Okładka wydania

Dobranocki Na Gwiazdkę

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Dobranocki Na Gwiazdkę | Autor: Grażyna BąkiewiczJustyna BednarekPaweł BeręsewiczZofia BeszczyńskaManuela GretkowskaBarbara KosmowskaBeata OstrowickaZofia StaneckaMałgorzata Strękowska ZarembaAgnieszka Tyszka

Wybierz opinię:

Literanka

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami, widać to na wystawach sklepowych i na ulicach. Wszędzie pojawiły się dekoracje w czerwono-zielonych świątecznych barwach, mnóstwo gwiazdek, płatków śniegu, bałwanków, Mikołajów, bombek i choinek. Tylko pogoda nie chce się dostosować do budowanego wszędzie nastroju radosnej zimy. Sezon najbardziej rodzinnych, radosnych, ulubionych przez wszystkich (no, większość) świąt rozpoczyna się na dobre. Szczególnie dzieci są ich wielbicielami, bo to chyba najważniejsza, po urodzinach, okazja, aby obdarować nasze pociechy wymarzonymi prezentami. Nie tylko o prezenty jednak w tych świętach chodzi, co dorośli starają się tłumaczyć, przeżywać, wprowadzać w swoich rodzinach. Najważniejsze jest ciepło domowego ogniska, zrozumienie, radość bycia razem, doświadczanie cudu pojawienia się na świecie Syna Bożego.

 

W budowaniu świątecznego nastroju pomagają nam także wydawnictwa, które prześcigają się w dostarczaniu literatury dotyczącej tego tematu. Wydawnictwo „Nasza Księgarnia” dla czytelników w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym zaproponowało „Dobranocki na Gwiazdkę” – zbiór jedenastu opowiadań napisanych przez czołowych, współczesnych autorów dziecięcych. Książka została pięknie wydana na matowym, grubym papierze, z klimatycznymi ilustracjami Ewy Beniak-Haremskiej, iskrzącymi się kolorowymi gwiazdkami i bombkami, trzeszczącym na mrozie śniegiem. Jestem przekonana, że jej lektura niezwykle może uprzyjemnić naszym dzieciom czas oczekiwania na Gwiazdkę.

 

Opowiadania dotyczą różnych tematów. W pierwszym poznamy niegrzeczne dziewczynki, które wszystko robią odwrotnie, niż należy. Z tej zasady wypłynął pomysł, aby podarować prezent Świętemu Mikołajowi, bo przecież jest on tym, który zwykle rozdaje. W innym do dziecka przyjdzie niespodziewany gość i zamieszka z nim na stałe, stając się największym przyjacielem i najbardziej wartościowym prezentem. Przeczytamy też historię o porwaniu Świętego Mikołaja, jego popisowym daniu i całej aferze wynikającej z tej przezabawnej sytuacji. Poza tym dowiemy się, że nie tylko sympatyczny grubas w czerwonym ubraniu przynosi prezenty, można je dostać również od Anioła, który porusza się powozem zaprzęgniętym w karpie. Wszystkie historie mają jednak wiele cech wspólnych – mówią o magii świąt, w czasie których wszystko może się wydarzyć, spełniają się marzenia, wszyscy się do siebie uśmiechają, szukają swojego towarzystwa i nikt w ich czasie nie zostanie sam. Świąteczny nastrój powinien być udziałem wszystkich, a piękno zimowej przyrody ma w tym swój znaczący udział. W tych opowiadaniach nawet natura zdaje się wpadać w magiczny, wyciszony nastrój Bożego Narodzenia, a mroźna atmosfera wcale nie ochładza ciepłego charakteru uczuć, spotkań, relacji między ludźmi, a wręcz przeciwnie, podkreśla znaczenie bliskości, tak bardzo wszystkim nam potrzebnej.

 

Magia, spokój, bliskość, pogoda ducha, nadzieja, oczekiwanie – to pojęcia, które w pierwszej kolejności przychodzą mi na myśl po przeczytaniu dobranocek. Takich właśnie świąt oczekujemy – uroczystych, słodkich, radosnych, spędzonych w gronie rodzinnym bez niepotrzebnego stresu i pośpiechu. Książka mówi o tych wartościach, buduje nastrój tajemniczości i oczekiwania na niemożliwe i cudowne wydarzenia, które jednakże na pewno się zdarzą. Podkreśla znaczenie rodziny, która powinna w tym szczególnym czasie być razem i to jest najważniejsze, a nie pozory w postaci wysprzątanego, błyszczącego mieszkania, wyjątkowej choinki, pięknie nakrytego stołu wypełnionego smakowitymi daniami czy drogich prezentów. Nie tylko treścią, również ilustracjami, które przecież w książkach dla dzieci są niezwykle istotne. Patrząc na nie można niemal usłyszeć chrzęst śniegu pod butami, ciszę towarzyszącą spadającym płatkom, dźwięki dzwonków i wołanie Mikołaja. Warto przeczytać tę książkę razem z dziećmi, aby poczuć czar Bożego Narodzenia.

Joasiaaa

Choć święta Bożego Narodzenia już niestety za nami, to nie sposób wciąż nie odczuwać świątecznej aury, gdy za oknem zima dopiero zaczyna pokazywać swoje najpiękniejsze, najmroźniejsze oblicze. Zaspy śnieżnego puchu zalegają na ulicach, a wiatr wesoło hula w kominach. Zanurzmy się więc w świątecznej lekturze i przenieśmy się ponownie na wigilijną wieczerzę pachnącą piernikami, karpiem i zupą grzybową.

 

Wydawnictwo Nasza Księgarnia wychodzi naprzeciw najmłodszym czytelnikom proponując „Dobranocki na Gwiazdkę” – lekturę wpisującą się idealnie w długie, zimowe wieczory, które zatrzymają w czytanych na głos słowach wspomnienia minionych świąt. Recenzowany tytuł zawiera dobranockowe historie spisane ręką znanych i lubianych autorów: Zofii Staneckiej, Barbary Kosmowskiej, Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel, Pawła Beręsewicza, Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby, Justyny Bednarek, Agnieszki Tyszki, Zofii Beszczyńskiej, Beaty Ostrowickiej i Grażyny Bąkiewicz. Ich niedługie, acz sugestywne i oddziałujące na wyobraźnię młodego odbiory historie urozmaicą zarówno czas oczekiwania na święta, jak i porę poświąteczną.

 

Jedenaście zimowych opowiadań to esencja bożonarodzeniowych fluidów, które zawsze niosą z sobą radość i swoistą magię. Zawarte w książce historie dotykają tych tematów, które zwykły nurtować każdego młodego czytelnika podczas radosnego świątecznego oczekiwania. Autorzy opowieści idą jednak z duchem czasów, zawierając mocno współczesne elementy, a nawet zwracając uwagę na bolączkę XXI wieku, czyli nieustanną gonitwę i wyścig z czasem. Temat ten stanowi zresztą fabułę jednego z opowiadań, w którym święty Mikołaj oczekuje z niecierpliwością zaginionych listów od dzieci. Gdzie się podziały? Tego Wam na pewno nie zdradzę.

 

Bohaterami zimowych opowieści są nie tylko dzieci i dorośli, rozdający prezenty święty Mikołaj z aniołami, ale także zupełnie już bajkowe, mało świąteczne postacie jak elfy, smoki czy trolle. Pierwsze opowiadanie to historia dwóch dziewczynek, które wszystko robią na opak. Zamiast być ułożone, chcą być niegrzeczne. Zamiast różowych i kolorowych sukienek, noszą te w odcieniach czerni. Na jaki pomysł wpadną przyjaciółki przed świąteczna gorączką? Musicie koniecznie dowiedzieć się sami. Inna opowieść przedstawia losy Mikołaja i jego niecodziennej, smakowitej profesji, która staje się przyczyną porwania świętego. Kto uprowadził Mikołaja? Jaka zabawna i niecodzienna sytuacja z tego wyniknie? W tym miejscu mogę Wam zdradzić, iż będzie tajemniczo i na pewno bardzo wesoło.

 

Choć każde opowiadanie to zupełnie odrębna historia, to, nie da się ukryć, spinają je w jedną całość świąteczne detale: bożonarodzeniowa gorączka, wspaniałe prezenty, dorodna choinka i magiczne ozdoby, wyśmienite i cudowne zapachy, a przede wszystkim radość z obcowania z drugim człowiekiem. W końcu nikt nie chce świętować przy wigilijnym stole w pojedynkę, Boże Narodzenie to czas dla rodziny i najbliższych, czas wspólnego kolędowania i modlitwy.

 

Jedenaście zimowych opowiadań na gwiazdkę spisano na twardym, grubym papierze, gdzie oprócz tekstu królują kolorowe, utrzymane w świątecznej aurze ilustracje. To właśnie rysunki autorstwa Ewy Beniak-Haremskiej wspaniale dopełniają wszystkie historie, niezwykle uatrakcyjniając przy tym samo wydanie książki.

 

„Dobranocki na Gwiazdkę” to doskonała propozycja na wieczorne wspólne czytanie. Książka jest idealna, gdy za sprawą niedługich opowiadań pragniemy przywołać bożonarodzeniowy klimat i radosne świętowanie.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial