Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Zrozumieć Montessori Czyli Montessori O Wychowaniu Dziecka

Kup Taniej - Promocja

Additional Info

 • Autor: Małgorzata Miksza
 • Gatunek: Pedagogika i Metodyka
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 130
 • Rok Wydania: 2018
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 176x250 mm
 • ISBN: 9788380955523
 • Wydawca: Impuls
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Kraków
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 3 votes

Polecam:


Podziel się!

Zrozumieć Montessori Czyli Montessori O Wychowaniu Dziecka | Autor: Małgorzata Miksza

Wybierz opinię:

Tam, Gdzie Matka Mówi Dobranoc

Ogólna koncepcja 

Ogólna koncepcja wychowania dzieci Marii Montessori wzbudza wśród pedagogów zwykle pozytywne odczucia. Większość zdecydowanie opowiada się za stosowaniem proponowanego przez nią sposobu wychowywania dzieci, ale są i tacy, którzy nie do końca się zgadzają ze wszystkimi postulatami... Wydaje się jednak intuicyjnie, iż nauka jaka płynie z ogólnej myśli Montessori, dociera w wiele miejsc na świecie i daje pozytywne efekty. Ma ona wśród wielu osób ogromne poparcie. Korzystają z niej rzesze nauczycieli, rodziców oraz osób pracujących z dziećmi. Jedno jest pewne,  odpowiednio zrozumiana i zinterpretowana, może wnieść wiele dobrego do życia zarówno dzieci jak i rodziców.

 

System edukacyjny

Książka "Zrozumieć Montessori. Czyli Maria Montessori o wychowaniu dziecka" autorstwa Małgorzaty Miksza wydana została przez Oficynę Wydawniczą Impuls. Jest to przede wszystkim propozycja dla tych, którzy interesują się samą Marią Montessori i jej pomysłem na wychowanie i wspieranie rozwoju dziecka. Książka ta, to zbiór informacji, w jaki sposób ta włoska lekarka, kobieta która poświęciła swoje życie dla nauki ale przede wszystkim dla dobra dzieci, dochodziła do swoich tez. Autorka książki Małgorzata Miksza w sposób bardzo jasny wykłada w publikacji Oficyny Wydawniczej Impuls podstawy myśli znanej lekarki i robi to dosyć szczegółowo. Książka prezentuje nie tylko ogólną myśl Montessori, ale także podaje przykłady i odnosi się do źródeł, dzięki czemu może stać się dla wielu wprowadzeniem do jej pedagogiki. Choć Montessori nie miała zamiaru stwarzać systemu, to jednak dziś zdecydowanie pedagogika montesoriańska jest praktykowana. Odrzuca ona podręczniki i twarde zasady, skupia się raczej na naturalnych potrzebach dziecka i bazuje na samodzielnym działaniu, tworzeniu. Przede wszystkim podstawą pedagogiki jest wiara w dziecko, któremu wystarczy tylko pomóc w rozwoju i w realizacji potencjału, jaki już posiada. Trzeba umieć jednak pomagać a nie przeszkadzać! Stąd też autorka często mówi o mądrej roli nauczyciela, który pomaga umiejętnie. Częste przykłady i przejrzyste tezy związane z pedagogiką Montessori są przez Małgorzatę Mikszę odpowiednio  zinterpretowane oraz wyjaśnione.

 

Holistyczne spojrzenie

Holistyczne spojrzenie na dziecko Marii Montessori, to jedno z ważnych założeń. Dzięki właśnie takiemu wstępnemu podejściu Maria Montessori była w stanie ostatecznie zbudować system teorii pedagogicznej. Małgorzata Miksza z perspektywy czasu szczegółowo go opisuje i pokazuje kolejne etapy budowy tegoż systemu. Choć sama Montessori (jak wspomniałam) od początku nie miała na myśli worzenie systemu edukacyjnego, to jednak jej praca była na tyle spójna i ciekawa, iż zaczęły nawet powstawać szkoły, których system opierał się na podejściu lekarki. Całość pracy natomiast zaowocowała ciekawym, bardzo głębokim zrozumieniem potrzeb dziecka.

 

Ważne w książce

Autorka książki "Zrozumieć Montessori. Czyli Maria Montessori o wychowaniu dziecka" w ostatnim rozdziale skupia się także na potrzebach, jakie ma szkoła proponująca system edukacyjny Marii Montessori. Jak powinna być prowadzona, na czym powinna się skupiać. Wsparcie rozwoju dziecka, uwalnianie jego potencjału, ma się odbywać przy nauczycielu, który nie zmusza a wspomaga. Małgorzata Miksza z pewnością bardzo jasno przedstawiła potrzeby dziecka według Marii Montessori, książka jest więc (odnosząc się do słów samej Montessori "Pomóż mi, abym mógł samemu pomóc") kluczem do tego, aby zrozumieć jak wspomagać rozwój dziecka.

 

Autorka zaopatrzyła książkę także w "Biogram życia i działalności Marii Montessori" ale również (o czym wspomniałam) w "Literaturę dotyczącą pedagogiki Marii Montessori dostępną w języku polskim", na uwagę zasługują również aneksy dotyczące scenek oraz myśli Marii Montessori. Lektura Małgorzaty Mikszy z pewnością zasługuje na uwagę  tych, którzy zgłębiają jej system i korzystają z proponowanych przez lekarkę elementów.

 

Polecam.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial