Okładka wydania

Pablo Escobar Pod Lupą

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Pablo Escobar Pod Lupą | Autor: Juan Pablo Escobar

Wybierz opinię:

Ruda Recenzuje

Choć osoba Pabla Escobara intryguje mnie od dłuższego czasu, nie miałam dotąd szansy przeczytać żadnej książki lub też innego rodzaju publikacji na jego temat. Tytuł ten wydał mi się tym ciekawszy, że napisany został przez samego syna znanego Patrona. Określenie „pod lupą” natomiast wskazywało, że książka ta pozwoli nam lepiej poznać Escobara i jego sekrety za sprawą relacji z pierwszej ręki, a przynajmniej taką miałam nadzieję.

 

„Pablo Escobar pod lupą” to portret mężczyzny stworzony przez jego syna na bazie nie tylko wspomnień autora, ale również szeregu przeprowadzonych spotkań i odbytych rozmów. Dzięki temu Juan miał możliwość zarówno zdobyć nowe informacje na temat ojca, poznać ludzi, którzy mieli nieodzowny wpływ na jego życie, zrozumieć motywy, jakimi Pablo się kierował oraz nabrać nieco dystansu do zasłyszanych i przeczytanych wcześniej opowieści. Dzięki tym elementom całość wydaje się realistyczna i szczera.

 

Juan nie szczędzi szczegółów, nie próbuje wybielać ojca i nie pozwala sobie na żadne tabu. Mimo że powieść liczy jedynie 260 stron, to obfituje w interesującą treść, która przekona do siebie niejednego czytelnika. Przez cały czas odnosiłam wrażenie, że autorowi zależy na tym, by rzeczywiście rzetelnie i wiarygodnie przedstawić życie znanego przywódcy narkotykowego kartelu, zwracając uwagę na poszczególne aspekty jego zachowania, lepsze i gorsze decyzje, błędne oceny, zaskakujące pomysły i pokazując w jaki sposób przełożyło się to na jego życie.

 

Książka składa się z kilkunastu rozdziałów, a każdy z nich został poświęcony innej kwestii. Niektóre z nich czyta się lepiej, inne nieco trudniej. Jedne wydają się bliższe czytelniczym gustom, łatwiejsze do zrozumienia, bardziej znajome ze względu na zasłyszane wcześniej informacje, drugie natomiast mogą nieco znużyć i wywołać pewien chaos. Autor książki stara się jednak, by przekazać wszystko w jak najprostszej i najbardziej zrozumiałej formie, przybliżając czytelnikowi niezbędne szczegóły. Kiedy mowa na przykład o członkach innych karteli, wymienia ich nie tylko z nazwiska, ale stara się też odpowiednio przedstawić kontekst, sieć zależności, warunki przynależności itd.

 

Bardzo podoba mi się, że sporo pojawiło się w książce rozmów, jakie Juan odbył z osobami z otoczenia Escobara. Najbardziej intrygującą i poruszającą jest z pewnością ta, jaka miała miejsce z udziałem syna Barry’ego Seala, który robiąc Pablowi zdjęcie podczas przekazywania narkotyków, jako jedyny zdobył dowód świadczący o tym, że jest on odpowiedzialny za przemyt na wielką skalę, a tym samym Seal podpisał na siebie wyrok śmierci. To niezwykłe, że wiele lat później synowie Escobara i Seala mogli (i chcieli) się spotkać, by porozmawiać o swoich ojcach, ich błędach.

 

Zdecydowanie więcej pojawiło się w tej książce tematów interesujących i przykuwających uwagę, niż tych, które mogłyby zmęczyć. Do tych pierwszych należą również historie dotyczące przewozu i lokowania wielkich pieniędzy płynących z przemytu, budowania siatki przemytniczej, relacje Pabla z rodziną i wpływu, jaki miało jego postępowanie na najbliższych. Duże wrażenie zrobił na mnie także rozdział poświęcony porównaniom rzeczywistości z serialem Netflixa. To właśnie za sprawą tego serialu poznałam historię Escobara, nie miałam jednak wcześniej pojęcia, że pojawiło się w nim tyle nieścisłości, a tyle faktów zostało przeinaczonych.

 

„Pablo Escobar pod lupą” to świetna biografia mężczyzny, o jakim było i będzie głośno. Baczne spojrzenie na kogoś, kogo życie wpłynęło na wielu ludzi i na pewno jeszcze ten wpływ będzie miało. To intrygująca, poruszająca i budząca żywe zainteresowanie lektura oparta na prawdziwych wydarzeniach i uzupełniona prywatnymi fotografiami. Warto poświęcić jej czas.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto