Okładka wydania

Gladiatorzy Krew I Igrzyska

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Mike C. Bishop
 • Seria: Kieszonkowa Historia
 • Gatunek: Historyczne
 • Język Oryginału: Angielski
 • Liczba Stron: 176
 • Rok Wydania: 2018
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 125x195 mm
 • ISBN: 9788377739266
 • Wydawca: RM
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  4/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Gladiatorzy Krew I Igrzyska | Autor: Mike C. Bishop

Wybierz opinię:

Chris

Russel Crowe, wybitny hollywoodzki aktor, który zagrał w ponad czterdziestu filmach zapewne już do końca życia będzie kojarzony głównie tylko z jedną rolą- Maximusa w „Gladiatorze”. Jako wielki fan kina historycznego z zapartym tchem oglądałem ten film od pierwszej do ostatniej minuty podczas każdej z szesnastu danych mi możliwości. I czego się dowiedziałem po lekturze książki M.C. Bishopa? Ridley Scott w swoim dziele popełnił wiele, rażących w oczy (!) błędów. Nie ukrywam, iż w tym momencie ogarnęła mnie złość, a duma została nadszarpnięta (bo jak mogłem podziwiać zakłamanie historyczne?!).

 

Jednakże trzeba przyznać, że autor w swojej książce niezwykle skrupulatnie opisuje tych niezwykle dzielnych wojowników, którzy do dnia dzisiejszego wzbudzają podziw wśród wielu ludzi.
Mike Bishop to angielski autor i archeolog specjalizujący się właśnie w dziejach starożytnego Rzymu, znany również z zamiłowania do fotografowania Wału Hadriana, czyli rzymskiego wału obronnego w północnej Brytanii. W swojej książce, typowo naukowej, raczej wzbrania się od jakichkolwiek prób oceny gladiatorów, skupiając się głównie na szczegółowym przedstawieniu ich dziejów. Trzeba jednak przyznać, iż pomijając historyczny charakter tej pozycji, Bishop ukazuje swoich bohaterów niezwykle ciekawie, potrafiąc przykuć uwagę czytelnika. Rozpoczyna od chronologicznego przedstawienia ogólnego gladiatorów- początki igrzysk, przyczyny ich wystawiania czy też cesarzy szczególnie lubujących się w walkach tytułowych bohaterów. Warto wspomnieć, iż praktycznie przy każdym opisywanym fragmencie czasowym, autor sięga po starożytne źródła, gdzie tacy wybitni pisarze jak Tacyt, Cyceron czy też Plutarch jedynie potwierdzają tezy postawione przez Bishopa. Następnie poznajemy szczegółowe życie gladiatorów, od sposobów ich pozyskiwania, poprzez rynsztunek, życie codzienne, trening, a nawet opis miejsc gdzie byli podziwiani przez ówczesne społeczeństwo. Jak się okazuje z książki tegoż angielskiego autora, gladiatorzy również mieli szansę przejścia na emeryturę i to nawet wcześniej niż mogliby żyjąc obecnie w Polsce. Poza wspomnianymi wyżej cytatami wybitnych starożytnych twórców, Bishop wspomaga swoją narrację również licznymi zdjęciami, co z pewnością pozwala czytelnikowi jeszcze dokładniej wyobrazić sobie ówczesnego gladiatora. Moim zdaniem bardzo pomocne i interesujące były również pewnego rodzaju wstawki między akapitami, które pozwalały czytelnikowi nieco odpocząć od ciągłego tekstu, a jednocześnie w żaden sposób nie łamały naukowego charakteru książki. Na ich treść składają się króciutkie notatki przybliżające jakąś historyczną postać lub definicja mniej znanego pojęcia. Warto w tym momencie wspomnieć również o słowniczku polsko-łacińskim na początku książki, który wbrew mojej romańskiej pewności siebie, okazał się jednak bardzo przydatny.

 

Jak sam autor wspomina na początku swej książki, fascynacja gladiatorami prawdopodobnie współcześnie jest większa niż w czasach w których mieli (nie)szczęście żyć. Ludność przychodziła do amfiteatrów i różnego rodzaju aren żądna krwi, śmierci, ale również (jeśli nie przede wszystkim) żywności, która była rozdawana podczas tychże spektakli. Być może ta ciemna cząstka charakteru każdego człowieka powoduje, że ludzie chętnie wracają do tych barbarzyńskich czasów kiedy dwóch wojowników (lub wojownik wraz z dzikimi zwierzętami) wychodzi na arenę walczyć na śmierć i życie. Być może również dlatego współcześni reżyserzy chętnie sięgają po tego rodzaju starożytne tematy gladiatorów i powstania Spartakusa, które tylko dla nas jest okazałym wydarzeniem, a w ówczesnym świecie było tylko małym incydentem. Nie na wszystkie pytania z natury przyczynowo-skutkowej jesteśmy w stanie odpowiedzieć, ale jeśli mamy takowe związane z gladiatorami to z pewnością odpowiedzi na nie znajdziemy w książce M.C. Bishopa. Z pewnością można ją polecić wszystkim, którzy chcą poznać bliżej świat gladiatorów żyjących w starożytnym Rzymie, a nie tych znanych z ekranów telewizorów.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial