretarza Mannion. Basil szaleńczo zakochany w dziewczynie, wierny zasadom honorowego postępowania, naraża rodową dumę na mezalians wiążąc się potajemnie z Margaret. Jak się z czasem okazuje kupieckie pochodzenie panny Sherwin jest tylko jednym z problemów, z jakim zmierzyć musi się młody szlachcic.

 

„Basil” to przede wszystkim opowieść o destrukcyjnej potędze emocji. Jest wśród nich ta namiętna miłość, która miast tworzyć i uskrzydlać, sprowadza tylko nieszczęście. Ogromną rolę odgrywa też duma, niepozwalająca na przekroczenie pewnych granic i splamienie rodzinnego honoru. Znajdziemy tu też miejsce na zemstę, która gdy już się dokonała nie koi poczucia krzywdy, a jedynie wzbudza pragnienia dalszego karania tych, których można obwinić o własne nieszczęście. Chciwość i pragnienie dołączenia do elity, które każe kupczyć nawet własną córką również znajdują w tej powieści swoje miejsce. Ale książka Wilkiego Collinsa nie ogranicza się tylko do tych złych stanów emocjonalnych, gdyż w kontraście do tych najczarniejszych cech ludzkiej natury pokazano oddanie i poświęcenie dla ukochanego brata oraz siłę prawdziwego wybaczenia, które niesie ulgę i pozwala spokojnie spojrzeć na własne położenie.

 

Kolejnym bardzo wyrazistym motywem jest podkreślenie podziałów klasowych w dziewiętnastowiecznym londyńskim społeczeństwie. Wilkie Collins kładzie bardzo mocny nacisk na to, czym jest bycie dżentelmenem, jakie są powinności i możliwości związane ze szlacheckim pochodzeniem. Największą, niewybaczalną wręcz zbrodnią staje się mezalians, czytając nie mamy najmniejszych wątpliwości, że gdyby tytułowy Basil ograniczył się do uwiedzenia panny Sherwin a nawet gdyby został ojcem jej dziecka, byłoby to znacznie mniejszym przewinieniem niż podarowanie jej własnego nazwiska wraz z zaślubinami. Podobnie później, wydawać by się mogło najsensowniejsza opcja rozwiązania problemu i uwolnienia się z trudnej sytuacji zostaje natychmiast odrzucona, gdyż wiązałaby się ze skandalem.

 

Lektura płynie bardzo przyjemnie. Powieść czyta się dobrze, a bogaty i bardzo plastyczny język tworzy niezwykle sugestywne obrazy i idealnie oddaje uczucia bohaterów. Zarówno te, o których świadomie pisze narrator, jak również te jakie dostrzec można na drugim planie jego relacji z wydarzeń z przeszłości. Po sposobie prowadzenia narracji widać wyraźnie czasy, w których książka powstała, jednak warstwa językowa nie jest ciężkostrawna i nie wymaga nadmiernej uwagi, można stwierdzić, że choć wyraźnie się zestarzała, to jednak zrobiła to z właściwym sobie wdziękiem.

 

Fanom Wilkiego Collinsa nie muszę polecać „Basila”. To jego kolejna, równie pasjonująca, co poprzednie, powieść, która ukazała się w ostatnim czasie nakładem wydawnictwa MG. Znajdziemy tu wszystko, za co można cenić twórczość tego pisarza. Silne i wyraziste osobowości, równie silne uczucia, wspaniały portret angielskiego społeczeństwa z końca dziewiętnastego wieku oraz pewną dozę tajemniczości i niewiadomej, która czyni lekturę intrygującą.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Komentarze  

0 # Casimira 2020-06-21 14:48
Hello to all, because I am in fact eager of reading this
blog's post to be updated on a regular basis.
It contains nice data.

Here is my web page ... hava kargo taşımacılığı: [cenzura]s://www.ucakkargo34.com/almanya-ucak-karg o/
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
0 # Junko 2020-06-18 00:08
Great site you have here but I wwas wanting to know if you knew of any
commuynity forums that cover the same topics talked about here?
I'd rally like to be a part of group where I can gett opinions from
other experienced people that share the same interest.

If you havfe any suggestions, please let me know. Kudos!


My web page - Russian escorts in Gurgaon: [cenzura]://Longislandsocialnetwork.com/user/profi le/33097
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

 • Stwórz Konto