Młodzi Gwardziści

Autor: Walery Przyborowski

Okładka wydania

Młodzi Gwardziści


Dodatkowe informacje

 • Autor: Walery Przyborowski
 • Seria: Powieści Historyczne XVIIIw
 • Gatunek: Historyczne
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 150
 • Rok Wydania: 2017
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 130x190 mm
 • ISBN: 9788366022089
 • Wydawca: Wydawnictwo CM
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  4/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Anena

Od jakiegoś czasu zapomniany pisarz pozytywistyczny Walery Przyborowski jest przypominany dzięki współczesnym wznowieniom jego powieści kryminalnych i historycznych.

 

Przyborowski był wszechstronnym pisarzem pozytywistycznym. Z wykształcenia był nauczycielem, a z pasji pisarzem i to w dodatku dość płodnym. Spod jego pióra wyszło kilkadziesiąt dzieł o różnorodnej tematyce, w tym publikacje popularnonaukowe poświęcone polskiej historii (a zwłaszcza powstaniu styczniowemu, w którym uczestniczył), powieści historyczne, kryminalne, a nawet obyczajowe i romanse. Przyborowski miał zadatki na bardzo popularnego twórcę beletrystyki historycznej, ale niestety zaprzepaścił tę szansę z powodu umieszczania w swych utworach treści stereotypowych opartych głównie o nastroje ksenofobiczne, antyżydowskie. Jednakże czarą goryczy, która zaważyła na zepchnięcie pisarza w odmęty zapomnienia, okazały się akcenty prorosyjskie zawarte w założonym i redagowanym przez niego czasopiśmie ,,Chwila”, w których pochlebnie odnosił się do powstania przyjaźni polsko-rosyjskiej widzianego jako sojusz bratnich narodów.

 

,,Młodzi gwardziści” to powieść skierowana do młodzieży, w której widocznych jest wiele elementów i cech charakterystycznych dla prozy Przyborowskiego. Bohaterami są nastoletni Tomek i Wiertelewicz, którzy są zapalonymi młodzieńcami pragnącymi wykazać się patriotyzmem. Nie dziwi zatem, że gdy słyszą o zbliżającym się ataku Prusaków na Warszawę, chłopcy zaciągają się do straży. Ich opiekunek zostaje lokalny ksiądz, który dostrzega w nich prawdziwego ducha patriotyzmu. Wkrótce Wiertelewicz wpada na trop szpiegów, którym prawdopodobnie przewodniczy Żyd Wolf. Wraz z Tomkiem i księdzem postanawiają zbadać sprawę. Niestety zapaleni, ale i bardzo nieostrożni chłopcy szybko wpadają w tarapaty. Tymczasem wróg czai się do ataku. Czy bohaterskim młodym patriotom uda się powstrzymać atak i zasłużyć się ojczyźnie?

 

Powieść oparta jest na historycznym epizodzie: oblężeniu Warszawy przez Prusaków w roku 1794, więc zakończenie jest dość łatwe do przewidzenia. Jednakże Przyborowski skupił uwagę odbiorcy na zwykle dość zabawnych perypetiach Tomka i Wiertelewicza, którzy zapaleni młodzieńczością chcą jak najszybciej przysłużyć się ojczyźnie. Oprócz dość dobrze odwzorowanego kolorytu epoki, uzyskanego głównie dzięki opisom miejsc, strojów i warszawską gwarą, warto zwrócić uwagę na aspekt związany ze stylem pisarskim oraz powtarzalnymi schematami znanymi z innych utworów tego autora.

 

Podobnie jak w przypadku innych powieści historycznych Przyborowskiego, atmosferę opowieści o epizodzie z dziejów Polski pisarz budował głównie poprzez plastyczne opisy przyrody oraz zmieniających się warunków atmosferycznych, które miały być zwiastunem nadchodzących zdarzeń o charakterze sensacyjno-przygodowym. Ponownie bohaterem wielkich historycznych zdarzeń uczynił nastoletniego chłopca, który swoim sprytem i zapałem zadziwia niejednego dorosłego. Poprzez uczestnictwo w istotnym wydarzeniu młody bohater przechodzi swoistą szkołę wkraczania w dorosłość i poznaje znaczenie słowa patriotyzm. Bardzo szybko staje się pełnoprawnym obywatelem, ale i przeżywa odpowiednie dla swojego wieku przygody. W powieści nie może zabraknąć również elementów ,,niezwykłości”, które przybierają formę widma (zresztą skutecznie zdemaskowanego) oraz scenek obyczajowych zabarwionych humorem. W epizodach pojawiają się również postaci historyczne, książę Józef Poniatowski oraz Tadeusz Kościuszko, którego przejazd obserwują z zapartym tchem młodzi bohaterowie.

 

Atutami powieści są przede wszystkim krótkie rozdziały opatrzone podtytułami w formie streszczeń oraz interesująca fabuła pełna zabawnych scen oraz wydarzeń o zabarwieniu przygodowym. Z bohaterami można bardzo szybko się zżyć i z uwagą śledzić ich losy. Równie interesujące są postaci epizodyczne, z których każda wprowadza ożywczą świeżość.

 

,,Młodych gwardzistów” mogę polecić zwłaszcza miłośnikom dawnych powieści historycznych, ponieważ współczesnemu czytelnikowi proza Przyborowskiego może nieco ,,trącić myszką”. Jednakże tę i inne powieści tego pisarza można uznać za ciekawą alternatywę dla utworów Sienkiewicza.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!