Słowiańskie Siedlisko Dar Rzepki

Autor: Monika Rzepiela

Okładka wydania

Słowiańskie Siedlisko Dar Rzepki


Dodatkowe informacje

 • Autor: Monika Rzepiela
 • Gatunek: Historyczne
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 336
 • Rok Wydania: 2018
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 145x205 mm
 • ISBN: 9788365684851
 • Wydawca: Szara Godzina
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Katowice
 • Ocena:

  6/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Książkomaniaczka

Uwaga! Jeżeli nie czytaliście pierwszej części sagi polskiej pt. "Słowiańskie siedlisko" to nie czytajcie tej recenzji, gdyż są w niej zawarte być może kluczowe informacje dotyczące postaci występujących we wspomnianej wyżej pozycji.

 

Coś przeczuwam, że luty będzie dla mnie bogaty w doznania czytelnicze. Już kolejna książka, którą miałam okazję przeczytać w tym miesiącu okazała się świetną pozycją literacką. Ciężko było mi się od niej oderwać, a losy bohaterów na długo pozostaną w mojej pamięci. Mowa tutaj o powieści "Dar Rzepki" drugiej części sagi polskiej autorstwa Moniki Rzepieli.

 

W pierwszej części tej sagi, czyli powieści "Słowiańskie siedlisko" poznaliśmy losy Rzepki, Dziewanny, Dobromira i innych mieszkańców Polany. Mogliśmy również zobaczyć jak wyglądały pierwsze lata po przyjęciu Chrztu Polski przez księcia Mieszka.

 

Natomiast w części drugiej sagi polskiej, czyli powieści "Dar Rzepki" nadal poznajemy losy mieszkańców Polany, jak i mieszkańców książęcego zamku.

 

Po śmierci Dziewanny Rzepka i Dobromir biorą ślub, gdyż takie było ostatnie życzenie siostry Rzepki. Oboje wychowują Radosława, syna Dziewanny i Dobromira. Rzepka natomiast rodzi mężowi bliźniaki Milenę i Ludomira. I to na ich dzieciach skupia się fabuła tejże powieści. Nasi młodzi bohaterowie przeżywają pierwsze miłości, wzloty, upadki. Każde z nich staje przed ciężkim wyborem jakim jest wybór życiowej drogi. Niestety szczęśliwe chwile przeplatają się z tymi złymi, a złe momenty dla niektórych skończą się wręcz tragicznie...

 

Autorka ma naprawdę dar do pisania świetnych powieści. Jak powszechnie wiadomo kiedy pierwsza część jakiejś sagi jest genialna to niekoniecznie kolejne są równie dobre. Ale ta część była równie dobra jak pierwsza. Od książki "Dar Rzepki" również nie mogłam się oderwać tak mocno wciągające są losy bohaterów. Mało tego w tej części poznajemy również w znacznym stopniu życie na zamku książęcym przez co lektura ta jest jeszcze bardziej ciekawsza ze względu na możliwość poznania królewskich obyczajów.

 

Wiecie co najbardziej mnie urzekło w tych książkach? Otóż zarówno w pierwszej jak i drugiej części cały język stylizowany jest na staropolski. I nie dotyczy to tylko wypowiedzi bohaterów, ale również wszystkich opisów. Dzięki temu całkowicie zatracamy się w powieści i przenosimy do Polany.

 

Bardzo ciekawym pomysłem według mnie było również dodanie (na początku książki) opisów bohaterów, to znaczy tego kto kim był. Jak dla mnie to naprawdę świetne rozwiązanie przede wszystkim dlatego, że w lekturze mamy naprawdę wiele znaczących postaci, o których mowa była np. na początku i w połowie powieści przez co czasem (przynajmniej mi) zdarzało się zapomnieć kim dana postać była, dlatego takie rozwiązanie jak dla mnie było jak najbardziej na tak, gdyż w każdej chwili mogłam powrócić do pierwszych stron i przypomnieć sobie kim jest bohater o którym mowa.

 

Mimo iż chciałabym się do czegoś przyczepić to niestety nie mam do czego. Te powieści przebiły wszystkie, które w tym roku przeczytałam. Mają w sobie coś magicznego, coś co nie pozwala nam się od nich oderwać i coś co sprawia, że każda kolejna strona to nowe doznania.

 

Z całego serca polecam Wam również tę część. Możecie być spokojni. Nie zawiedziecie się na niej, a jedyne co to może podsycić nas do sięgnięcia po kolejną część tejże sagi. Osobiście z niecierpliwością będę wyglądać kolejnych części, gdyż mogę powiedzieć, że zostałam zauroczona tą historią.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!