Okładka wydania

Niespokojny Umysł

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Niespokojny Umysł | Autor: Kay Redfield Jamison

Wybierz opinię:

MB

Z czym mamy do czynienia w książce? Z autobiograficzną próbą opisania po trosze czym jest ChAD (choroba afektywna dwubiegunowa) oraz jaki jest wpływ tejże choroby na codzienne życie nie tylko pacjenta ale także jego otoczenia. Publikacja ma charakter autobiograficzny, albowiem Autorka, pani psycholog i terapeuta w jednym, cierpi właśnie na ChAD. Ale poza tym, że Autorka jest psychologiem i terapeutą, jest także Amerykanką. A to już wprost przekłada się na narrację. Kilkakrotnie miałam już sposobność napomknąć przy okazji swoich recenzji, że Amerykanie posiadają w swoim DNA niesamowitą umiejętność rozwlekania rzeczy treściwych na całe stronnice. Są mistrzami przegadania danego tematu na papierze. Analogiczną przypadłość, której pod żadnym pozorem nie uznam za zaletę, możemy zaobserwować u Pani Jamison. Ale - o dziwo - w porównaniu z poprzednimi książkami, które miałam sposobność recenzować, trzyma te zapędy w ryzach. Być może momentami zbyt luźnych, ale jednak panuje nad piórem i całość dała dość zgrabną opowieść.

 

Kwestia, nad którą pochylę się w tym momencie, nie jest szczególnie ważna dla czytelnika - lecz z perspektywy materii, w której się poruszamy dobrze byłoby zadbać o precyzyjność. Przeglądając to co już na rynku napisano o dzisiejszej książce, warto uwzględnić, że diabeł tkwi w szczegółach. Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych1 (ICD-10), pod numerem F-31 opisuje jednostkę chorobową: choroba afektywna dwubiegunowa. Ale już w jej podpunktach padają terminy jak m.in. psychoza maniakalno-depresyjna. To nie są pojęcia, które do końca można używać zamiennie - tak tylko zaznaczę na marginesie. ChAD ma po prostu swoje epizody, które mają odpowiednio charakter depresyjny, maniakalny, hipomaniakalny (zatem postać z mniejszym nasileniem i bez omamów) lub stanów mieszanych (które np. cechuje duże ryzyko samobójstwa). W trakcie lektury łatwo skonstatować, że Autorka cierpi na jeden ze stanów mieszanych jednostki chorobowej ChAD2.

 

Początek choroby może nastąpić w każdym wieku, częste są jednak ujawnienia przed 20. rokiem życia. Ocenia się, że u 53-60 proc. chorych choroba uzewnętrznia się w dzieciństwie i okresie dorastania, a zwłaszcza w okresie między 15. a 19. rokiem życia. W tym czasie jednak choroba nierzadko nie jest jeszcze rozpoznana i leczona. Pierwszy epizod może być właśnie ww. depresją, manią, hipomanią bądź tzw. stanem mieszanym3.

 

W aspekcie teoretycznym jawi się to wszystko bardzo interesująco, prawda?
Ale to, co wg mnie najważniejsze w recenzowanej książce, to przede wszystkim świadomość Autorki, która wprowadza czytelnika w cały swój świat. Dosłownie. Opowiada o tym, jak choroba afektowała na rodzinę i małżeństwo. Zawsze bowiem choroba dotyka obydwu stron - pacjenta i jego najbliższych. Tutaj mamy trochę próbę łączenia owych dwóch światów. Ale mnie w wykonaniu Pani Jamison, zupełnie wystarcza perspektywa osoby chorej. Znajduję w tej książce wszystko, co chciałabym dowiedzieć się o ChAD od strony praktycznej. Udało się Autorce ograbić chorobę z jej medycznego wizerunku i przeobrazić w codzienność.

 

W tym miejscy polecam również artykuł, który parę lat temu pojawił się w Wysokich Obcasach, a który jest narracją dziecka osoby chorej na ChAD (do wglądu tutaj: https://goo.gl/VKtDHL).

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial