Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Cegiełki I Inne Opowiadania

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Cegiełki I Inne Opowiadania | Autor: Jan Krzysztof Piasecki

Wybierz opinię:

Literanka

Dałam się złapać na sielankową okładkę. Wiejska, udeptana ścieżka, na której widać mężczyznę prowadzącego rower, a wkoło nic, tylko bujna, nieokiełznana zieleń łąk. Jak dla mnie to kwintesencja i najbardziej reprezentatywny obraz tego, jak wygląda Podlasie i jak się tam żyje. Co prawda nigdy tam nie byłam, wyobrażam sobie tylko na podstawie opinii innych i obrazów medialnych. Niemniej, kraina ta istnieje w mojej świadomości jako miejsce spokojne, nieskażone cywilizacją i ludzkimi dążeniami do posiadania i wykorzystywania.

 

„Cegiełki i inne opowiadania” to zbiór opowiadań Jana Krzysztofa Piaseckiego, które dotyczą życia na Podlasiu. Głównym bohaterem jest poeta-marzyciel, trochę artysta innych dziedzin, który chce zmienić swoje życie, dlatego sprzedaje mieszkanie w Warszawie i przeprowadza się do małego domku na Podlasiu, który planuje wyremontować i wynajmować turystom. Tam próbuje na nowo ułożyć swoje życie, wtopić się w lokalną społeczność, zżyć z mieszkańcami i znaleźć przyjaciół.

 

Właściwie utwór ma dla mnie formę reportażu. Autor skupia się na tworzeniu przez głównego bohatera relacji z innymi ludźmi, którzy nie są tutaj idealni, mają wiele wad przypisywanych mieszkańcom wsi, a więc są wścibscy, natrętni, nieufni, fałszywi w swojej pobożności, a z drugiej strony nie można im odmówić gościnności, pomocniczości, hojności i życzliwości. Przyjaźnie budowane są w oparach alkoholu, który towarzyszy mężczyznom i kobietom na każdym kroku, każdemu spotkaniu i każdej podejmowanej decyzji. Wszystko, co się przytrafia bohaterom jest zwyczajne i nijakie, a forma opisu tych wydarzeń idealnie oddaje ten ich prosty charakter.

 

Wyróżnione w tytule opowiadanie „Cegiełki” dotyczy budowania przez bohatera relacji z kobietą, a właściwie podtrzymywania więzi, która niby ma charakter miłosny, jednak nie jest oparta na całkowitym zaufaniu i wspólnocie pragnień, wygląda bardziej na wykorzystywanie kobiety przez niezdecydowanego, nie potrafiącego podjąć poważnej decyzji mężczyznę. Kobieta stara się wymusić konkretną deklarację dotyczącą ich przyszłości, jednak przy każdej podejmowanej próbie bohater zamyka się w sobie i nie spełnia jej oczekiwań, mimo że zapewnia o swoim przywiązaniu. W międzyczasie poznajemy też innych bohaterów, którzy prowadzą swoje zwykłe życia, zajmując się przyziemnymi sprawami.

 

Główny bohater wydaje się zagubiony w tym dziwnym świecie, gdzie jakakolwiek przewina wobec jednego mieszkańca powoduje oschłość i rezerwę całego otoczenia. Jest niezdecydowany, zwłaszcza wobec kobiet i mam wrażenie, że czuje się lepszy od członków społeczności, w której próbuje znaleźć swoje miejsce, przez co będzie miał trudności z wtopieniem się w nią. Jednakże tak mało o nim możemy się dowiedzieć, że tak naprawdę trudno wyrokować, jak się potoczą jego losy w tym nowym, obcym dla niego miejscu.

 

Dostałam utwór, którego całkowicie się nie spodziewałam. Liczyłam na ekspresyjne opisy, odrobinę magii i tajemniczości, a przeczytałam reportersko suchy tekst o tym, jacy są prowincjonalni ludzie. Jestem więc trochę zawiedziona, bo rzeczywistość rozminęła się całkowicie z moimi oczekiwaniami, jednak opowiadania Piaseckiego mają swój specyficzny klimat, w którym mimo wszystko można się rozmiłować. Nie do końca jednak trafia w moje gusta. Według mnie, opowiadaniom Piaseckiego bliżej do sprawozdania, może zeznania, niż literatury. Wydarzenia są przedstawiane bez żadnej emfazy, analizy, bez emocji, co być może miało pozostawić pole do samodzielnej interpretacji przez czytelnika, jednak w moim odczuciu tylko odczarowuje tą piękną krainę, która stała się miejscem życia dla mieszczucha, nieuzasadnionym, nawet niezrozumiałym wyborem.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial