Lwowski Ptak

Autor: Piotr Tymiński

Okładka wydania

Lwowski Ptak


Dodatkowe informacje

 • Autor: Piotr Tymiński
 • Gatunek: Historyczne
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 378
 • Rok Wydania: 2018
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 121x195 mm
 • ISBN: 9788381471725
 • Wydawca: Novae Res
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Gdynia
 • Ocena:

  5/6

  6/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 3 votes
Styl: 100% - 4 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Gosia

Autor powieści, Piotr Tymiński, z wykształcenia jest historykiem. Szkoda, że nie zajmuje się edukacją nauczycieli, bo gdyby wszyscy historycy uczący w szkołach potrafili tak opowiadać, jak czyni to w swoich książkach Pan Piotr, to historia byłaby ulubionym przedmiotem wszystkich dzieciaków. Urzekła mnie poprzednia książka pt. „Przybysz”, ukazująca losy kilkunastoletniego Bronka, któremu udaje się uciec z niemieckiego transportu. Świetna książka i po jej lekturze liczyłam na to, że „Lwowski Ptak” będzie równie dobry. Nie zawiodłam się ani trochę. 

 

1 listopada 1918 r., kiedy większość świata wiedziała już, że koniec I wojny światowej jest bliski, mieszkańcy Lwowa musieli złapać za broń. Żołnierze pochodzenia ukraińskiego zaatakowali i zajęli większość budynków administracji państwowej we Lwowie. Ogłosili utworzenie Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej. Oczywiście mieszkańcy Lwowa się sprzeciwili i złapali za broń. Któż z nas nie słyszał o Orlętach Lwowskich? To właśnie młodzież z tego konfliktu, która stanęła w obronie swojego miasta. I to właśnie tutaj autor umieścił akcję „Lwowskiego ptaka” - przepięknej książki mówiącej właśnie o tamtych wydarzeniach. 

 

Piętnastoletnia Antonina jest bardzo świadomą, młodą patriotką. Potrafi mówić o swojej miłości do ojczyzny i zaraża tym uczuciem wszystkich dookoła. Kiedy Ukraina napada na Lwów, bez wahania przyłącza się do walczącej młodzieży. Niestety zapał dziewczynki jest traktowany raczej żartobliwie. Dowództwo postanawia, że będzie się świetnie sprawdzała w roli sanitariuszki, bo przecież dziewczynki do walki się po prostu nie nadają - zwłaszcza takie młodziutkie. Tońka jednak nie poddaje się i postanawia przebrać się za chłopaka. Jako Hipolit przedziera się do walczących oddziałów i przez 22 dni listopada walczy w obronie swojego miasta. Tońka  uczy się jak być żołnierzem i na własnych błędach przekonuje się, że to nie jest taka prosta sprawa. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że Hipolit to tak naprawdę dzielna dziewczynka, ale też Antonina nie daje powodów do podejrzeń.  

 

Powieść napisana jest tak, aby czytelnik mógł poczuć się jak uczestnik przedstawianych wydarzeń. To Tonia jest narratorem i prowadzi nas przez wydarzenia. Narracja prowadzona w 1 osobie potęguje wrażenie autentyczności. Jeżeli dodamy do tego lekturę listów, które Tosia pisze do brata, otrzymamy dzieło mające znamiona reportażu z tamtych dni.  Uczucia płynące z listów są bardzo wyraziste. Tosia tak naprawdę nie wie, co dzieje się z bratem i z rodziną. Wprawdzie docierają do niej strzępli informacji o ich losach, ale czy to prawda? Dlatego też dziewczynka pisze listy, ale ich nie wysyła, nie znając adresu, ani miejsca pobytu bliskich.

 

Powieść bardzo, bardzo mi się spodobała. Ta sama historia spisana inną ręką mogła do mnie zupełnie nie dotrzeć. Tymczasem pióro Pana Tymińskiego, które znam z wcześniejszych powieści, jak zwykle podołało. Książka jest poruszająca i wciągająca. Czyta się jednym tchem jak najlepszy kryminał.

 

Trudno recenzować powieść, gdy na usta cisną się wielkie słowa. Patriotyzm, miłość do ojczyzny walka o wolność, honor… ale taka naprawdę jest ta książka. Pokazuje nam, co jest ważne i to, że w pewnych sytuacjach nie należy się wahać. Autor z wyczuciem używa tych wielkich słów. Właściwie to używa ich tylko w sytuacji, gdy naprawdę nie mają zamienników. Żaden z czytelników nie ma jednak wątpliwości, że myślą przewodnią książki jest właśnie patriotyzm w najpiękniejszym wydaniu.

 

„Lwowski ptak” to cudowna podróż w czasie do wydarzeń, o których absolutnie nie wolno nam zapomnieć. Musimy pamiętać i właśnie dlatego takie książki są niezbędne. Bo to właśnie one budzą ciekawość w młodych ludziach i nie pozwalają zapomnieć.

Ruda Recenzuje

Młoda Antonina marzy tylko o tym, by wziąć udział w walkach w obronie Lwowa. Patriotyzm i oddanie nie pozwalają jej stać z boku. Ale kobiety mogą jedynie przyjąć na siebie obowiązki sanitariuszek. Co zrobi Tońka, by postawić na swoim? Jak daleko się posunie?

 

Moje pierwsze spotkanie z twórczością Piotra Tymińskiego odbyło się za sprawą „Przybysza”. Ta krótka powieść zrobiła na mnie bardzo duże wrażenie i okazała się najlepszym przykładem tego, jak wiele autor ma do przekazania swoim czytelnikom. Tym samym z wielką niecierpliwością zabierałam się do lektury kolejnej książki Tymińskiego. Czy kolejny raz ten autor zauroczył mnie swoją twórczością?
Tym, co zwróciło moją uwagę już na samym początku i stało się pierwszym elementem zasługującym na pochwałę, jest pierwszoosobowa narracja. Wydarzenia widziane oczami młodej dziewczyny i opisywane przez nią na bieżąco, mocniej podziałały na moją wyobraźnię i pozwoliły mi poczuć, jakbym ja sama na chwilę przeniosła się na jej miejsce. Bardzo cenię taki sposób opisywania historii, pozwalający lepiej poznać uczucia głównego bohatera, wnikliwie i głęboko sięgający do jego duszy, traktujący wydarzenia bardziej emocjonalnie. Dla mnie ten wybór okazał się jak najbardziej trafiony.

 

Warto poświęcić kilka słów również głównej bohaterce. Antonina to zaangażowana, dojrzała i zdeterminowana na osiągnięcie celu piętnastolatka, która nie pozwala sobie na chwilę zwątpienia i rezygnację. Co mnie szczególnie zaintrygowało u tej młodej dziewczyny? Patriotyzm, chęć walki w słusznej sprawie i możliwość oddania życia za coś, za co wielu z nas nigdy nie zgodziłoby się walczyć. Autor wpisał w charakter bohaterki cechy, jakie coraz rzadziej spotyka się nie tylko u literackich postaci, ale także przebywających wokół nas ludzi. Nie jestem pewna, czy chętnie zamieniłabym się z nią miejscami, przyjemnie jednak było o takiej bohaterce poczytać.

 

Decyzje podejmowane przez Antoninę, jej skłonność do ryzyka, pojawiające się na książkowych kartkach niebezpieczeństwo, sceny walk i moce opisy sprawiają, że całość wypada dla czytelnika niezwykle kusząco. Kolejne strony czyta się szybko, z wielką uwagę i nie mniejszym przejęciem. Od początku w powieści wiele się dzieje, a akcja nie zwalnia tempa. Sympatia do bohaterki oraz zaintrygowanie wydarzeniami sprawiają, że nasze zainteresowanie nie słabnie, wręcz przeciwnie- rozwój akcji przykuwa uwagę i sprawia, że nie mamy chęci się od niej odrywać.

 

Duże wrażenie zrobił na mnie również realizm. Opisywane sceny, przedstawione miejsca, wszystkie szczegóły i drobiazgi, a przede wszystkim świat widziany oczami młodej kobiety- dzięki tym elementom całość wydaje się rzeczywista i autentyczna. Przez cały czas miałam wrażenie, że dostałam szansę, by faktycznie w tym wszystkim uczestniczyć, że nie są to jedynie słowa na papierze, ale powrót do historii i możliwość nieco lepszego poznania tego, co warto wiedzieć, a co niekoniecznie było nam dane poznać.

 

Tymiński bardzo dobrze operuje słowem, robiąc to w sposób przemyślany i godny uwagi. Dojrzały styl, posiadana wiedza i pisarskie doświadczenie pozwoliły autorowi stworzyć interesującą historię, która została od początku do końca opracowana i spisana tak, że nie można w niej znaleźć słabych punktów. Czułam nie tylko, że mam okazję posłuchać relacji młodej kobiety, w jej słowach kryła się także inna epoka.

 

„Lwowski ptak” to piękna i zapadająca w pamięć historia. Warto poświęcić jej swój czas.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!