Okładka wydania

Letnia Noc

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Dan Simmons
 • Tytuł Oryginału: Summer of Night
 • Gatunek: Horror
 • Język Oryginału: Angielski
 • Przekład: Arkadiusz Nakoniecznik
 • Liczba Stron: 728
 • Rok Wydania: 2018
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 140x205 mm
 • ISBN: 9788381164986
 • Wydawca: Zysk I S ka
 • Oprawa: Twarda
 • Miejsce Wydania: Poznań
 • Ocena:

  4/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Letnia Noc | Autor: Dan Simmons

Wybierz opinię:

Justyna

Serial platformy Netflix „Stranger things” od momentu premiery w 2016 roku doczekał się wielu fanów i drugiego sezonu. To wciągająca historia o zaginionym chłopcu, któremu na pomoc rusza grupa kolegów poruszająca się na rowerach i wyposażona w krótkofalówki. To też nostalgiczna podróż w czasie. Zaginięcie chłopca daje początek dziwnym, niestworzonym i trochę niebezpiecznym wydarzeniom trapiącym prowincjonalne miasteczko. Powieść grozy „Letnia noc” Dana Simmonsa jak zapowiada słowo wydawcy to „książka, która zainspirowała twórców serialu ‘Stranger things’”.

 

Co od razu wychodzi na prowadzenie to duszny i klaustrofobiczny klimat małego miasteczka w Illinois. Od pierwszych stron lekko straszy monumentalny budynek Old Central School. Jest początek lata 1960 roku, ostatnie godziny roku szkolnego. Za chwilę rozpoczną się upragnione wakacje, a razem z nimi niebezpieczna podróż w ciemne zakamarki miasta. Kiedy zaczynają ginąć dzieci, akcja nabiera rozpędu i wiadomo że nic nie będzie tak jak dawniej. Grupa dzieciaków podejmuje się rozwiązania zagadki starej szkoły, która to z czasem przerodzi się w misję ratowania świata.

 

Zwykle jest to lekko podejrzane kiedy na okładce jako „polecajki” pojawiają się znane nazwiska (tu: Stephen King). Wydawca nęci: „Ścinający krew w żyłach mistrzowski horror w stylu klasyki gatunku”. Czy czułam przerażenie w trakcie lektury? Nie, bardziej zaciekawienie, a czasem znudzenie o czym poniżej. Czy to mistrzowski horror? Nie, bardziej powieść grozy z elementami przygodowymi. Czy wpisuje się w klasykę gatunku? Nie wiem, zwykle nie sięgam po tego typu powieści.

 

Faktem jest, że jako całokształt to historia dobrze opowiedziana. Autor dba o szczegóły, świat przez niego jest tak plastycznie przedstawiony że w trakcie lektury niekiedy przelatują sceny jak kadry z filmu. Mamy tu zlepek kilku gatunków – powieści przygodowej i grozy, horroru, jest też dużo miejsca dla warstwy obyczajowej. Poszczególne postaci są skończone i tak wykreowane, że łatwo je sobie wyobrazić i nadać właściwą rangę w grupie. Trzeba przyznać, że narracja jest barwna i w miarę dynamiczna (biorąc pod uwagę objętość książki). Dialogi napisane z ikrą, z łatwością łączące powagę z elementami humoru. O ile pierwsza część powieści utrzymana jest na jednym poziomie, to jej druga połowa wprost galopuje (trup się kładzie za trupem, do łamigłówki dochodzą kolejne odnogi, łatwo się pogubić w galopie zdarzeń). Świat ukazany w „Letniej nocy” przedstawiony jest z perspektywy dwunastoletnich chłopców, powieść trzyma konwencję do samego końca. Może trochę razić, że podejmują się zadań z którymi nie poradziłby sobie niejeden dorosły i biorą na barki misję ratowania całego miasta. Ich możliwości są niesamowite, wręcz niewiarygodne. I tak, ówczesny realizm przeplata się z nadprzyrodzonymi zjawiskami, dziecięca naiwność i beztroska z rutyną dorosłych, a elementy nostalgii dodają całości niecodziennych smaczków.

 

Dużym minusem, który skutecznie spowalniał czytanie jest strzelanie jak z karabinu nazwiskami postaci, nazwami ulic, topografią miasta. Weź Ty Czytelniku się w tym połap! Czytanie szło mi wolno, gdyż całą uwagę przeznaczyłam na zapamiętanie tych wszystkich szczegółów. Niepotrzebnie, i tak się nie udało. Drugim uchybieniem jest rozwlekłość powieści – książka o połowę krótsza lepiej skupiałaby uwagę odbiorcy, mam wrażenie że część z przedstawionych elementów czy rozwinięcia wątków było po prostu zbędne. Trzeba przyznać, że książka jest obszernymi fragmentami przegadana, irytująca i niestety nużąca.

 

„Letnia noc” ze „Stranger things” ma dużo wspólnego. Począwszy od głównych bohaterów - grupy dwunastolatków, przez przenikanie się rzeczywistości z nierealnymi zjawiskami, po klimat tamtych czasów (powieść dzieje się w latach 60. XX w., serial w latach 80.). Serialowa bajka bardziej mnie do siebie przekonała, oglądałam z wypiekami na twarzy. „Letnia noc” niestety mnie nie urzekła.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial