Pod Wulkanem

Autor: Malcolm Lowry

Okładka wydania

Pod Wulkanem


Dodatkowe informacje

 • Autor: Malcolm Lowry
 • Tytuł Oryginału: Under The Volcano
 • Gatunek: Obyczajowe
 • Język Oryginału: Angielski
 • Przekład: Krystyna Tarnowska
 • Rok Wydania: 2018
 • Numer Wydania: II
 • ISBN: 9788380624283
 • Wydawca: Rebis
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Poznań
 • Ocena:

  4/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Morrigan

Arcydzieła literatury, wysoko cenione i nagradzane przez krytyków, bywają ciężkostrawne dla przeciętnego odbiorcy. Tak jest właśnie w przypadku powieści "Pod wulkanem" autorstwa brytyjskiego pisarza Malcolma Lowry'ego - książki niewątpliwie wartościowej, ale i bardzo trudnej, skomplikowanej, męczącej.

 

Lowry na nieco ponad 400 stronach opisuje jeden dzień z życia Konsula - Geoffreya Firmina - byłego brytyjskiego dyplomaty w Meksyku, który zdecydowanie zbyt często zagląda do kieliszka. Rano w mieście pojawia się jego dawno niewidziana była żona - Yvonne - która chciałaby naprawić ich relacje. Nieco później do tych dwojga dołącza Hugh - brat Konsula, zagorzały zwolennik komunizmu, żywiący pewne uczucia do swojej dawnej szwagierki.

 

Powieść to gmatwanina bieżących wydarzeń z życia wyżej wymienionych osób oraz wspomnień z ich przeszłości, doprawiona pijackimi wizjami Konsula. Czasem trudno odróżnić rzeczywiste sceny od tych, które rozgrywają się jedynie w umyśle zniszczonym przez alkohol. Przyznać trzeba, że klimat "Pod wulkanem" jest niepowtarzalny - czuję, że wspomnienie dusznej atmosfery meksykańskiego miasteczka zostanie ze mną o wiele dłużej niż sama treść tej historii.

 

Gdybym miała opisać książkę, używając tylko jednego przymiotnika, wybrałabym słowo: "ponura" - Lowry serwuje nam smutną opowieść o staczającym się alkoholiku, szukającym sensu życia na dnie butelki oraz o ludziach, którzy próbują go uratować albo przynajmniej spowolnić jego upadek. "Pod wulkanem" to historia, w przypadku której trudno spodziewać się szczęśliwego zakończenia. Kiedy tylko poznajemy

 

Konsula, mamy wrażenie, że jest on człowiekiem, który przepił swoje życie, który już nie zdoła stanąć na nogi.
Do ważnych wątków powieści należy burzliwy związek Yvonne i Geoffreya - ludzi, którzy wydają się dla siebie stworzeni, połączonych niezwykle silną więzią, a jednocześnie z góry skazanych na porażkę. Tutaj miłość wcale nie ma mocy uzdrawiania, jest tylko ładnym tłem, które nadaje pozory romantyzmu żałosnemu losowi antypatycznego alkoholika.

 

Naprawdę doceniam inteligencję autora, podziwiam jego umiejętność wplatania w tekst rozmaitych symboli i nawiązań, szanuję próbę przybliżenia czytelnikom zawsze aktualnego problemu, jakim jest alkoholizm, ale "Pod wulkanem" straszliwie mnie znużyło. Co najgorsze, mam poczucie, że ta historia nie była warta wysiłku, który włożyłam w jej poznanie.

 

Jeśli zdecydujecie się sięgnąć po tę powieść, musicie zarezerwować sobie sporo czasu (niech Was nie zwiedzie objętość tekstu - 400 stron to jeszcze nie "cegła", ale chyba nie da się przebrnąć przez tak gęsty tekst w dwa wieczory) i nastawić się na poważny wysiłek intelektualny. Nie bez powodu użyłam słowa: "przebrnąć" - dla mnie ten utwór należy do tych, których człowiek nie czyta tak po prostu, raczej przedziera się przez nie z mozołem, próbując jak najwięcej zrozumieć i zapamiętać. Na pewno nie jest to opowieść, po którą można sięgnąć w celach czysto rozrywkowych, dla relaksu i poprawienia sobie nastroju. Jej zadaniem wydaje się coś zgoła przeciwnego - zmuszenie czytelnika do uruchomienia wszystkich szarych komórek, zmęczenie go i przygnębienie. Pewnie każdy może z niej wyłuskać coś dla siebie, ale musi się przy tym solidnie napracować. I nigdy nie ma się pewności, czy wysiłek będzie opłacalny.

 

Komu więc można polecić "Pod wulkanem" - podobno jedyną wartą uwagi powieść Malcolma Lowry'ego? Myślę, że po prostu tym, którzy szukają czytelniczych wyzwań.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!