Okładka wydania

Na Niebie I Ziemi Największe Tajemnice Wszechświata Objaśniają Czołowi Polscy Naukowcy

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Marek Oramus
 • Gatunek: Popularnonaukowe
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 432
 • Rok Wydania: 2018
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 145x225 mm
 • ISBN: 9788395019371
 • Wydawca: Fronda
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  4/6

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Na Niebie I Ziemi Największe Tajemnice Wszechświata Objaśniają Czołowi Polscy Naukowcy | Autor: Marek Oramus

Wybierz opinię:

Sagittarius

Jako mali ludzie, istoty żyjące na błękitnej planecie od wieków staramy się zrozumieć otaczający nas świat oraz jego funkcjonowanie. Całe lata zajmuje nam odkrywanie tajemnic zarówno zamieszkiwanej przez nas Ziemi jak i całego kosmosu. Choć dowiedzieliśmy się już bardzo wiele, to okazuje się, że jeszcze więcej wciąż pozostaje do poznania. Nic dziwnego, że tak bardzo fascynuje nas wszechświat, który cały czas jest zagadką. Naukowcy, fizycy, chemicy i całe grona współpracujących ludzi starają się odkryć jak to wszystko działa i co tu robi człowiek?

 

Naukowcem nie jest każdy, ale człowiekiem już tak. Dlatego też większość z nas także pragnie zrozumieć na czym polega nasz świat. Przybliżyć mogą nam to bardziej wykształceni i skupieni na temacie specjaliści, których wypowiedzi zostały zebrane i spisane przez Marka Oramusa w jego książce ,,Na niebie i ziemi”. Możliwe, iż o samym autorze już słyszeliście, ponieważ spod jego pióra wyszło kilka powieści oraz zbiorów opowiadań. Aktualnie współpracuje z ogólnopolskim dziennikiem ,,Rzeczpospolita”. Powracając do książki warto zwrócić uwagę na tytuł, który nawiązuje do dzieła samego Shakespeare’a - ,,Hamlet”. Jest bowiem fragmentem z powszechnie znanego cytatu ,,Są rzeczy na niebie i na ziemi, o których się filozofom nie śniło”. Nie omieszkam nie wspomnieć o jeszcze jednym humanistycznym elemencie, który możemy dostrzec już na okładce książki. Mianowicie przedstawia ona dwie dłonie w skafandrach astronautów ułożone w ten sposób, iż dokładnie odzwierciedlają słynny fragment fresku Michała Anioła - ,,Stworzenie Adama”. Tymczasem po otwarciu książki Oramus wykłada przed nami zbiór wywiadów podzielonych na dwie duże sekcje – jedną ,,na niebie” i drugą ,,na ziemi”. Autor zamieszcza rozmowy przeprowadzone na przestrzeni lat z różnymi czołowymi polskimi naukowcami, którzy wyjaśniają poszczególne zagadnienia. Już na samym oczątku Oramus podkreśla, iż niektóre z nich mogły ulec zmianie, ponieważ przed opublikowaniem ich, musiał uzyskać zgodę i niekiedy korektę naukowców.

 

Postaci, z którymi przeprowadzane były rozmowy są indywidualnie eksponowane. Dla każdego naukowca została wydzielona strona, na której mamy możliwość dowiedzenia się co nieco o danej osobie. Zatem przed przystąpieniem do konkretnego tematu zostajemy poprzez zdjęcie i krótką notkę biograficzną upewnieni, że mamy do czynienia z profesjonalistami doskonale znającymi fach. Jeśli chodzi o poruszane tematy, to zainteresowana tajemnicami wszechświata osoba z pewnością nie będzie zawiedziona. Dostajemy relacje z rozmów dotyczących zagadnień takich jak drgawki czasoprzestrzeni, odkrywanie planet, problemy, teorie i dociekania naukowców – ,,na niebie”. Tymczasem ,,na ziemi” nie brakuje rozważań na temat fizyki kwantowej, otaczającej nas zewsząd matematyki, ale także abstrakcji. Jak widać rozpiętość zagadnień jest dosyć spora. Naukowcy wypowiadają się używając języka sobie adekwatnego przez co czasem tekst może być niezrozumiały, zwłaszcza dla osób nie zaznajomionych choćby z fizyką. Co prawda sytuację może ratować zamieszczony na końcu słowniczek trudniejszych pojęć, lecz trzeba przyznać, że i tak nie jest to lekka książka.

 

Pozycja Oramusa jest fascynująca i ujawnia tajemnice skrywane we wszechświecie co już utwierdza, że nie jest to lektura na leniwe, letnie popołudnie. A jeśli wówczas macie zamiar ją czytać to z pełną koncentracją i otwartym umysłem. Na pewno przeczytawszy ją nie będziecie zawiedzeni. Dowiecie się co nieco o wszechświecie, życiu i jego zakrętach, na które wpada ludzkość, ,,ale trud życia jest jednocześnie jego smakiem”.

Uleczkaa38

Pytania i odpowiedzi... - to one stanowią sens, kwintesencję i siłę nauki, bez której to nieustannego postępu nie moglibyśmy się rozwijać, jako ludzkość. Wiedzieć, to móc zrozumieć, pojąć i poznać prawa naszej rzeczywistości, codzienności i życia, które to wciąż kryje przed nam tak wiele tajemnic i sekretów. Z pewnością część z nich będzie danym nam odkryć za sprawą lektury intrygującej książki Marka Oramusa pt. "Na niebie i ziemi. Największe tajemnice wszechświata objaśniają czołowi polscy naukowcy"!

 

Jak nietrudno się domyślić po tytule tej pozycji, oferuje nam ona sobą spotkanie z grupą wybitnych polskich naukowców najrozmaitszych dziedzin, którzy to  w formie swoistego wywiadu, udzielają odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Marek Oramus docieka tu w naszym imieniu tajemnic kosmosu, wszechświata, istnienia obcych cywilizacji, czy też szans na ekspansję dalekich galaktyk..., jak i też zagadek naszego ziemskiego życia - czyli m.in. genetyki, klonowania, zagrożeń mikrobiologicznych, czy też chociażby zagadnień religii, głodu, czekającej nas przyszłości... To trudne pytania i niełatwe odpowiedzi, ale za to wielce fascynujące...

 

Niniejsza książka stanowi sobą coś na wzór encyklopedii, która za sprawą zawartej tu wiedzy, tez i teorii, zaspokaja nasz głód wiedzy. Różnica polega jednak na tym, iż czyni to ona w sposób barwny, interesujący, podparty rozmowami "na żywo", jakie to przeprowadza autor z wybitnymi umysłami naszej myśli naukowej. I trzeba obiektywnie przyznać, że te specyficzne wywiady jawią się tu bardzo intrygująco, rzeczowo, a przy tym  - wbrew moim początkowym obawom, także i przystępnie dla zwyczajnego czytelnika!

 

Aleksander Wolszczan, Marek Demiański, Piotr Wolański, Waleria Hryniewicz, Andrzej Drzewiński, Włodzimierz Godlewski... - to tylko kilku w wielu znakomitości nauki, jakich to wypowiedzi możemy tutaj poznać. Wypowiedzi o obowiązującym stanie wiedzy, przewidywaniach i przypuszczeniach, a po części też i marzeniach o tym, jak może wyglądać nasza przyszłość, ale też i obawach wobec kierunku, w jakim podążamy. Oczywiście, podstawę tworzy nauka, wiedza i fakty, ale także i teorie oraz tezy odgrywają ważą rolę w tych rozmowach, które często mówią nam więcej o naszym świecie, aniżeli dziesiątki naukowych podręczników. 

 

Każdy pasjonat wiedzy odnajdzie tu z pewnością coś wyjątkowego i szczególnie go intrygującego - czy to w pierwszej części, poświęconej niebu i kosmosowi, czy też w drugiej - ukierunkowanej na nasze przyziemne, ludzkie sprawy. Dla jednych będą to zagadnienia związane chociażby z tajemnicą czarnych dziur, istnieniem życia w kosmosie, czy też choćby zagrożeniem ze strony asteroid... Innych czytelników urzekną sprawy bardziej przyziemne, ot np. wymieranie różnorodnych gatunków na naszej planecie, rola matematyki w rozwoju ludzkości, bądź też coraz większe znaczeniu atomu w naszej codzienności, jak i zagrożenia z tym związane. Moją osobę w największym stopniu zaintrygowała kwestia genetyki i klonowania człowieka, a dokładniej związane z tym skomplikowane dylematy natury moralno-prawnej...

 

Na duże słowa uznania zasługuje także sam koncept tej książki, czyli zestaw kilkunastu wywiadów z naukowcami, którzy odpowiadają na pytania autora. To bardzo dobre rozwiązanie, które z jednej strony dotyka tego co najważniejsze i najistotniejsze, a z drugiej nie pozwala zanadto "rozgadać" się głównym bohaterem tej narracji, którzy z pewnością mogli by omawiać dane zagadnienie przez wiele godzin. Dzięki temu też lektura tej książki nie jest nużąca, a samo z nią nasze spotkanie upływa w błyskawicznym tempie. Wydaje się być to szczególnie ważnym w kontekście charakteru tej publikacji, która z natury dotyka często rzeczy skomplikowanych, a tym samym wymagających od nas dużej uwagi i skupienia.

 

"Na niebie i ziemi. Największe tajemnice wszechświata objaśniają czołowi polscy naukowcy" to książka, której to poznanie polecam przede wszystkim tym czytelnikom, których ciekawi nasz świat i to, co poza nim. Znajdą tu oni wiele intrygujących odpowiedzi na ważne pytania, które to nurtowały, nurtują i zapewnie długo jeszcze nurtować nasz wszystkich będą. Naturalnie - książka ta nie jest rozwiązaniem wszelkich wątpliwości..., ale z pewnością po jej poznaniu, będzie ich znacznie mniej. Polecam - naprawdę warto!

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

 • Stwórz Konto
 • Zobacz Mini Tutorial