Okładka wydania

Gdzie Śpiewają Diabły

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Gdzie Śpiewają Diabły | Autor: Magdalena Kubasiewicz

Wybierz opinię:

Uleczkaa38

Klimatyczna powieść z pogranicza literatury grozy, sensacji i kryminału... - to bez wątpienia jeden z najefektowniejszych mariaży gatunkowych, ale też i najtrudniejszy do okiełznania przez współczesnych autorów. Trudność ta polega na tym, iż nie jest prosto ukazać historię przerażającą z jednej strony, z drugiej zaś jak najbardziej inteligentną i daleką od groteski. Na szczęście niektórym autorom udaje się tego dokonać, na co niechaj najlepszym dowodem będzie najnowsza powieść Magdaleny Kubasiewicz pt. "Gdzie śpiewają diabły". Powieść przerażająca, fascynująca i nie dająca zapomnieć o sobie przez bardzo długi czas...

 

Książka przedstawia sobą losy młodego mężczyzny o imieniu Piotr, który to od blisko dziewięciu lat poszukuje swojej zaginionej siostry bliźniaczki - Ewy. Oto teraz pojawia się jednak nadzieja na przełom w ów poszukiwaniach, gdy w zdjęciach zamordowanej gdzieś na peryferiach kraju młodej dziewczyny, odnaleziono zdjęcie Ewy. Piotr, tchnięty nadzieją, udaje się do malutkiego miasteczka o intrygującej nazwie Azyl, by tam poszukiwać odpowiedzi na pytania o los siostry. Na miejscu bardzo szybko okazuje się jednak, że nie będzie to łatwym zadaniem, gdy przychodzi mu zmierzyć się ze ścianą milczenia mieszkańców tej społeczności, który wyraźnie coś ukrywają...

 

Najnowsze dzieło tej utalentowanej i wielce doświadczonej już autorki, zaprasza nas swoimi stronami do świata suspenu, grozy, tajemnic i ludzkich emocji, oscylujących na granicy jawy i snu, a poniekąd też logiki i szaleństwa... I tak oto wraz z lekturą tej powieści przyjdzie przeżyć nam niezwykłe wydarzenia, poznać nietuzinkowych bohaterów, dotknąć legend o złu i jego najmroczniejszych wcieleniach, jak i wreszcie zatopić się w niepowtarzalnym klimacie miejsca akcji tej historii, które tyleż nas sobą fascynuje, co i autentycznie przeraża... To wszystko gwarantuje nam lektura tej książki, wobec której to z pewnością nie jest możliwym przejść zupełnie obojętnym...

 

Pod względem fabularnym powieść ta broni się niemalże w każdym względzie, gdyż jedyna uwaga może tyczyć się tutaj rozpiętości tej narracji, która chwilami wydaje się nazbyt i chyba nie do końca potrzebnie przeciągnięta. To tylko jednak niewiele znaczący drobiazg wobec logiki, dynamiki i efektowności historii, jaką przychodzi nam tu poznawać. Otóż opowieść - oparta na sprawdzonym wielokrotnie schemacie przybycia głównego bohatera do tajemniczej i zamkniętej społeczności, porywa nas sobą bez reszty, stawiając u boku Piotra przed niezwykłymi, mrocznymi i dramatycznymi u wydarzeniami, jakie to dotyczą jego śledztwa w sprawie zaginionej strony. To kolejne niespodzianki, zaskoczenia, nagłe zwroty akcji, jak i również szokujące informacje, które prowadzą tak głównego bohatera, jak i nas, do spektakularnego finału...

 

Bardzo wiele dobrego można powiedzieć tu z pewnością o bohaterach, jak i przede wszystkim wykreowanym miejscu akcji tej opowieści. I tak oto postacie przekonują nas do uwierzenia im, poświęcenia naszej uwagi i swoistego zaufania - tak w przypadku Piotra, co wydaje się jak najbardziej logiczne, ale też i chociażby w odniesieniu do mieszkańców - przedziwnych mieszkańców Azylu, którzy są tajemniczy, nieodgadnieni, budzący nasz niepokój, ale jednocześnie i wielką ciekawość. I choć w prawdziwym życiu nigdy nie chciałabym spotkać ich na swojej drodze, to w przypadku lektury książki, jak najbardziej tak!

 

Co do miejsca, to przedstawia się tu ono naprawdę zjawiskowo, budząc tym samym skojarzenia chociażby ze znakomitą twórczością Stephena Kinga... Tak jak w książkach mistrza, tak i tutaj mamy do czynienia z przedziwnym, na pozór zwyczajnym, ale już po chwili naszego czytelniczego pobytu wymykającym się zdrowemu rozsądkowi miejscu... Autorce udało się w idealny sposób oddać jego aurę, klimat, duszny charakter, atmosferę niepewności i strachu. I obiektywnie należy przyznać, iż poznawanie Azylu u boku Piotra, stanowi dla nas niezwykłe i bardzo intrygujące literackie doświadczenie...

 

I wreszcie groza... Groza, która przybiera tu moją ulubioną literacką formę, czyli nienachalną, nieoczywistą, nie zawsze wyrażoną wprost, a raczej ukrytą gdzieś pomiędzy słowami i znaczeniami. Grozę, które moim zdaniem w tej właśnie formie potrafi przerazić czytelnika w o wiele większym stopniu, aniżeli krwistymi scenami makabry. I tak, muszę przyznać że co najmniej kilkukrotnie podczas lektury tej książki naprawdę się bałam..., i niechaj to będzie najlepszą oceną "przerażającej" odsłony tej opowieści, a po części także i komplementem pod adresem jej autorki.

 

Lektura powieści "Gdzie śpiewają diabły", oferuje sobą moc wrażeń, emocji, niezwykłych doznań, jak i też porcję autentycznego strachu. Jeśli tylko zatem lubujemy się w takich klimatach, to ta książka będzie niewątpliwie właśnie dla nas. Polecam z jak największym przekonaniem, jak i też ciekawością tego, czy powieść ta przypadnie wam do gustu w równie wielkim stopniu, jak to miało miejsce w przypadku mojej skromnej osoby:)

Krakowska Wiedźma

Wierzenia pogańskie są mocno zakorzenione w naszych umysłach. Wierzymy w diabła, czarownice, demony, wilkołaki czy jasnowidzów. Do naszych czasów wiele z wierzeń słowiańskich w podaniach, mitach i opowiadaniach czy przysłowiach. Jednakże z coraz większym postępem współczesnego świata nasze korzenie są zapominane, zmieniane i opowiadane. Jednakże, w każdej historii jest ziarno prawdy i to zależy od nas, kiedy w to uwierzymy.

 

Główny bohater Piotr w poszukiwaniu swojej zaginionej siostry bliźniaczki przybywa do Azylu, ostatniego miejsca, gdzie była widziana. Jednak od samego początku wie, że nie pasuje do tego miejsca, ludzi i czasu. Dziwne miasteczko z historią nie z tego świata i nie z tych czasów. Mieszkańcy, którzy dziwnie się zachowują, mówią, a także przestrzegają go przed poszukiwaniami. Piotr jednak nie pragnie opowiadań, historii, on pragnie tylko dowiedzieć się prawdy o swojej siostrze. Bez pomocy mieszkańców sam próbuje odnaleźć prawdę, ale też chce się dowiedzieć, co w tym miasteczku, jest takiego dziwnego i niepokojącego. Z niechęcią wysłuchuje opowiadań o diable i czarownicy. W końcu zostaje wplątany w historię, która toczy się od kilkuset lat. Miasteczko ma mroczny sekret i postanowiło milczeć przed osobą zewnątrz. Jednak główny bohater nie daje za wygraną i coraz mocniej drąży, narażając swoje życie, zdrowie, a także zasady, którymi się kieruje. Wszystkie jego przekonania, zdrowy rozsądek, logika zostają wystawione na próbę i to czy się zmieni, zależy tylko od niego i tego, co ujrzy podczas dążenia do prawdy.

 

Akcja książki toczy się we współczesnym świecie. W naszych czasach to komórka, media, laptop, internet nadają kierunek życia ludzi. Pędzimy za technologią, zapominając poprzedni świat, a on dalej istnienie i żyje między nami. Jednak jest na świecie miejsce dla tych, którzy pragną odciąć się od współczesnego świata, od życia w ciągłym biegu za pieniędzmi i pracą. Takim miejscem jest miasteczko Azyl. Tutaj świat się zatrzymał, ale nie całkowicie. Miasteczko jest pełne tajemnic i mrocznych opowieści, ale to w nim można odnaleźć spokój, ciszę oraz siebie samego. Każdy mieszkaniec jest inny, ma swoją osobowość oraz uczucie, że świat jest inny, niż się wydaje. Wiara w magię, przyrodę, duchy, diabły, czarownice jest tutaj na porządku dziennym i nikogo to nie dziwi, a wręcz pozwala na pogodzenie się z innością i odseparowaniem od społeczeństwa zamkniętego na magię i czary oraz dawne wierzenia. Mieszkańcy wciąż je pielęgnują i przeprowadzają dawne rytuały. W tym miasteczku nie ma miejsca na brak wyobraźni, wiary czy technologię.

 

Fabuła bardzo szybko się toczy i często zmienia kierunek, powodując zaskoczenie czytelnika, w niemal każdym czytanym rozdziale. Towarzysząc głównemu bohaterowi w poszukiwaniu prawdy, nasza wyobraźnia i wiara zostaje wystawiona na próbę. Tak jak główny bohater będziemy walczyć i odsuwać od siebie to, co przeczytamy, by na ostatnich stronach zastanowić się, co było prawdą a co wymysłem autorki. Postacie przedstawione przez autorkę są niezwykle prawdziwe i mają swój charakter, chociaż ukrywają swoją tożsamość i magię. Maria jest czarownicą, którą skradła serce diabła, a Dmitrij jest diabłem, który ma jej duszę. Dwoje kochanków niemogących żyć bez siebie, czeka najcięższa próba miłości. Przez wiele lat kochali się w sobie, śpiewając nad czarnym jeziorem o swojej miłości i przywiązaniu. Jedna osoba to wszystko zniszczy, a serce zostanie złamane. W opowiadanych historiach o ich miłości brakuje jednego, zakończenia.

 

Niniejsza książka jest dla tych, którzy chcą wrócić do swoich korzeni. Ta książka jest też dla tych, pragnących poznać, co to jest miłość, magia, wierzenia pogańskie i inny świat niż ten, w którym żyjemy. Czytając tę książkę, budzi się tęsknota, za tamtymi epokami, gdzie świat płynął spokojnie, dbało się o przyrodę i czciło każdy jej plon. Może gdzieś daleko, poza miastem, autostradą, smogiem istnieje taki Azyl, a wystarczy ruszyć w drogę, by przyciągnęło człowieka swoim diablim śpiewem.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial