Okładka wydania

Atlas Mitów

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Atlas Mitów | Autor: Thiago de Moraes

Wybierz opinię:

Literanka

Nasza europejska kultura opiera się głównie na dziedzictwie starożytnych Greków i Rzymian, czerpiemy również wiele z Egiptu. Edukacja w Polsce, przynajmniej w moich szkolnych czasach, zajmowała się mitologią tylko tych właśnie regionów, pomijając wspaniały świat Ameryk, Orientu, a także, co smutne bliższych nam narodów słowiańskich i nordyckich. Zawsze chętnie sięgam po książki, które opowiedzą więcej o wierzeniach narodów nam odległych, mniej znanych, a jednak równie ciekawych. Taki jest właśnie „Atlas mitów” napisany i zilustrowany przez Thiago de Moraesa, w którym przedstawiono wierzenia dwunastu najbardziej znanych kultur na naszej planecie.

 

Książkę należy traktować jako wprowadzenie do wiedzy o wierzeniach ludów z całego świata, przeznaczoną dla raczej młodszej młodzieży. Zanim przejdę do treści, chciałabym się skupić na jakości wydawnictwa, bo w mojej ocenie to wspaniały atut tego atlasu. Ma ogromny format jak na książkę, dzięki czemu przedstawione mapy i ilustracje są czytelne. Wszystkie opowieści są pięknie zilustrowane, przedstawiają wyobrażenia ludzi na temat świętych stworzeń, potworów, bogów i herosów. Jako że mitologiczne światy pełne były strasznych stworów, istot okrutnych i złych, ich obrazy doskonale oddają wszystkie cechy, z jakimi były kojarzone.

 

Każda z kultur omówiona została w podobny sposób. Na początku mamy krótki wstęp, z którego możemy wyczytać ogólne informacje o postrzeganiu świata przez dany lud. Potem widzimy ilustrację tego świata, zarówno boskiego, ziemskiego, jak i podziemnego, bo w większości kultur tak właśnie wyobrażano sobie rzeczywistość. Poznajemy tutaj najważniejszych bogów, ich przymioty, najbardziej znane istoty półboskie i potwory. Na kilku następnych stronach możemy poznać opowieści mitologiczne, charakterystyczne dla danej kultury, wraz z ciekawostkami, a na końcu ważne stworzenia i artefakty, z którymi kojarzymy daną mitologię.

 

Z atlasu dowiemy się wiele o mitach Indian Ameryki Północnej, Azteków, Janomamów, poznamy wierzenia ludów Europy – Greków, Irlandczyków, ludów nordyckich i słowiańskich, w Afryce Jorubów i Egipcjan, a w Azji Hindusów i Japończyków. Dostaniemy też na tacy mitologię polinezyjską. Na końcu książki mamy też ściągę z wymowy niektórych egzotycznych imion, zwłaszcza postaci azteckich, irlandzkich, japońskich i indiańskich, które często wymawia się inaczej, niż pisze.

 

Opowieści przedstawione w książce są napisane przystępnym, prostym i zrozumiałym językiem, dostosowanym do młodych odbiorców, jednak nie umniejsza to ich uroku oraz możliwości zainteresowania starszych (dorosłych) czytelników. Ilustracje są przepiękne, wykonane z wielką starannością i wyobraźnią, dzięki czemu ułatwiają odbiór treści, budują fantastyczne obrazy odległych światów i zamierzchłych epok. Kolorystyka jest stonowana, delikatna, przytłumiona, jakby poszarzona, co mi akurat bardzo odpowiada w wydawnictwach przeznaczonych dla starszych dzieci (podobnie jak wolę żywe, mocne i wyraźne kolory w tych dla dzieci młodszych).

 

W podsumowaniu nie pozostaje mi nic innego, jak serdecznie polecić tę książkę zainteresowanym młodym czytelnikom, którzy chcieliby poszerzyć lub wręcz posiąść wiedzę o tych bliższych i trochę bardziej egzotycznych kulturach. „Atlas mitów” jest świetnym narzędziem, pięknym źródłem wiedzy i wrażeń, dzięki ciekawym, zabawnym opowieściom i wyjątkowym ilustracjom, obrazowym mapom. Sądzę, że może się sprawdzić jako prezent świąteczny, bo to zdecydowanie książka na lata, a nie na jeden wieczór, jeśli więc chcielibyście podarować swoim dzieciom coś, co zostanie z nimi dłużej, rozważcie atlas Thiago de Moraesa. Z pewnością pomoże ona poszerzyć horyzonty i zachwycić się, najpewniej nieznanych dotąd, światem.

Joasiaaa

Wierzenia starożytnych ludów, stanowiących wyraz ich ówczesnego myślenia, w prosty sposób wyjaśniały różnorodne zjawiska występujące w przyrodzie. Sposoby postrzegania świata były niesamowicie odmienne, ale zawsze łączył je jeden wspólny mianownik: stanowiły próbę interpretacji świata przez człowieka. Duża rola w sposobie postrzegania świata przypisywana była prowadzonemu trybowi życia przez ludność oraz ich miejsce zamieszkania, charakterystyczną dla danego terenu rzeźbę terenu czy występującą wokół roślinność. Jako przykład posłużyć mogą wierzenia starożytnych Egipcjan, w końcu mity egipskie nieodrodnie związane były z corocznymi wylewami rzeki Nil.

 

Ilość spisanych i istniejących w literaturze mitów jest ogromna. Co ważne, każda starożytna legenda występuje w setkach różnorodnych wersji, stanowiących pewną składową istniejącej kultury. „Atlas mitów” to przystępne wprowadzenie do dwunastu całkowicie różnych kultur, najbardziej wyróżniających się na historycznej mapie świata. Bodźcem do powstania książki było zamiłowanie autora publikacji, Thiago de Moraes, do świata starożytnych mitów, podań i legend, zaszczepione jeszcze w dzieciństwie. Autor, szukając sposobu na uporządkowanie swojej wiedzy i podzielenia się nią w jak najbardziej obrazowy i sugestywny sposób, postanowił stworzyć swoją książkę.

 

„Atlas mitów”, według zamysłu autora, nie ma na calu przedstawić w sposób drobiazgowy wszystkich istniejących legend, wręcz przeciwnie, swoją nietypową, mocno graficzną formą, ma zachęcić do dalszego zagłębiania się w świat mitów i magicznych opowieści, zasiać ziarno ciekawości, które uzupełnione za sprawą lektury innych publikacji, przyniesie już odpowiednie plony. I tak w rzeczywistości jest – „Atlas mitów” to właśnie taki swoisty kolorowy zbiór ilustracji i ciekawostek, kolorowych map i diagramów, które finalnie stanowić mogę uzupełnienie istniejącej już wiedzy, a nie jej fundament i bazę.
Publikacja, choć docelowo skierowana do dzieci, w mojej opinii stanowi wyśmienitą lekcję historii również dla nieco starszych czytelników, które mają ochotę poszerzyć swoje umiejętności w zakresie znajomości starożytnych wierzeń. Książka przybliża losy bogów i herosów, mitycznych stworzeń i bestii, pochodzących z dwunastu istniejących mitologii: egipskiej, nordyckiej, azteckiej, japońskiej, polinezyjskiej, słowiańskiej, greckiej, irlandzkiej, hinduistycznej, rdzennych Amerykanów, plemienia Janomamów i ludu Joruba.

 

Każda zaprezentowana w książce kultura przedstawiona jest za sprawą czterech powtarzalnych kroków. We wstępie zarysowane są ogólne zasady istniejącej kultury, możemy również znaleźć krótkie objaśnienia dotyczące sposobów postrzegania świata. Dalej w sposób graficzny przedstawione są mapy, które ilustrują nie tylko wizję świata, ale przybliżają również najbardziej znane postacie, charakterystyczne dla danego wierzenia. Największa część poświęcona jest już właściwym opowieściom, które stanowią próbę, w mojej opinii jednak wciąż za bardzo okrojoną, odtworzenia mitów i legend. Elementem podsumowującym jest strona poświęcona stworzeniom i artefaktom, dzięki którym możemy stanąć oko w oko z najbardziej przerażającymi mitycznymi potworami.

 

Autor, w trosce o swoich czytelników, na końcu książki zawarł również specjalny słownik, w którym zamieszczone są wskazówki dotyczące wymowy niektórych egzotycznych nazw i imion. Jak przystało na atlas z prawdziwego zdarzenia, recenzowana publikacja ma nietypowy, charakterystyczny właśnie dla takich form literackich, format. Gruby i porządny papier, mnóstwo kolorowych ilustracji, map i schematów dodają niesamowitego uroku i wartości całej książce, urozmaicając lekturę i sprawiając, że nie sposób się od niej szybko oderwać.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto