Okładka wydania

Dywizjon 303

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Dywizjon 303 | Autor: Arkady Fiedler

Wybierz opinię:

Pani M

Są książki, których po prostu nie umiem ocenić, bo mam wrażenie, że wszystko, co powiem na ich temat, będzie w pewnym stopniu niesprawiedliwe. Tak jest też i w tym przypadku.
O Dywizjonie 303 zrobiło się głośno za sprawą dwóch filmów, które miały premierę w 2018 roku. Jeden z nich został nakręcony na podstawie książki, o której chcę opowiedzieć. Nie miałam jeszcze okazji, żeby go obejrzeć, więc nie będę się tu do niego odwoływała.

 

Arkady Fidler towarzyszył lotnikom z tego Dywizjonu w trakcie bitwy o Anglię. Ta książka jest relacją pisaną na żywo z frontu. Gdyby nie ci piloci, wojna mogłaby przybrać zupełnie inny obrót. To na ich barkach spoczęła obrona wyspy przed Luftwaffe. Nie będę się jednak zagłębiać w szczegóły, bo jeśli chcecie je poznać, sięgniecie do książki.

 

Pozwólcie, że tę recenzję napiszę z dwóch perspektyw – literaturoznawcy, którym jestem z wykształcenia, i zwykłego czytelnika. Moje polonistyczne serce nie może zaprzeczyć, że ta książka jest niezwykle ważnym świadectwem dokonań Dywizjonu 303. To ważna lekcja historii, reportaż pisany na żywo. Nie można go nie docenić. Arkady Fidler dołożył za jego sprawą sporą cegiełkę zarówno dla literaturoznawców, jak i historyków. Takie świadectwa są na wagę złota. Zwłaszcza, że przynajmniej w moim wypadku o Dywizjonie 303 się w szkole nie mówiło i dzięki takim publikacjom mogę przekonać się o jego dokonaniach. Poza tym jako literaturoznawca mogłam przekonać się, na co nacisk kładł reportażysta piszący z frontu wojennego.

 

Jako zwykły czytelnik, kobieta, muszę powiedzieć, że przejście przez tę książkę było dla mnie katorgą. Cieszę się, że przeczytałam ją dopiero teraz, gdy mam swoje lata, wiele powieści już przerobiłam i nikt mnie nie zmuszał do czytania, tylko zrobiłam to z własnej woli. Gdybym za czasów szkolnych miała Dywizjon 303 za lekturę szkolną, pewnie byłabym podczas przerabiania obłożnie chora. W sumie nie wiem, jak ja się na studiach bez tej książki obyłam, ale to drobny szczegół. Pasjonaci bitew za czasów II wojny światowej i szczegółowych opisów sprzętu wojskowego, będą na pewno zachwyceni tą publikacją. Z resztą może być już nieco gorzej.

 

Po przeczytaniu książki doskonale rozumiem tych czytelników, którzy pisali, że przeczytanie tej historii to była masakra. Nie jest to obszerne tomiszcze, a momentami walczyłam ze sobą, żeby nie zasnąć w trakcie czytania. Dla mnie to nie była pasjonująca lektura, nie umiałabym nawet jakoś specjalnie jej streścić. Nigdy nie byłam pasjonatką II wojny światowej, ale chciałam w końcu dowiedzieć się czegoś więcej o Dywizjonie 303, bo moja wiedza na jego temat była bardziej niż opłakana.

 

Autorowi niespecjalnie wychodziło wciąganie mnie w lekturę. Momentami wiało nudą. Zabrakło mi emocji. Tak, wiem, z jakim gatunkiem miałam do czynienia, ale liczyłam na to, że przeniosę się w czasie i uda mi się wczuć w klimat tamtych bitew. Nic z tego.

 

Nie sądzę, żebym jeszcze kiedyś wróciła do tej książki. I cieszę się, że nie musiałam jej czytać jako lektury. Szczerze powiedziawszy, nie dziwię się młodzieży, że niezbyt pała do niej miłością, bo to ciężki kaliber. Mimo wszystko warto znać tę historię, ale lepiej zabrać się za nią z własnej woli, a nie dlatego, że pani w szkole kazała.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial