Jod Nowo Odkryte Zastosowanie W Terapiach Chorób Cywilizacyjnych

Autor: Kyra KauffmannSascha Kauffmann

Okładka wydania

Jod Nowo Odkryte Zastosowanie W Terapiach Chorób Cywilizacyjnych


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Literanka

Nie trzeba być wielkim znawcą medycyny, ani zagorzałym fanatykiem zdrowego odżywiania, aby wiedzieć, że wszelkie niedobory składników odżywczych w naszej diecie powodują, że nasze organizmy nie funkcjonują prawidłowo. Naukowcy co rusz ogłaszają nowe wyniki badań, z których wynika, że remedium na wiele współczesnych schorzeń jest prawidłowa dieta, bogata w makro- i mikroelementy. Jednym z nich jest jod, którego znaczenie dotychczas nie było należycie doceniane. Wszyscy wiemy, że dobrze jest jechać od czasu do czasu nad morze, żeby nawdychać się jodu, wszyscy bez większej refleksji i świadomości używamy w kuchni soli jodowanej, bo dawno już stwierdzono, że spożywamy tego pierwiastka zdecydowanie za mało. Stąd narodził się pomysł, aby dodawać go do produktu, który pojawia się w naszej codziennej diecie. Aby poznać wszystkie właściwości jodu sięgnęłam po książkę Kyry i Sachy Kauffmannów pod tytułem „Jod. Nowo odkryte zastosowanie w terapiach chorób cywilizacyjnych”.
Jod od zawsze był łączony z funkcjonowaniem tarczycy, jednak pełni on wiele ważnych funkcji w całym ludzkim organizmie. Przede wszystkim wpływa na prawidłowe działanie układu nerwowego, jest istotnym antyoksydantem, pomaga utrzymać mocne włosy, a jego niedobór ma znaczenie przy pojawianiu się stanów lękowych i depresyjnych, może powodować trudności w zapamiętywaniu i uczeniu się. Jest niezwykle ważny dla kobiet w ciąży, gdyż jego prawidłowy poziom w organizmie przyszłej mamy ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka.

 

Najnowsze badania dowodzą również, że jod może zapobiegać nowotworom piersi i prostaty, wielu chorobom kobiecym, a dodatkowo ma znaczenie przy niepłodności. Ponadto łagodzi objawy menopauzy, a więc tak naprawdę wszystkie kobiety powinny zwrócić uwagę na odpowiedni poziom tego pierwiastka. Przede wszystkim jest on jednak istotny dla osób cierpiących na chorobę Hashimoto, która przecież niesie ze sobą objawy nie tylko fizyczne, ale i psychiczne, a więc osłabienie, zmęczenie, zaburzenia pamięci i ogólne złe samopoczucie. Aż trudno uwierzyć, że takie symptomy mogą wynikać z zaburzeń w gospodarce hormonalnej, będącej następstwem niedoboru jodu.

 

Pierwiastek ten występuje we wszelkich owocach morza – rybach, algach, ale także w roślinach pochodzących z upraw położonych blisko morza. Jednak w naszej codziennej diecie występuje go bardzo mało, dlatego zdecydowano o wdrożeniu programu suplementacji poprzez jodowanie soli. Pierwiastek ten w tej jest dobrze przyswajalny.

 

Książka „Jod. Nowo odkryte zastosowanie w terapiach chorób cywilizacyjnych” to kompendium wiedzy o zaletach, właściwościach i źródłach pozyskiwania tego mikroelementu. Dowiemy się z niej o chemicznych i fizycznych cechach pierwiastka, poznamy zagrożenia dla naszego zdrowia związane z jego niedoborem, zalecane dawki, jakie powinniśmy przyjmować, sposoby oceny zawartości jodu w naszym organizmie, źródła pozyskiwania z pożywienia. Kolejne rozdziały dotyczą nowych terapii jodem, jego znaczenia dla prawidłowego funkcjonowania tarczycy, konieczności jego przyjmowania przez kobiety w ciąży oraz te obarczone ryzykiem nowotworu piersi. Ostatnia część mówi o innych niesamowitych właściwościach pierwiastka.

 

Książkę czyta się łatwo i z przyjemnością. Ma dość przyjemną szatę graficzną, wzbogaconą tabelkami, wykresami, ilustracjami i ramkami, w których zawarto istotniejsze informacje. Każdy rozdział zakończony jest krótkim podsumowaniem, dzięki któremu szybko przypomnimy sobie, czego dotyczył. Wartością dodaną są liczne wywiady z lekarzami i badaczami, którzy we własnej praktyce doświadczyli zbawiennego działania jodu, więc zachęcają do bardziej świadomego przyjmowania tego pierwiastka na co dzień. Warto zapoznać się z ich uwagami, przy czym będą one istotne nie tylko dla tych, którzy borykają się z problemami z tarczycą. Przecież nie od dziś wiadomo, że lepiej zapobiegać, niż leczyć.

Bnioff

Bohater niniejszej publikacji, czyli pierwiastek zwany jodem został odkryty w 1811 roku, w czasie, gdy Napoleon prowadził wojnę z Rosją i pilnie potrzebował amunicji dla swojej kampanii zbrojnej. Niejako więc przy okazji produkcji nowej mieszanki wybuchowej udało się uzyskać coś, co przez znanego chemika Josepha Gay-Lussaca, zostało zidentyfikowane jako nowy pierwiastek, który nazwał „jod”. Nazwa ta pochodzi o greckiego słowa „iodes”, co oznacza ni mniej, ni więcej, tylko „fiolet”. Od czasu odkrycia, jod wciąż stanowi przedmiot badań, a jego działanie wciąż zaskakuje nowymi właściwościami.

 

Najnowsze badania naukowe na temat jodu wskazują, że jego niedobór jest przyczyną wielu dolegliwości – nie tylko niedoczynności tarczycy czy choroby Hashimoto, z czym zazwyczaj był jod łączony. Okazuje się jednak, że spełniać on może wiele różnorodnych funkcji w organizmie człowieka.

 

Kyra i Sascha Kauffmann to para specjalistów w dziedzinie medycyny naturalniej, która postanowiła przelać na papier doświadczenia kilku lat, podczas których prowadzili intensywne badania nad jodem, a także zasięgali opinii międzynarodowych ekspertów. Doszli między innymi do wniosku, że praktycznie wszystkie komórki ciała potrzebują jodu – a zwłaszcza nasz mózg, gruczoły piersiowe czy jajniki. To zaskakujące, ale najnowsze odkrycia badaczy wskazują, że minerał ten ma związek z występowaniem raka piersi. Autorzy tej książki prezentują więcej zaskakujących faktów na temat roli tego pierwiastka w zapobieganiu i leczeniu wielu chorób. Zbadali oni wątek od podstaw, obalając fałszywe twierdzenia na temat jodu, zestawiając ze sobą stare i nowe badania nad tym pierwiastkiem.

 

Autorzy pragną, aby wiedza o zagrożeniu, jakie niesie ze sobą niedobór jodu, stała się powszechnie znana. Problem ten jest bowiem tak samo groźny, jak zbyt niski poziom witaminy D. Zaskakujący jest fakt, że według WHO to właśnie niedobór jodu jest najczęstszą przyczyną uszkodzeń mózgu na całym świecie. Należy również przyjrzeć się jodowi w kontekście choroby Hashimoto, którą tradycyjnie leczy się hormonami tarczycy. W tej książce badacze udowadniają, że konieczność stosowania terapii hormonalnej znika, kiedy poziom jodu w organizmie jest zrównoważony. Autorzy nie tylko tłumaczą, dlaczego jest on zdrowy, ale również uczą, jak go suplementować.

 

W słowie wstępnym do niniejszej publikacji pojawia się ciekawe podsumowanie uznanego ekotrofologa, czyli specjalisty w dziedzinie żywienia człowieka produktami uzyskanymi z roślin i zwierząt: „Cieszę się, że oboje przelali na papier swoją obszerną i ugruntowaną wiedzę na temat jodu w zrozumiały dla każdego sposób. Najlepiej jeśli od razu zakupisz dwa egzemplarze tej książki, jedną dla siebie i rodziny, drugą dla Twojego lekarza i terapeuty. Mogę się założyć, że nawet on nie jest (jeszcze) na bieżąco z nowinkami na temat jodu.”

 

Ten podręcznik na temat jodu jest oparty na badaniach naukowych, a zarazem faktycznie jest szalenie łatwy w odbiorze. Autorzy tłumaczą, z czego wynika wzrost zachorowalności na przypadłości takie, jak rak piersi, niedoczynność tarczycy czy inne choroby autoimmunologiczne. Opisują historię jodu i dzielą się cennymi wskazówkami z własnej praktyki lekarskiej. Dzięki temu czytelnik (pacjent?) znajdzie w tej pracy mnóstwo praktycznych porad i wskazówek. Dowie się, jak zmierzyć wartość jodu i jak zacząć dostarczać go sobie w pożywieniu, czyli jak odpowiednio dopasować dietę. W tej książce znaleźć też można również test do samodzielnego wykonania, dzięki któremu możliwe jest zbadanie swojego poziomu jodu, aby dowiedzieć się, jakiej dawki tego pierwiastka się potrzebuje.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!