Okładka wydania

Zmierzch Jagiellonów Bona

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 3 votes
Akcja: 100% - 3 votes
Wątki: 100% - 3 votes
Postacie: 100% - 3 votes
Styl: 100% - 3 votes
Klimat: 100% - 3 votes
Okładka: 100% - 3 votes
Polecam: 100% - 3 votes

Polecam:


Podziel się!

Zmierzch Jagiellonów Bona | Autor: Magdalena Niedźwiedzka

Wybierz opinię:

Literanka

Kolejny raz moje czytelnicze wyprawy podążyły w kierunku powieści historycznej i znów przekonałam się, że ten rodzaj literatury ma się całkiem dobrze i ma do zaoferowania naprawdę godną rozrywkę, a przy tym zapada lepiej w pamięć niż nudne i suche szkolne lekcje historii. To wszystko za sprawą „Bony” – książki Magdaleny Niedźwiedzkiej, która otwiera cykl „Zmierzch Jagiellonów”, a który w niedługiej przyszłości będzie kontynuowany przez „Barbarę Radziwiłłównę”.

 

W mojej świadomości królowa Bona była - to wszystko. Sprowadziła do Polski włoszczyznę, intuicja jednak podpowiadała mi, że musiała jednak zasłużyć się naszemu krajowi czymś więcej, skoro jest jedną z bardziej znanych władczyń. Postanowiłam więc dowiedzieć się więcej o tej sławnej, lecz mimo wszystko tajemniczej królowej. Książka Magdaleny Niedźwiedzkiej to strzał w dziesiątkę, bo nie dość, że opisuje losy Bony Sforzy, to bardzo wnikliwie analizuje i prezentuje politykę polską na początku XVI wieku. Przy tym jest wciągająca i, mimo gabarytów, nie dłuży się i nie nudzi. Od pierwszego rozdziału jest pełna życia i emocji, dzięki czemu z łatwością przenosimy się w czasie do epoki, gdzie wszechwładni królowie, książęta i księżniczki, decydujący o losach narodów, wojnach i pokojach, nie mogą samodzielnie wybierać sobie małżonków, bo nawet ten aspekt życia musi być podporządkowany interesom politycznym i dynastycznym.

 

To, co od początku rzuca się w oczy, to fakt, ze książka nie jest skoncentrowana na Bonie, ale przedstawia losy i decyzje jej męża – Zygmunta Starego oraz Albrechta Hohenzollerna – ostatniego Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego, który jednocześnie był siostrzeńcem polskiego króla. Wszystkie te postaci kierują się swoimi ambicjami, mają swoje cele, które starają się realizować w miarę swoich sił i możliwości. Nie umiem powiedzieć, na ile osobowości przypisane przez autorkę postaciom historycznym mają coś wspólnego z prawdą, jednak nadanie im cech uporu, hardości, a jednocześnie nieprzenikliwości, ożywiają opowieść o nich. Dostajemy bohaterów z krwi i kości, którym nieobce wybuchy złości, miłosne uniesienia, gorycz porażki, zawiedzione lub spełnione ambicje. Muszą też mierzyć się z przeciwnikami, ale jednocześnie są wspierani przez lojalnych przyjaciół, a wiedza o tych układach stanowi bardzo mocny akcent powieści.

 

Sama Bona dzięki książce zyskuje w oczach czytelnika cechy, których historycy raczej jej odmawiają. Oceniana jako kobieta przewrotna, spiskująca i knująca intrygi, teściowa z piekła rodem, a nawet oskarżana o doprowadzenie do kilku śmierci została przez autorkę doceniona za ambicję oraz troskę o rozwój gospodarczy i kulturalny podległych ziem. Warto też zdać sobie sprawę, że była matką sześciorga dzieci.

 

Podsumowując, „Bona” to nie tylko zajmująca, dynamiczna biografia królowej, ale monumentalny obraz epoki razem z jej obyczajami, tajemnicami życia dworskiego, powiązaniami interesów dynastycznych i osobistymi ambicjami władców. Dotyczy czasów ciekawych, obfitujących w przełomowe wydarzenia, które ciągle jeszcze przysparzają Polsce chwały i świadczą o jej potędze. Autorka stworzyła ekspresyjnych, wiarygodnych bohaterów, którzy idą przez życie niesieni swoimi aspiracjami, zbierając doświadczenia, ciosy od losu, ale także jego uśmiechy. To wciągająca lekcja historii, którą można się delektować i nie znudzić. Co więcej, książka jest uporządkowana, nie gmatwa niepotrzebnie prezentowanych faktów i powiązań rodzinnych, przez co stanowi dobrą alternatywę, czy też rozszerzenie wiedzy przekazywanej w szkołach. Będzie ciekawą lekturą nie tylko dla fascynatów historii. Samej autorce należą się gratulacje i podziękowania za umiejętność ożywiania przeszłości.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto