Przygody Pana Krzysztofa Wiszowatego Na Obczyźnie

Autor: Walery Przyborowski

Okładka wydania

Przygody Pana Krzysztofa Wiszowatego Na Obczyźnie


Dodatkowe informacje

 • Autor: Walery Przyborowski
 • Gatunek: Historyczne
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 94
 • Rok Wydania: 2018
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 111x186 mm
 • ISBN: 9788366022416
 • Wydawca: Wydawnictwo CM
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  4/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Anena

Walery Przyborowski był jednym z niewielu pisarzy z kręgu pozytywistów, który forsował własną wizję twórczości beletrystycznej. Jako historyk napisał kilka interesujących opracowań o charakterze popularnonaukowym, które dotyczyły powstania styczniowego. Sam również jako młodzieniec brał udział w epizodzie powstańczym za co został skazany na karę więzienia, ale po wstawiennictwie pewnej nieznanej z imienia i nazwiska ważnej osoby został zwolniony po kilku miesiącach.

 

,,Przygody Pana Krzysztofa Wiszowatego Na Obczyźnie” to pierwsze książkowe wydanie powieści historycznej publikowanej w odcinkach na łamach pisma ,,Wiek. Gazeta polityczna, literacka i społeczna” w roku 1877. Powieść jest swoistą kwintesencją stylu pisarskiego Przyborowskiego. Za pomocą elementów znanych z literatury awanturniczo-przygodowej pisarz tworzył obraz polskiego osiemnastowiecznego społeczeństwa i jego obyczajowości oraz mentalności. Głównym bohaterem tej niewielkiej pod względem objętościowym powieści jest rządny przygód polski szlachcic Krzysztof Wiszowaty. Po odziedziczeniu ojcowskiego majątku, zamiast spokojnie doglądać rodzinnych włości i pilnować pracowników, co jest zadaniem powszechnie akceptowalnym, pan Wiszowaty postanawia wyruszyć w podróż po Europie. W ten sposób bardzo szybko wprawia w osłupienie swoich sąsiadów i znajomych ojca, którzy uważają go za młokosa, któremu należy się solidna nauczka, aby wreszcie wybił sobie z głowy wszelkie głupoty. Ciekawy świata pan Krzysztof jest dla nich synonimem ekscentryka, ponieważ zgodnie z tradycją powinien cichutko siedzieć na ojcowiźnie i doglądać pracowników, a nie włóczyć się po świecie.

 

Jednakże Wiszowaty jest zbyt chętny wrażeń i ani myśli usiedzieć spokojnie. Wraz z zaufanym sługą Maćkiem (zastanawiające, że w wielu powieściach Przyborowskiego najwierniejszy towarzysz i sługa głównego bohatera ma na imię Maciek), który nie grzeszy rozumem i wychowaniem, ale za to jest wierniejszy niż nie jeden pies. Oczywiście już od momentu opuszczenia rodzinnych włości pan Krzysztof i Maciek napotykają pierwsze trudności i wdają się w awanturę. Nawet nie zdają sobie sprawy, że podróż w nieznane zakątki okaże się pełna bójek, awantur, ucieczek, pościgów i nieoczekiwanych wydarzeń.
,,Przygody Pana Krzysztofa Wiszowatego Na Obczyźnie” to niewielka powieść awanturniczo-przygodowa pełna nieoczekiwanych przygód czekających na głównego bohatera. Podobnie jak w przypadku wielu ówcześnie wydawanych powieści książka Przyborowskiego pełna jest pościgów, zasadzek, ucieczek, pojawiających się co chwilę opresji, z których bohaterowie wychodzą obronną ręką za każdym razem bez względu na trudność sytuacji, w jakiej się znaleźli. Nie zabrakło również wątku miłosnego, który przybiera formę komediową (zauroczenie starszej Niemki maćkiem) oraz nieco melodramatyczną (nieszczęśliwie zakochany Wiszowaty). Awanturnicze przygody, w tym spotkanie ze zbójnikami, oraz miłosne potyczki przeplatane są również wątkami historycznymi, choć wbrew pozorom jest ich niewiele. Najważniejszym z nich wydaje się obecny w końcowych rozdziałach wątek króla francuskiego, z którym Wiszowaty poszedł się rozliczyć w imię ,,sprawy polskiej”.

 

Powieść jest pełna zwrotów akcji i kolejnych tarapatów, w które wpadają Wiszowaty i Maciek, choć nieco trąci myszką. Co prawda, książka jest bardzo schematyczna i łatwo jest przewidzieć bieg kolejnych wydarzeń, to moim zdaniem warto się z nią zapoznać. Zwłaszcza, że twórczość Przyborowskiego jest cennym krokiem na drodze ku rozwojowi polskiej powieści historycznej. Niestety pisarz za bardzo skupił się na kolejnych awanturach i nieprawdopodobnych tarapatach, w które wpada Wiszowaty, a mniej uwagi skupił na kwestii historycznej. Jednakże tę powieść można uznać również za interesującą próbę ukazania siedemnastowiecznej obyczajowości i przekroju społeczeństwa. Widoczna jest nienawiść do zaborców, oraz innych nacji, a zwłaszcza Niemców oraz Żydów. Bohaterowie posługują się charakterystyczną dla epoki i stanu pochodzenia mową, autorowi udało się pokazać zwłaszcza gwarę chłopską.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!