Okładka wydania

Natura Czasu I Przestrzeni

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Natura Czasu I Przestrzeni | Autor: Stephen HawkingRoger Penrose

Wybierz opinię:

Pani M

Mieliście kiedyś tak, że po przeczytaniu książki doszliście do wniosku, że właściwie to nie zrozumieliście nic poza nazwiskiem autora i opcjonalnie tytułem publikacji, którą właśnie przeczytaliście? Bo ja właśnie coś takiego przeżyłam i przyznaję się do tego bez bicia. Nie zrozumiałam kompletnie nic z tego, o czym czytałam.

 

„Einstein powiedział, że wiecznie niezrozumiałe w przyrodzie jest to, że można ją zrozumieć. Ale czy miał rację? Czy kwantową teorię pól i ogólną teorię względności Einsteina, dwie najbardziej ścisłe i popularne teorie w całej fizyce, można połączyć w jedną kwantową teorię grawitacji? Czy można połączyć kwant i kosmos?

 

W książce Natura czasu i przestrzeni dwaj najbardziej znani fizycy na świecie – Stephen Hawking i Roger Penrose – debatują nad tymi pytaniami. Autorzy omawiają szereg kluczowych zagadnień, w tym przestrzenną geometrię wszechświata, inflację kosmiczną, cykliczne teorie kosmosu oraz paradoksy utraty informacji w czarnych dziurach. Mimo niezwykłych osiągnięć fizyki, Hawking i Penrose podkreślają, że naukowcy wciąż mają sporo do zrobienia w poszukiwaniu kwantowej teorii grawitacji”. Tyle można wyczytać na okładce. Pojęcia, o których mowa, nie były mi obce, miałam już do czynienia z książkami Hawkinga, bardzo dobrze mi wchodziły, więc pomyślałam, że i z tą publikacją postanowię się zmierzyć. Skoro poprzednie zrozumiałam, to dlaczego nie?

 

Czytając przedmowę, myślałam sobie, że to będzie wymagająca lektura, ale do przejścia. Po przeczytaniu paru zdań z pierwszego rozdziału zderzyłam się ze ścianą, której za nic nie umiałam przejść. Z wykształcenia i natury jestem humanistką, lecz nie miałam większych problemów z przedmiotami ścisłymi. Interesowałam się nimi, nawet na studiach miałam fizykę. Jednakże to nie wystarczyło, by zrozumieć słowa autorów. Tym razem potrzebna jest akademicka matematyczna wiedza. Bez niej czytelnik padnie już po przeczytaniu paru zdań.

 

Kiedy przeglądałam książkę jeszcze przed rozpoczęciem lektury, rzuciły mi się w oczy wzory, których nigdy wcześniej nie widziałam. Pracuję jednak w miejscu, gdzie z przeróżnymi wzorami mam do czynienia i jestem w stanie rozłożyć je na czynniki pierwsze, więc doszłam do wniosku, że i z tymi dam radę. Nie dałam. To mnie po prostu przerosło i gdybyście kazali mi streścić to, o czym mówili autorzy, puściłabym wam świerszcze albo zaczęłabym uciekać w podskokach, bo nie umiem tego zrobić. Nie mam odpowiedniej wiedzy, by zrozumieć tę publikację.

 

Na okładce jest wyimek z „New Scientist”, w którym John Barrow pisze, że „Natura czasu i przestrzeni zawiera przystępne wyjaśnienie dwóch podejść do wielu największych nierozwiązanych problemów grawitacji i kosmologii”. Przystępne, ale dla osób, które mają wiedzę akademicką z zakresu matematyki i są lotne w fizyce. Bez tego ani rusz. Czytelnicy muszą mieć to na uwadze, bo w przeciwnym razie nic nie zrozumieją z czytanej książki.

 

Nie powiem, że ta publikacja jest zła, bo ja jej nie zrozumiałam. Po prostu nie mam odpowiedniej ku temu wiedzy i tyle. Podejrzewam, że gdyby na moim miejscu był jakiś fizyk czy matematyk, ten tekst wyglądałby zupełnie inaczej. Ze swojej strony mogę powiedzieć tyle, że to publikacja naukowa, nie popularnonaukowa, jak niektórzy próbują nas do tego przekonać. Nie można tej książki bez odpowiedniego zaplecza naukowego traktować jako ciekawostki. To raczej publikacja dla fizyków i matematyków.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto
  • Zobacz Mini Tutorial