Okładka wydania

Filip, Lis I Magia Słów

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 3 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Filip, Lis I Magia Słów | Autor: Elżbieta Zubrzycka

Wybierz opinię:

Jarosław Drożdżewski

Co powiecie na książkę, która bawi i edukuje najmłodszych, a dodatkowo jeszcze niejako w bonusie, może mieć zbawienny wpływ również na samych dorosłych? Jeśli jesteście zainteresowani, to czytajcie dalej.

 

„Filip, lis i magia słów” to już czwarta z serii książek napisanych przez Elżbietę Zubrzycką, która łączy w sobie wszystkie wymienione przed chwilą elementy. Książka ze wszech miar wartościowa, a na marginesie można jeszcze zaznaczyć, że jej pierwsza część jest lekturą w drugiej klasie szkoły podstawowej. I pomysłowi temu należy głośno przyklasnąć.

 

Autorka jest doktorantką, która wykładała psychologię na Uniwersytecie Gdańskim. Ma ona na swoim koncie wiele książek, część z nich przeznaczona jest dla dorosłych, częścią odbiorców są najmłodsi. I jeśli wszystkie napisane są tak mądrze i ciekawie jak recenzowana pozycja to zdecydowanie warto zainteresować się, również resztą jej twórczości.

 

Tytułowy Filip to zajączek, który ma nietypowych (jak dla tych zwierzaków) przyjaciół pod postacią czy m.in. pieska, czy łabędzia. Zajączek ten przeżywa wraz z nimi szereg pasjonujących przygód, stając jednocześnie często przed wieloma życiowymi problemami i sytuacjami, które prędzej czy później czekają na każdego z maluchów. I tak w czwartej odsłonie serii, przyjdzie mu spotkać się twarzą w twarz ze swoim największym wrogiem, z którym nijak nie jest mu po drodze czy też z innym zającem, który nie jest jednak tak pozytywnie nastawiony do życia, jak główny bohater tej serii. Zubrzycka wrzuca więc nasze grono przyjaciół w wir zabawy, nie zapominając o rodzinnym życiu i wychowaniu.

 

To tak pokrótce o fabule skądinąd pasjonującej i pełnej przygód historii, którą prezentuje autorka. Najważniejsze w tej książce jest według mnie coś innego. Najważniejszy jest walor edukacyjny, który ze sobą ona niesie i, który absolutnie jest nie do przecenienia. Cała historia zaczyna się w momencie, gdy Filip spotyka na swojej drodze nieco zgorzkniałego zająca, który sprawia dość nieprzyjemne a na pewno mało optymistyczne wrażenie. To jest punkt wyjścia dla autorki do tego, aby opowiedzieć dzieciom, jak ważne jest pozytywne spojrzenie na świat, a rodzicom jak należy kształtować postawę swojego malucha. Posługuje się ona pewną grą, która ma być odpowiedzią na otaczający nas zewsząd smutek. Gra, którą śmiało można, wykorzystać w normalnym życiu, i która jest wręcz doskonałym narzędziem do wychowania swojej pociechy. Napisze więcej. Rzeczone nauki są tak uniwersalne i tak życiowe, że i rodzice z pewnością wyciągną z niej dużo wniosków, co może przełożyć się również na ich życie i całą rodzinę, którą tworzą. Brzmi to może górnolotnie, ale w naszym zabieganiu często zapominamy o tym, co ważne, dajemy się poddać tej pesymistycznej atmosferze i wiecznej krytyce. Książka Zubrzyckiej, mimo że przeznaczona dla najmłodszych jest takim obuchem w naszą głowę, aby się wyrwać z letargu.

 

Autorka perfekcyjnie przekazuje wartości, które należy przekazać nie tylko dzieciom, ale które należy stosować również we własnym życiu. Używa do tego narzędzi, które przykuwają uwagę, czyli ciekawą powieść przygodową, w której nie brakuje zwrotów akcji, a już z pewnością nie brakuje bardzo optymistycznej atmosfery i pozytywnego przekazu. Dużo mówi ona o tym, aby nie oceniać innych, aby wykazywać się tolerancją i przede wszystkim, by nie dać się wciągnąć w wir wyśmiewania innych. Wykłada ona te życiowe prawdy w bardzo przyswajalny i naturalny sposób, przez co nie uświadczycie tu niepotrzebnego patetzymu, a za to dostaniecie przemyślaną, rozsądną i niezwykle mądrą książkę, która powinna znaleźć się na każdym regale malucha.

 

Całości tej ogromnej warstwy merytorycznej dopełniają elementy umieszczone na końcu książeczki, w której przedstawia ona słowo do rodziców i nauczycieli, będące dla nich naprawdę cenną lekcją wychowania i postępowania w codziennym życiu. Mało tego, autorka zaprasza też rodziców i maluchy do kreatywnej zabawa, w tworzenie niewielkiego teatrzyku z przygotowanych ku temu szablonów. Wszystkie te elementy sprawiają, że to nie tylko pasjonująca lektura, ale też pełna zaangażowania i niezwykle wartościowa lekcja dla wszystkich, którzy po nią sięgną. Już naprawdę dawno nie spotkałem się z rzeczą tak wybitnie potrzebną i ciekawą dla każdego z młodych rodziców.

 

Chciałbym zwrócić też uwagę na niezwykłą i przepiękną oprawę graficzną tej książeczki. Niewielkie wydanie w twardej oprawie ozdobione zostało pięknymi, budującym nastrój ilustracjami Klary Wicenty. Przyjemnością zarówno dla rodzica, jak i dla dziecka jest oglądanie tych rysunków, więc można być spokojnym o to, że dzieci skupią swoją uwagę na tej książeczce.

 

Cóż, w tym dość krótkim tekście padło naprawdę sporo zachwytów nad tym, co stworzyła Elżbieta Zubrzycka, natomiast jak rzadko kiedy przekonany jestem, że każdy z nich jest w pełni zasłużony. Jest to bowiem niezwykle ciepła, mądra, pełna pasji i optymizmu historia, która bawiąc, jednocześnie uczy. Książka, która pozwala nam we właściwy sposób wpłynąć na to, kim będzie nasze dziecko i jak je wychowamy. Baa ta niepozorna książeczka może być też cenną sesją terapeutyczną dla rodziców, którzy się w pewnym momencie swojego życia mogli zagubić. Jeśli więc brakuje wam optymizmu, a jednocześnie chcecie, aby świat dokoła was stał się piękniejszy to, czym prędzej sięgajcie po tę książkę. Jeśli z kolei jesteście świeżo upieczonymi rodzicami lub macie pod swoimi skrzydłami dzieci w wieku ok. 4 lat to jest to pozycja obowiązkowa.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial