W Obronie Konstytucji Kronika Dobrej Zmiany 2

Autor: Roman Giertych

Okładka wydania

W Obronie Konstytucji Kronika Dobrej Zmiany 2


Dodatkowe informacje

 • Autor: Roman Giertych
 • Gatunek: Felietony I Eseje
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 170
 • Rok Wydania: 2018
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 165x235 mm
 • ISBN: 9788394956110
 • Wydawca: Eco Redonum
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Bnioff

Mecenas Roman Giertych to jedna z barwniejszych postaci aktywnie obecnych w życiu publicznym od ponad dekady. W świadomości tak zwanej szerokiej opinii publicznej objawił się dokładnie w chwili, gdy piastował urząd Ministra Edukacji w koalicyjnym rządzie, jaki jego ugrupowanie Liga Polskich Rodzin utworzyło w 2006 z dzisiejszym monopolistą, czyli partą Jarosława Kaczyńskiego PiS. Wsławił się wtedy próbą przywrócenia szkolnych mundurków i wyrugowaniem z podstawy programowej „Ferdydurke” Gombrowicza. Po aferze związanej z liderem trzeciego koalicjanta – Samoobrony – rząd podał się do dymisji, władzę na sławetne „przez 8 ostatnich lat” przejęła Platforma Obywatelska, a Giertych wyruszył na krucjatę przeciwko Jarosławowi Kaczyńskiemu. Nie chodziło naturalnie o żadne personalne animozje, choć i tych nie można wykluczyć, ale o to wszystko, co, w mniemaniu Giertycha, uosabia w sobie Kaczyński, a przed czym wciąż próbuje zdecydowanie przestrzegać.

 

„Jarosław Kaczyński jest bardzo sprytnym politykiem. On nie ma żadnych poglądów. Jest gotowy głosić takie poglądy, jakie w danej chwili mu pasują. Dostosowuje te poglądy do danych okoliczności społecznych. Opozycja nie wygra z nim na lepszy program, bo będzie on głosił zawsze taki program, jak będzie wynikać z sondaży i ludziom się podoba”

 

Zbiór tekstów zatytułowanych „W obronie Konstytucji” to kontynuacja, wydanej w 2017 „Kroniki dobrej zmiany”, która, podobnie jak poprzedniczka, jest wyborem najlepszych felietonów politycznych Romana Giertycha napisanych na przestrzeni ostatniego roku, które zamieszczał autor zazwyczaj w mediach społecznościowych.

 

Książka ma formę dziennika, w którym opisuje Autor wybrane działania obozu rządzącego, który sam określił się mianem „dobrej zmiany”. Wybór owych działań ma oczywiście wspólny mianownik, czyli działania niezgodne z porządkiem prawnym. Pamiętajmy, że mamy do czynienia z prawnikiem, który sam określając się mianem konserwatysty, jest szczególnie wyczulony na wszelkie fałszywe tony w sytuacjach związanych z funkcjonowaniem państwa prawa. Punktuje więc Giertych bezlitośnie wszelkie objawy naruszające ład określony w Konstytucji, a których dopuszcza się według Autora rządząca ekipa. Każdej opisanej sytuacji towarzyszy ostry komentarz, w nieodłącznym kąśliwym i finezyjnie ironicznym tonie. Począwszy od jesieni 2017, a skończywszy na wydażeniach z końca 2018 roku dostajemy przegląd wyselekcjonowanych wydarzeń od momentu rekonstrukcji rządu aż do wyników wyborów samorządowych i afery KNF, której pokłosiem było aresztowanie szefa Komisji. Mecenas Giertych nie ucieka też od poruszania i analizowania tematów trudnych, takich jak model relacji państwo-Kościół czy stosunki polsko-żydowskie. Jednocześnie jednak z olbrzymim poczuciem humoru wytyka śmiesznostki i słabości obecnej ekipy rządzącej, wprost określając okres samodzielnych rządów Jarosława Kaczyńskiego mianem śmieszno-strasznego.

 

Sporą cześć tej osobliwej kroniki stanowi relacja z walki, jaką stoczył adwokat Giertych w obronie swojego klienta posła opozycji Stanisława Gawłowskiego, a w kolejnej części „kroniki”, której, jeśli powstanie, pewnie można się spodziewać z końcem roku bieżącego, zapewne znajdziemy sporo miejsca poświęconego najnowszej sprawie, w której mecenas Giertych jest pełnomocnikiem, a dotyczącej pewnego tajemniczego projektu deweloperskiego.

 

„Kronika dobrej zmiany” to rzecz do bólu aktualna, dla niektórych pewnie za bardzo stronnicza, bo zdecydowanie stojąca w opozycji, złośliwi powiedzieliby, że totalnej, do formacji aktualnie rządzącej w Polsce. Przez tę swoją stanowczość i jasno określonego „bohatera negatywnego” staje się jednak rzeczą szalenie inspirująca. Dla tych wszystkich, którzy zgadzają się z poglądami i stanowiskiem Autora będzie znakomitym wypunktowaniem spraw, z którymi się nie zgadzają, dla osób z obozu przeciwnego, materiałem, z którym będą mogli zmierzyć się polemicznie. Trudno zachować obojętność podczas jej lektury, a oto wszak chodzi każdemu autorowi.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!