Okładka wydania

Arktyczny Brzask

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Arktyczny Brzask | Autor: Jakub Pawełek

Wybierz opinię:

TomG

Kilkakrotnie w ciągu ostatnich lat zdarzyło mi się czytać książki wydane przez War Book, wydawnictwo promujące literaturę skierowaną do raczej określonego grona odbiorców, czyli do czytelników z zamiłowaniem śledzących historie sensacyjne, a właściwie to militarne. Każda z tych książek trzymała dość dobry poziom, muszę przyznać, więc z doświadczenia zakładam teraz, iż powieści sygnowane logo War Book mniej lub bardziej mi się spodobają.

 

Ostatnio w moje ręce wpadła powieść Jakuba Pawełka, zatytułowana Arktyczny brzask. Twórczość tego autora była mi dotąd nieznana, ale szybki research w sieci pozwolił mi stwierdzić, iż jest to autor mający już na swoim wydawniczym koncie kilka powieści. Wszystkie można zaklasyfikować mniej lub bardziej właściwie jako militarny thriller, wszystkie też zostały wydane przez War Book. Jak przy okazji się dowiedziałem, Arktyczny brzask jest piątym już tomem serii zatytułowanej Przymierze, której poprzednich tomów niestety nie czytałem. Ale nic to, pomyślałem sobie, przeczytam po prostu tom piąty.

 

Nie była to decyzja nietrafiona, gdyż przyjemności z lektury nie psuje brak znajomości wydarzeń opisywanych w poprzednich tomach Przymierza. Oczywiście znacznie lepiej byłoby czytać całą serię od samego jej początku, lecz – jak widać – poszczególne jej tomy zostały napisane w taki sposób, że traktowane wybiórczo również spełniają swoją rolę, czyli potrafią zaciekawić i wciągnąć czytelnika.

 

W Arktycznym brzasku autor rozwija historię konfliktu zbrojnego Stanów Zjednoczonych z Rosją, mocarstw rywalizujących ze sobą już od dziesiątek lat. Każdy z nas spotkał się z tematyką Zimnej wojny czy to w literaturze, czy filmie, więc nie będzie to raczej dla nikogo temat nowy. Mimo wszystko jednak Jakub Pawełek dodał do tego wyeksploatowanego już dość mocno tematu sporo własnej pomysłowości, przez co czytelnik otrzymał efekt całkiem przyzwoity. Bo trzeba wiedzieć, że pomiędzy mocarstwami wyrasta trzecia siła, z którą zdecydowanie trzeba się liczyć. Harmonia, jedna z największych i najpotężniejszych korporacji świata, wchodzi do gry o najwyższą stawkę. Natomiast Przymierze, sojusz, przeżywa kryzys, gdy interesy zaangażowanych stron stają się coraz bardziej rozbieżne. Będąca fundamentem Przymierza Rosja zaczyna chwiać się w posadach, a Syberia staje się zdewastowaną, jałową pustynią, zniszczoną przez wycofujących się Chińczyków. Gra jednak zaczyna się teraz toczyć o inną stawkę, a mianowicie o Północ, mroźną krainę nietkniętą jak dotąd ludzką ręką.

 

Arktyczny brzask jest książką pełną żywej akcji osadzonej w niezbyt odległej przyszłości, zawierającą dość ciekawych bohaterów i sprawnie przedstawione tło polityczne całego konfliktu. Przyznam szczerze, że nie do końca gustuję w literaturze militarnej, jednak książka Jakuba Pawełka okazała się dość dobra, by przyciągnąć moją uwagę, gdyż fabularnie przedstawia się intrygująco. Co więcej, Arktyczny brzask wzbudził we mnie apetyt na lekturę poprzednich części serii, które – mam nadzieję – uda mi się przeczytać. Nie wszystko w tej książce przypadło mi co prawda do gustu, gdyż dialogi wypadają czasem dość sztywno, podobnie zresztą jak niektóre postaci, ale ogólnie rzecz biorąc fabularnie Arktyczny brzask prezentuje się ciekawie. Powieść na pewno spodoba się zwolennikom serii, którzy mają już za sobą lekturę jej czterech poprzednich tomów, więc sięgajcie bez jakichkolwiek obaw po Arktyczny brzask. Nie wiem co prawda, jak prezentowały się poprzedniczki najnowszej części Przymierza, ale jeśli trzymały poziom tomu piątego, to zdecydowanie będzie warto przeczytać je wszystkie.

Drumslove

Jakub Pawełek to zdecydowanie jeden z najlepszych pisarzy wydawnictwa Warbook. Jego cykl ,,Przymierze” w krótkim czasie zdobył sobą rzeszę wiernych czytelników. Ludzie z przyjemnością przyglądali się światu stającego w ogniu, a pisarz z jeszcze większym zapałem bombardował kolejne miasta. W przeciągu czterech lat seria dorobiła się aż pięciu tomów.

 

Jak na ich tle wygląda ,,Arktyczny Brzask”? Zapraszam do przeczytania recenzji. Przymierze, sojusz powstały w wyniku chińskiego ataku na Rosję, zaczyna przeżywać kryzys. A interesy krajów – które do tej pory miały przyjazne stosunki – dążą do starcia. W polskim rządzie zaczynają pojawiać się wątpliwości, czy kilka lat temu podjęto słuszną decyzję.

 

W Rosji zaczyna panować kryzys. Kolos o glinianych nogach może w końcu paść. Wycofujący się Chińczycy robią z Syberii jałową – niedającą się do życia – pustynię. Jedyną nadzieją na przetrwanie i stabilizację jest północ. Jednak jak to zwykle bywa – nie tylko Rosja jest zainteresowana Arktyką.

 

Na każdej wojnie, ktoś zarabia. Podczas gdy wielkie państwa państwa walczą ze sobą, niespodziewanie w cieniu wojny rodzi się trzecia siła. Harmonia, jedna z największych i najsilniejszych korporacji na świecie, właśnei wchodzi do gry.  Komu i o co tak naprawdę chodzi w tej wojnie i kto w niej wygra? Który sztab generalski okaże się sprytniejszy i poprawadzi swoich ludzi do zwycięstwa? Cykl ,,przymierze” należy do jednego z moich ulubionych cyklów książkowych. Jakub Pawełek wykazuje się niezwykłą kreatownością i widzą na temat geopolityki. Jego książki zawierają nie tylko realne scenariusze wojen, ale też napisane są w przystępny dla czytelnika sposób.

 

Oś fabularna oparta jest na cichej inwazji Rosji na Arktykę w celu poszukania alternatywnych złóż kopalnianych. Decyzja Putina rodzi za sobą pewne konsekwencje – Polska i inne kraje europy są oburzone. A Stany Zjednoczone nie mają zamiaru stać z założonymi rękoma i przyglądać się sytuacji z bezpiecznych foteli w Pentagonie. Tym sposobem świat po raz kolejny staje na krawędzi wojny. Wątek drugoplanowy dotyczy Haromonii, której wywiad zalał cały świat. Jakie znaczenie będzie mieć dla Rosji i USA? Tego dowiecie się w trakcie czytania tej o to książki. Całość potęguje niepokoje społeczne odzywające się w europie oraz nagłe uderzenie Islamskich terrorystów.

 

Autor sprawnie przechodzi pomiędzy salonami politycznymi. Decyzje podejmowane przez jego bohaterów mogłyby mieć swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Władcy państw są tak realni, że w trakcie zaczytania możemy się pogubić między realnymi wątkami, a tymi z książki. Jakub Pawełęk potrafi myśleć logicznie i jest dobrym obserwatorem, wydarzenia są spójne po części mają swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Książkę czyta się zapartym tchem pochłaniając przy tym kubek kawy.

 

Intrygi polityczne to jedno. Jednak pisarz przyzwyczaił nas do czego innego – świetnych opisów walk i tutaj autor przeszedł samego siebie. Wraz z kolejną kartką czytelnik chce więcej i więcej.
Operacje wojskowe, działanie pojedynczych grup, a także to, co się dzieje w sztabach generalskich. Autor opisuje to tak, jakby tam był. Niczym reportaż wojenny w innym świecie. Dzięki plastycznym opisom walk wszystko mogłem sobie wyobrazić i poczuć się jak jeden z bohaterów tej książki. Arktyczny chłód wręcz bije od tej powieści i możemy go poczuć na własnej skórze.

 

Jakub Pawełek pisząc tę książkę wykazał się ogromną wiedzą. Pojazdy, bronie, myśliwce, nowoczesna technologia – wszystko to ma swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Pisarz nie ucieka od tematu i nie tworzy sam ,,swoich broni” - on opisuje je takie jakimi są. Wie też jak zachowuje się silnik na mrozie czy jakie emocje mogą towarzyszyć w sztabie dowódczym.

 

Książka jest gratką i miodem na serce dla wszystkich fanów militariów. Czytałem ją z zapartym tchem i czasem tylko robiłem przerwę, by sprawdzić w internecie jak dany sprzęt wygląda. Jedyne co mi się nie podoba, to umieszczanie w książce czołowych polityków – takich jak Władimir Putin – w książce. Moim zdaniem dla uniknięcia konfliktu, powinno się zamienić pewne nazwiska.

 

Czytając cykl ,,Przymierze” widzimy jak zmieniał się warsztat pisarza. Od pierwszych książek, gdzie spójność fabularna i dynamika nie miała swojego uroku aż do powieści dorosłego pisarza, która zachwyca na każdym kroku. Śmiało mogę powiedzieć, że to najlepsza książka w dorobku pisarza.

 

Powieść polecam każdemu fanowi twórczości Jakuba Pawełka oraz wszystkim tym, którzy są pasjonatami wojskowości – na pewno znajdziecie tu coś dla siebie.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial