Tygiel

Autor: Krystyna Jarocka

Okładka wydania

Tygiel


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Olcziks

Zupełna nowość na rynku wydawniczym, świeżynka sprzed chwili. „Tygiel” Krystyny Jarockiej miał swoją premierę pod koniec listopada 2018 roku.

 

Dostajemy ładny, dość gruby biały blok książki. Przyznaję, że okładka trafiła do mnie niemal od razu: do naczynia podobnego do szklanki, wypełnionym żółtymi plastrami, przypominającymi plastry miodu, z łyżki wyżej skapuje czarna substancja. Pierwszym skojarzeniem było powiedzenie „łyżka dziegciu w beczce miodu” i, jak okazało się po przeczytaniu, być może było to całkiem trafne spostrzeżenie.
Nim zaczęłam lekturę książki, zaczęłam się zastanawiać, czym jest ten tytułowy tygiel; nigdy wcześniej nie słyszałam tego słowa. Jeśli dalej tego nie sprawdziliście, wyręczę was, ponieważ uważam, że warto zapoznać się z tym znaczeniem przed rozpoczęciem czytania książki. Według SJP PWN jest to „miejsce lub stan, w którym zachodzą gwałtowne przemiany, zwykle społeczne” lub po prostu zawartość naczynia kuchennego, które nazywa się tygiel. Duża rozbieżność, prawda? Teraz natomiast możemy przejść do samej treści książki i interpretować ją według własnych upodobań, mając na uwadze słownikowe znaczenie tytułu.

 

Książka to opowieść o historii młodziutkiej kobiety, nauczycielki, która ma zmierzyć się ze swoim pierwszym razem w zawodzie. Dostaje przydział w szkole powszechnej w niewielkiej, przygranicznej miejscowości Wisna. To miejsce staje się również jej „głęboką wodą”, będzie musiała stawić czoło dorosłemu życiu, bez rodziców u boku, z dala od domu, za to pośród obcych ludzi i zupełnie nieznanych jej mentalności oraz sposobu życia i wychowania. Myślę, że wiele osób mogłoby się w tamtych chwilach utożsamiać z naszą główną bohaterką, Magdą, bo komu nie przyszło stawiać czoła nowym wyzwaniom? W książce przedstawiono typowy obraz brutalnego zderzenia się wyobrażeń młodej osoby z rzeczywistością, także mieszankę podniecenia, niepewności, strachu, radości i chęci odkrywania nowych aspektów życia. Jakby Magda nie miała wystarczająco trudnego startu, poznajemy ją i jej historię w czasie Polski Ludowej, dlatego zalicza się do pokolenia tak zwanych „siłaczek”, nauczycielek, które oprócz edukowania dzieci muszą się zmagać z wiejską mentalnością, która niekiedy bywa niezrozumiała czy wręcz uciążliwa.

 

Nasza bohaterka, co chyba nikogo nie dziwi, od samego początku stara się nawiązać jak najlepszy kontakt z nowym otoczeniem, jednak, co ponownie chyba nikogo nie zdziwi, zupełnie nie potrafi się wpasować między ludzi z Wisnej. Zostaje przywitana smutną miejscowością, wyraźnie odczuwalną niechęcią kolegów i koleżanek po fachu, jak również drwinami ze strony uczniów.

 

Historia zaczyna się niedługo przed rozpoczęciem roku szkolnego, a więc pod koniec sierpnia, szybko jednak przenosimy się do dnia inauguracji nowego roku, co za tym idzie, przydzielenia wychowawców do klas. Magdzie przypada siódma klasa.

 

Dalsze kilkaset stron książki to perypetie związane głównie z poznawaniem dorosłości, moim zdaniem praca w szkole została troszeczkę na uboczu, dlatego jeśli ktoś się spodziewa, że z lektury „Tygla” dowie się, jak wtedy wyglądała sytuacja w szkole to na pewno nie jest ta droga.

 

Towarzyszymy Magdzie w bardzo ważnych dla każdej młodej osoby sytuacjach, wyborach i zdarzeniach. Pierwsza praca, pierwsze mieszkanie, pierwsza miłość. Spodziewałam się po tej książce jednak odrobinę czego innego, natomiast nie znaczy to, że jest zła. Wrzuciłabym ją na półkę o nazwie „Lektura do kawy” i mam nadzieję, że nikt się za to nie obrazi.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!