Okładka wydania

Odżywianie Według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej. Jak Zniwelować Czynniki Genetyczne, Niezdrowy Styl Życia I Codzienny Stres (2018)

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Odżywianie Według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej. Jak Zniwelować Czynniki Genetyczne, Niezdrowy Styl Życia I Codzienny Stres (2018) | Autor: Ellen GoldsmithMaya Klein

Wybierz opinię:

Groteska

Amatorów kuchni orientalnej nie brakuje i trudno się temu dziwić – podczas jedzenia azjatyckich potraw doświadczamy przecież jedynej w swoim rodzaju eksplozji smaków i aromatów. Jeden kęs zawiera w sobie kompozycję wszystkich pięciu smaków podstawowych. Gdybyśmy sięgnęli do genezy kuchni chińskiej, okazałoby się, że przyczyną tej różnorodności aromatów nie był podniebienny hedonizm, a coś znacznie ważniejszego – zdrowie. Tradycyjna medycyna chińska liczy sobie znacznie więcej lat niż europejska medycyna kliniczna. Co więcej, skuteczność wielu jej elementów została potwierdzona naukowo. Zgodnie ze słowami Sun Simiao, starożytnego lekarza chińskiego, w pierwszej kolejności należy leczyć chorobę dietetycznie, a dopiero w razie niepowodzenia użyć leku. Odpowiednie odżywianie stanowi bardzo ważny element tradycyjnej medycyny chińskiej i to właśnie o nim możemy przeczytać w książce napisanej przez Ellen Goldsmith i doktor Mayę Klein.

 

Pierwsza z autorek, Ellen Goldsmith, jest profesjonalną akupunkturzystką i dyplomowaną specjalistką od medycyny orientalnej. Dr Maya Klein pracuje jako dziecięcy neurolog, a oprócz tego zajmuje się dietetyką. Wydała również książkę „Zdrowy Brud”, która pojawiła się w polskich księgarniach w marcu zeszłego roku. Autorki oddają w nasze ręce prawdziwe kompendium wiedzy o odżywianiu zgodnym z tradycyjną medycyną chińską. Książkę można podzielić na dwie części. Pierwsza to przystępny podręcznik, w którym wyjaśnione są podstawy teoretyczne, a drugą stanowi bogaty zbiór przepisów kulinarnych.
Poznanie tajników medycyny chińskiej rozpoczynamy od jej krótkiej historii i podstawowych założeń. Autorki w przystępny sposób wyjaśniają podstawy filozofii yin-yang oraz znaczenie takich pojęć jak qi, shen i jing. Następnie przechodzą do meritum, przedstawiając teorię pięciu faz: drewna, ognia, ziemi, metalu i wody oraz ich korelację z porami roku, czynnikami klimatycznymi, narządami wewnętrznymi, smakami i wieloma innymi zjawiskami, które bezpośrednio wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie. Podstawą prawidłowego odżywiania jest zrozumienie jak smak potraw oraz ich natura (ochładzająca, ogrzewająca lub neutralna) wpływają na człowieka. Autorki instruują w jaki sposób dobierać posiłki tak, aby przywrócić równowagę zachwianą przez chorobę, etap życia (np. menopauzę) oraz warunki zewnętrzne. Przedstawiają listę powszechnych schorzeń wraz z informacjami jakich produktów unikać, a jakie stosować w danej jednostce chorobowej. Oprócz odżywiania, zwracają również uwagę na aktywność fizyczną w poszczególnych porach roku.

 

Mogłabym tak wymieniać bez końca, bo informacji jest w książce naprawdę bardzo dużo. Autorki są niezwykle skrupulatne, każde zagadnienie opisują wyczerpująco i zwracają uwagę na szczegóły. Poświęciły nawet cały rozdział poradom dotyczącym kuchni, a dokładniej: atmosfery jaka w niej panuje, nastawieniu kucharza do gotowania i tym podobnym. Dobrze oddaje to istotę tradycyjnej medycyny chińskiej, która charakteryzuje się holistycznym podejściem do zdrowia. Zgodnie z tym podejściem zlew pełen brudnych naczyń źle wpływa na samopoczucie, co odbija się negatywnie na zdrowiu. Każdy szczegół jest ważny. Trzeba jednak przyznać, że autorki często za bardzo się rozwodzą nad opisywanymi zagadnieniami. Informacje powielają się w poszczególnych rozdziałach i myślę, że przy bardziej lakonicznym stylu wypowiedzi objętość książki znacznie by się zmniejszyła. Jestem zwolenniczką konkretnych poradników, serwujących „wiedzę w pigułce”, dlatego odrobinę mi to przeszkadzało.

 

Po zapoznaniu się z teorią pora na praktykę, czyli przepisy kulinarne. Książka zawiera ich niemal dwieście, więc z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Śniadania, zupy, dania mięsne i warzywne, herbaty, desery, przekąski – wszystko uszeregowane zgodnie z odpowiednimi porami roku. Większość z nich nie wymaga ani wybitnych zdolności kulinarnych, ani specjalnego sprzętu kuchennego.

 

Książka prezentuje się bardzo estetycznie, a jej marginesy zdobią inspirujące cytaty, porady i ciekawostki. Zawiera również liczne ryciny i tabelki ułatwiające usystematyzowanie zdobytej wiedzy. Autorki często zadają nam pytania, co pozwala uświadomić sobie jakie błędy żywieniowe popełniamy. Podręcznik jest wart swojej ceny i powinien zadowolić każdego, kto chce rozpocząć swoją przygodę z dietą opartą na tradycyjnej medycynie chińskiej. Zarówno teoria, jak i przepisy, są łatwe i odpowiednie dla początkujących.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial