Typowy Janusz

Autor: Aleksandra Szwajda

Okładka wydania

Typowy Janusz


Dodatkowe informacje

 • Autor: Aleksandra Szwajda
 • Gatunek: Rozrywka
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 42
 • Rok Wydania: 2018
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 122x199 mm
 • ISBN: 9788381471336
 • Wydawca: Novae Res
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Gdynia
 • Ocena:

  1/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 3 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 3 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Sylfana

Typowy Janusz Aleksandry Szwajdy to nie jest książka fabularna. Nie jest to także poradnik, jak może sugerować druga część tytułu. Jest to po prostu forma zbioru zabawnych grafik i rysunków, na których uwieczniony jest wizerunek znanego w naszym społeczeństwie wyobrażeniowego „Janusza” – mężczyzny w średnim wieku, który prowadzi określony tryb życia i jego zachowania są wyśmiewane przez resztę społeczeństwa. Zwrot „typowy Janusz” znany jest w zasadzie tylko na „polskim podwórku”, jednak ten określony typ człowieka możemy przyuważyć również na gruncie zagranicznym.

 

Autorka wyszła więc naprzeciw potrzebom udokumentowania i wizualizacji tej konkretnej, niezwykle barwnej postaci, i stworzyła rodzaj literackiej karykatury, która niestety… niczego konkretnego nie wnosi, nawet specjalnie nie bawi i nie śmieszy. Żarty w niej zawarte są, co prawda życiowe i prawdziwe, jednak stanowią kalkę pojawiających się w Internecie memów i obrazków. Dlatego też nie za bardzo rozumiem, w jakim celu została ta malutka książeczka wydana i do kogo mogłaby być skierowana, jaka byłaby jej grupa docelowa. Jedyną grupą docelową mogliby być chyba jedynie „typowi Janusze” lub „typowe Grażyny”, którym społeczeństwo chciałaby co nieco uświadomić… A tak całkiem poważnie, może to być jedynie żartobliwy dodatek do prezentu, który jednak raczej skończy zapomniany na półce w asyście kilku warstw kurzu, gdyż nie sądzę, że ktoś zajrzy do tego „dzieła” więcej niż jeden raz.

 

Innymi słowy jest to pozycja „jednokrotnego użytku”, o której właściwie nie wiadomo, co napisać. Warstwy tekstowej jest tu tak mało, że mam wrażenie, że pełniejszy i dłuższy jest opis umieszczony z tyłu książeczki, niż główna treść. Każda kartka właściwie to grafika, raczej niezbyt udana (może taki był zamiar?), na której mamy jedną i tą samą postać skomponowaną, a właściwie ociosaną przez jakiś program komputerowy. Ogólnie, mówiąc kolokwialnie, szału nie ma.

 

Warto wspomnieć, że każdy podrozdzialik jest określonym „Januszowym przykazaniem”. Mamy tu aluzję do dekalogu oczywiście, któremu należy służyć i wedle niego żyć. Oczywiście nie jest to jedynie teatr jednego aktora, bo na scenę wkracza także wcześniej wspomniana już Grażynka, niezbędny dodatek do każdego Janusza. Graficznie ukazane są cechy obu postaci, rutynowe zachowania, określony, ograniczony mentalnie sposób widzenia świata i innych ludzi. Być może jest to zabawne, jednak moje poczucie humoru nie pozwala mi nawet się uśmiechnąć. Chyba nie byłabym w stanie nawet komuś tej książki sprezentować, nie widzę sensu.

 

Jedynym plusem tej książki jest… papier. Gładki, dobrej jakości, gruby, naprawdę „miły” w dotyku. Podejrzewam, że wydawcy wiedząc, jaka jest treść tego „humorystycznego poradnika” skupili się przede wszystkim na gatunku papieru i wizualnej stronie. Jednak ta „wizualność” kończy się jedynie na owej gładkości, kolorystyce i delikatnie usztywnianej okładce. I to by było na tyle.

 

Nie jestem w stanie polecić tej pozycji nikomu. Jeśli ktoś chce zobaczyć sobie, jak wygląda „typowy Janusz”, czy „typowa Grażyna”, wystarczy wejść ­w Internet. Nie rozumiem fenomenu tu tego typu pozycji i byłoby mi szkoda wydać dwadzieścia siedem złotych na coś, co mogę mieć od razu włączając telefon bądź komputer. Dodam również że „lektura” tego dzieła zajmuje zaledwie 3 minuty – można spokojnie wejść do księgarni, przejrzeć i odłożyć z powrotem na półkę. No chyba, że ktoś gustuje w dawaniu takich prezentów, albo rzeczywiście zainteresuje go wspomniana tematyka.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!