Zderzenie Cywilizacji I Nowy Kształt Ładu Światowego

Autor: Samuel P. Huntington

Okładka wydania

Zderzenie Cywilizacji I Nowy Kształt Ładu Światowego


Dodatkowe informacje

 • Autor: Samuel P. Huntington
 • Tytuł Oryginału: The Clash of Civilizations and the Remaking of World Order
 • Gatunek: Popularnonaukowe
 • Język Oryginału: Angielski
 • Przekład: Hanna Jankowska
 • Liczba Stron: 583
 • Rok Wydania: 2018
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 150x215 mm
 • ISBN: 9788381164993
 • Wydawca: Zysk I S ka
 • Oprawa: Twarda
 • Miejsce Wydania: Poznań
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

TomG

Zderzenie cywilizacji i nowy kształt ładu światowego Samuela P. Huntingtona to pozycja skierowana zdecydowanie do ambitnego czytelnika, chcącego lepiej zrozumieć zmiany, jakie zaszły na świecie w ciągu minionych dekad. Amerykański politolog Samuel P. Huntington zawarł w swoim całkiem obszernym, bo prawie sześciuset stronicowym dziele bardzo dużą ilość faktów i spostrzeżeń, wymagających od czytelnika sporej koncentracji i niemałej ilości przemyśleń.

 

Zderzenie cywilizacji i nowy kształt ładu światowego mówi o świecie, jaki powstał po okresie zimnej wojny i nie jest światem jednej cywilizacji. Po długim czasie dominacji Zachodu układ sił na świecie się zmienił, a co za tym idzie, wzrosła potęga cywilizacji niezachodnich. Polityka globalna siłą rzeczy stała się wielobiegunowa, a pierwsze lata po zakończeniu zimnej wojny były pełne dramatycznych przemian tożsamości różnych ludów. Zaczęły liczyć się wtedy symbole kulturowej tożsamości, m.in. krzyże, półksiężyce czy nakrycia głowy. Kulturowa tożsamość okazała się być tym, co dla większości ludzi miało i nadal ma największe znaczenie.

 

W Zderzeniu cywilizacji autor dowodzi, że źródłami konfliktów międzynarodowych stają się już nie ideologie czy też gospodarka, ale właśnie różnice kulturowe, wywodzące się w znacznej mierze z podziałów religijnych i przesądzające o tożsamości narodów. Samuel P. Huntington wyjaśnia również ewolucję polityki światowej i sugestywnie pisze o tym, co może dalej dziać się z cywilizacją Zachodu.

 

Wszyscy bez wątpienia dostrzegamy, jak bardzo i szybko zmienia się świat. We wszystkich w zasadzie płaszczyznach: kulturowych, religijnych, ekonomicznych, a nawet gospodarczych. Żyjąc w XXI wieku nie sposób nie zauważyć zachodzących w naszym otoczeniu zmian, przedstawicieli innych narodowości w naszym sąsiedztwie, zmiany poglądów ludzi, które jeszcze dekadę czy dwie wcześniej byłyby raczej łatwe do przewidzenia. Dzisiaj wszystko wymyka się prostej kategoryzacji, zaszufladkowaniu, gdyż z każdym dniem coś w otaczającej nas rzeczywistości – tej bliższej i dalszej – zmienia się. Nie wszystko dotyczy co prawda bezpośrednio nas samych, jednak nie umniejsza to faktu, że informacje docierają do nas i zmieniają nasz punkt widzenia, wymuszając dostosowanie się do otrzymanych w efekcie faktów.

 

Samuel P. Huntington przedstawia swój własny, subiektywny punkt widzenia na przeszły i obecny wizerunek ogólnej sytuacji światowej, cywilizację Zachodu traktując jako punkt wyjścia do wszelkich swoich rozważań. Bardzo poważnie podchodzi do kwestii kondycji współczesnego świata, analizując zjawiska w rodzaju wojen cywilizacyjnych, a przede wszystkim kładzie duży nacisk na religię, gdyż według niego źródłem konfliktów są różnice wynikające właśnie z odmienności kulturowych.

 

Zderzenie cywilizacji i nowy kształt ładu światowego jest książką popartą licznymi badaniami, która dla historyków może okazać się niezwykle ciekawą pozycją. Jednakże publikacja ta nie jest skierowana tylko i wyłącznie do historyków, lecz również do współczesnego czytelnika, obserwującego zmiany zachodzące na świecie każdego dnia. Książka Samuela P. Huntingtona jest co prawda – jak już napisałem wyżej – pozycją wymagającą, ale również zmuszającą do refleksji i zwracającą uwagę czytelnika na rzeczy, o których mógł dotąd nie myśleć. Myślę, że warto ją przeczytać, otworzyć oczy na to, co działo się na świecie w ciągu minionych dekad i spojrzeć na obecną sytuację panującą na świecie. Autor postarał się także zawrzeć w niej swój punkt widzenia na temat najbliższej przyszłości układu sił na świecie, a ostatecznie trzeba również przyznać, że cała jego praca przy Zderzeniu cywilizacji w efekcie jawi się intrygująco i mocno zastanawia. Czas, jaki czytelnik poświęci na lekturę tej publikacji, na pewno nie będzie czasem straconym, wierzcie mi. Warto oddać się lekturze Zderzenia cywilizacji i przemyśleć to, o czym czytamy, gdyż wszystko, o czym pisze Samuel P. Huntington – w mniejszym lub większym stopniu – dotyczy nas samych. Polecam, tym bardziej, że jest to najbardziej dyskutowana książka przełomu wieków.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!